تحلیل برنامه اکسپرس انتری کانادا - مهاجرت

تحلیل دراو های برنامه اکسپرس انتری

برنامه اکسپرس انتری به عنوان اصلی ترین برنامه مهاجرتی کانادا در ۶ سال اخیر نقشی اساسی در جذب مهاجر برای کشور کانادا داشته است. این برنامه که از ابتدای سال ۲۰۱۵ آغاز شد اکنون بیشترین سهم را در کلاس Economic دارد که یکی از شاخه های اصلی مهاجرت به کانادا است. در این تحلیل قصد داریم با مقایسه آمار این برنامه در این ۶ سال به روند تغییرات این برنامه پرداخته و همچنین دراوهای چند ماه اخیر که متاثر از شرایط ویژه گسترش ویروس کرونا بوده اند را نیز بررسی کنیم.

موارد زیر در این تحلیل بررسی می شوند:

 • تعداد اقامت دائم های صادر شده در برنامه اکسپرس انتری در ۶ سال
 • تاثیر کرونا بر دراوهای چند ماه اخیر
 • سهم هر زیرشاخه برنامه اکسپرس انتری از تعداد دعوت نامه ها چه مقدار است؟

 

تعداد اقامت دائم های صادر شده در برنامه اکسپرس انتری در ۶ سال

برنامه اکسپرس انتری در اولین سال اجرایی شدن سهم چندان زیادی در تعداد اقامت دائم های صادر شده توسط اداره مهاجرت کانادا نداشت. اما روند افزایشی آن از نیمه دوم سال ۲۰۱۵ زمانی که اولین پرونده های دعوت نامه گرفته به نتیجه رسیدند آغاز شد و تا اوایل سال ۲۰۱۸ ادامه داشت. در نمودار زیر روند تغییرات تعداد اقامت دائم های صادر شده در برنامه اکسپرس انتری از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا پایان ماه مارچ ۲۰۱۹ را مشاهده می کنید.

نمودار تعداد اقامت دائم های صادر شده در برنامه اکسپرس انتری کانادا - مهاجرت

 

از ابتدای سال ۲۰۱۸ تا اوایل سال ۲۰۱۹ روند صدور اقامت دائم در برنامه اکسپرس انتری به طور محسوسی کاهشی بود به طوری که در طول این یک سال تا ۵۰ درصد افت کرد. اما از ابتدای سال ۲۰۱۹ روند افزایشی مجدداً آغاز شد و در ماه مارچ به یکباره حدود ۵۰ درصد افزایش یافت به طوری که در ماه جولای ۲۰۱۹ رکورد آن زده شده و ۱۲۶۶۰ نفر از طریق این برنامه اقامت دائم کانادا را دریافت نمودند. بعد از این ماه دوباره تا اواخر سال ۲۰۱۹ روند کاهشی شد. از ابتدای سال ۲۰۲۰ مجدداً تعداد رو به افزایش بود که در ماه مارچ و با شروع تاثیر ویروس کرونا بر کانادا شاهد افت محسوس ۲۷ درصدی بودیم.

وضعیت دراوهای آینده

تا به امروز اطلاعاتی برای ماه های April و May سال ۲۰۲۰ منتشر نشده اما با توجه به شواهد و تجربه پرونده هایی که در دست داریم روند صدور PR به دلیل ویروس کرونا به شدت کاهش یافته است. واضح است که با عادی تر شدن اوضاع دوباره شاهد افزایش تعداد اقامت دائم های صادر شده در این برنامه خواهیم بود.

 

تاثیر کرونا بر دراوهای چند ماه اخیر

ویروس کرونا همانطورکه تاثیر منفی بر اکثر فعالیت ها در بیشتر کشورهای دنیا داشته است، در روند بررسی پرونده ها توسط اداره مهاجرت کانادا نیز تاثیر داشته است. اما این ویروس نتواسته باعث کاهش تعداد دعوت نامه های صادر شده در برنامه اکسپرس انتری شود و اداره با مهاجرت با تصمیمی منطقی در چند ماه اخیر اقدام به صدور دعوت نامه ویژه در دو زیرمجموعه CEC (افرادی که سابقه کار داخل کانادا دارند) و PNP (افرادی که نامینیشن استانی دارند) نمود. آخرین دراوی که زیرمجموعه FSW موفق به گرفتن دعوت نامه شد در تاریخی ۴ مارچ ۲۰۲۰ انجام شد.

با نگاهی به آمار و تعداد دعوت نامه های صادر شده در دراوهای اکسپرس انتری در ۵ ماه اول سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۰ می بینیم که در سال ۲۰۲۰ بعد از سال ۲۰۱۷ بیشترین تعداد دعوت نامه صادر شده است و نشان می دهد که علیرغم تاثیر ویروس کرونا از اوایل ماه مارچ، همچنان تعداد دعوت نامه های صادر شده بالا بوده است. در نمودار زیر به مقایسه این آمار پرداخته ایم.

نمودار تعداد دعوت نامه های صادر شده در برنامه اکسپرس انتری کانادا - مهاجرت

 

وضعیت دراوهای سال ۲۰۲۰

حال نگاهی به همه دراوهای انجام شده در سال ۲۰۲۰ داشته باشیم. دراوهای مخصوص افراد دارای نامینیشن استانی (که ۶۰۰ امتیاز بیشتر کسب کرده اند) و همچنین دراوهای مخصوص برنامه CEC که از دراو ۱۴۰ آغاز شده اند و مینیمم امتیازها در آن روند کاهشی داشته است. در نمودار زیر تمام دراوهای سال ۲۰۲۰ را مشاهده می کنید.

نمودار مینیمم امتیازهای دعوت شده در برنامه اکسپرس انتری کانادا - مهاجرت

 

از دراو ۱۳۹ به بعد که مخصوص این دو گروه خاص از افراد در Pool بوده اند متقاضیان زیرمجموعه FSW دعوت نامه نگرفته اند و همچنان در Pool منتظر هستند حتی اگر امتیاز بسیار بالایی به طور مثال ۵۰۰ هم داشته باشند. اما چرا اداره مهاجرت در دوران کرونا تنها برای دو زیرمجموعه CEC و PNP دعوت نامه صادر کرده است؟ متقاضیان زیرمجموعه CEC که حداقل یک سال سابقه کار داخل کانادا دارند عموماً در حال حاضر داخل کانادا زندگی می کنند، بنابراین بررسی پرونده این گروه از افراد مشکلات کمتری را برای اداره مهاجرت کانادا از لحاظ بررسی پرونده خواهد داشت. همچنین افرادی که نامینیشن استانی دارند، به دلیل اینکه نامینیشن های صادر شده تنها ۶ ماه اعتبار دارند اداره مهاجرت نمی تواند صدور دعوت نامه برای این افراد را به تاخیر بیاندازد. در ضمن تعدادی قابل توجهی از همین افراد نیز داخل کانادا زندگی می کنند.

دراوهای آینده به چه صورتی خواهند بود؟

انتظار می رود با انجام مجدد دراوهای عادی اکسپرس انتری و دعوت از متقاضیان زیرمجمموعه FSW مینمم امتیازها نسبت به دراوهای اخیر افزایش یابد زیرا افراد نسبتا زیادی با امتیازهای بالاتر از ۴۷۰ همچنان داخل Pool هستند و موفق به گرفتن دعوت نامه نشده اند. اما بعد از انجام چند دراو برای FSW، روند مجدداً عادی شده و شاهد همان دراوهای منظم با مینیمم امتیازهای قابل پیش بینی خواهیم بود. زمان انجام این دراوهای عادی همچنان مبهم بوده و بستگی به تاثیرات ویروس کرونا خواهد داشت.

 

سهم هر زیرشاخه برنامه اکسپرس انتری از تعداد دعوت نامه ها چه مقدار است؟

برنامه اکسپرس انتری به ۳ بخش Federal Skilled Worker و Canadian Experience Class و Federal Skilled Trades  تقسیم می شود که دو مورد اول سهم اصلی را دارا هستند. به طور خلاصه برنامه FSW ویژه افرادی است که دارای مهارت های زبانی متوسط به بالا بوده و حداقل یک سال سابقه کار خارج از کانادا دارند. این گروه نیاز است که در فاکتورهای ۶ گانه نیز حداقل ۶۷ امتیاز را کسب کنند. گروه دوم که CEC هستند باید حداقل یک سال سابقه کار داخل کانادا داشته باشند و می توانند با نمره زبان کمتر از CLB7 هم وارد Pool شوند و حداقل امتیاز ۶۷ در فاکتورهای ۶ گانه نیز نیاز ندارند. گروه آخر یعنی FST افرادی هستند که مهارت های فنی همراه با تاییدیه های اخذ شده از داخل کانادا یا جاب آفر دارند.

هر کدام از این زیرمجموعه ها در استان های کانادا نیز برنامه های مخصوص به خود را دارند که متقاضیان واجد شرایط می توانند با اخذ نامینیشن استانی ۶۰۰ امتیاز بیشتر کسب کنند که این گروه از افراد در مجموعه PNP تعریف می شوند. حال می خواهیم ببینیم مطابق آمار هر کدام از این زیرمجموعه ها چه سهمی از تعداد دعوت نامه های صادر شده را به خود اختصاص داده اند.

دراوهای سال ۲۰۱۸

مطابق اطلاعات منتشر شده از دراوهای سال ۲۰۱۸ که در نمودار زیر نیز مشاهده می کنید، بیشترین سهم را زیرمجموعه FSW دارد و بعد از آن نیز زیرمجموعه CEC در رتبه دوم است. افراد دارای نامینیشن استانی که می توانند در هر کدام از این سه زیرمجموعه باشند سومین سهم را در تعداد دعوت نامه های صادر شده دارند. این گروه از افراد عموما امتیاز های پایین تری در Pool دارند و بدون نامینیشن استانی نمی توانند در دراوها دعوت نامه اخذ کنند. زیرمجموعه آخر که FST هستند سهم بسیار کوچکی در تعداد دعوت نامه ها دارد که نشان می دهد این زیرمجموعه چندان پرطرفدار یا به عبارت بهتر اقدام از طریق این برنامه برای همه افراد چندان عملی نیست. در نمودار زیر تمام دراوهای سال ۲۰۱۸ و سهم هر زیرمجموعه در این دراوها را مشاهده می کنید.

نمودار تعداد دعوت نامه های صادر شده در هر زیرمجموعه برنامه اکسپرس انتری کانادا - مهاجرت

 

بررسی دوره ۶ ساله

در ادامه تحلیل دراو های اکسپرس انتری میخواهیم گستره وسیع تری از این زیرمحموعه ها را مورد بررسی قرار دهیم. آمار رسمی منتشر شده از سوی اداره مهاجرت کانادا پیرامون اقامت دائم های صادر شده از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا آخر ماه مارچ ۲۰۲۰ به تفکیک برای هر ماه و برای هر زیرمجموعه در گراف زیر نشان داده شده است. با نگاهی به نمودار زیر می بینیم که در هر ماه هر زیر مجموعه چه سهمی را داشته است.

نمودار تعداد اقامت دائم های صادر شده در هر زیرمجموعه برنامه اکسپرس انتری برای مهاجرت به کانادا

 

در سال ۲۰۱۵ برنامه CEC با فاصله بیشترین سهم را داشت. در سال ۲۰۱۶ دو زیرمجموعه FSW و PNP از لحاظ آماری رشد قابل توجهی داشته اند. با اینحال در همین سال سهم CEC کاهش یافته است. در سال ۲۰۱۷ دوباره شاهد افزایش سهم CEC بودیم، اما از اواخر سال ۲۰۱۷ زیرمجموعه FSW به مرور سهم خود را افزایش داد به طوری که به طور میانگین بیش از ۵۰ درصد تعداد اقامت دائم های صادر شده متعلق به این زیرمجموعه می باشد.

آمار سال ۲۰۱۸

آمار منتشر از سهم تعداد دعوت نامه های صادر شده در سال ۲۰۱۸ در هر کدام از این زیرمجموعه ها در نمودار زیرنشان داده شده که حاکی از سهم قابل توجه FSW و سهم ناچیز FST می باشد.

سهم هر زیرمجموعه در برنامه اکسپرس انتری کانادا - مهاجرت

 

تحلیل های دراو های اکسپرس انتری ارائه شده در این مطلب نشان می دهد که برنامه اکسپرس انتری دورنمای روشنی دارد. انتظار می رود که این برنامه نقش تاثیرگذارتری را در برنامه های کلان مهاجرتی کانادا در آینده ایفا کند. در زمان حال که دراوهای FSW انجام نمی شود زمان مناسبی است که متقاضیان برای اخذ نمرات زبان بالاتر خصوصاً CLB9 تلاش کنند تا به محض برگزاری دراو های عادی شانس دریافت دعوت نامه داشته باشند. پروسه مهاجرت نیاز به تلاش و پیگیری دارد و از همه مهمتر متقاضیان باید با تصمیم های درست و به موقع احتمال موفقیت خود را افزایش دهند.

 

شرکت ویکی ویزا برای مهاجرت به کانادا چه کمکی می تواند به شما کند؟

شرکت مهاجرتی ویکی ویزا کانادا با سال ها تجربه در برنامه های مهاجرتی کانادا از جمله برنامه اکسپرس انتری می تواند در این مسیر در کنار شما باشد تا مطمئن باشید که مسیری درست را طی می کنید. برای بررسی شرایط خود می توانید از راه های زیر با کارشناس های ما تماس بگیرید:

تماس با ما:

۰۲۱۸۸۸۷۳۹۴۲ و ۰۲۱۸۸۶۶۳۴۹۲

ایمیل:

info@wikivisacanada.com

امیر پوراسماعیل (وکیل رسمی مهاجرت با شماره عضویت R530641)

www.t.me/wikivisacanada

www.instagram.com/wikivisacanada

www.twitter.com/wikivisacanada

www.facebook.com/wikivisacanada

 

گروه Wiki Visa Canada Inc که توسط وکلای رسمی مورد تایید اداره مهاجرت کانادا اداره می شود لایسنس وکالت پرونده های مهاجرتی از استان های این کشور مانند ساسکاچوان و … را نیز داشته و آمادگی پذیرش پرونده های شما را دارد.

 

اگر با برنامه اکسپرس انتری آشنایی کافی ندارید توصیه می کنیم از لینک زیر توضیحات ما در مورد این برنامه را مطالعه کنید. همچنین می توانید از خدمات ارزیابی خصوصی ما برای بررسی شرایط خود استفاده کنید.

– امیر پوراسماعیل

 

آشنایی با برنامه اکسپرس انتری کانادا

 

جهت دریافت مشاوره برای اقدام از طریق این برنامه اینجا را کلیک کنید.

 

برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری شامل سه دسته از افراد می شود:

دسته اول: نیروی متخصص فدرال (FSW) یا Federal Skilled Worker

دسته دوم: کلاس تجربه کانادایی (CEC) یا Canadian Experience Class

دسته سوم: کارگر فنی فدرال (FST) یا Federal Skilled Trades

 

برای آشنایی بیشتر با این برنامه ها می توانید بر روی هر کدام از لینک های بالا کلیک کنید.

 

مزایای مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری:

– کاهش زمان فرآیند اخذ ویزای مهاجرتی (اقامت دائم) به حدود ۶ ماه

– آنلاین بودن ثبت نام در این سیستم

 

افراد بر اساس امتیازی که در سیستم جدید از ۱۲۰۰ به دست می آورند در لیست انتظار برای گرفتن دعوت‌نامه قرار خواهند گرفت و در اصطلاح وارد Pool اکسپرس انتری خواهند شد. به طور متوسط هر دو هفته تعداد مشخصی از افراد داخل Pool که امتیازشان بالاتر از یک عدد مشخص باشد دعوت‌نامه دریافت خواهند کرد. در واقع اگر امتیاز بالایی داشته باشید ممکن است در اولین راند دعوت نامه بگیرید. زمان ورود به Pool تاثیری در دریافت دعوت نامه ندارد. بعد از گرفتن دعوت‌نامه و ارسال مدارک، در صورتی که مشکلی در مدارک ارسالی شما وجود نداشته و مراحل پزشکی و امنیتی را با موفقیت پست سر بگذارید بعد از حدوداً ۶ ماه ویزای خود را دریافت خواهید کرد. به طور کلی این روش بسیار کم هزینه است.

آینده از اینجا شروع می‌شود!

به روزترین اخبار مهاجرتی کانادا در وبسایت شرکت مهاجرتی ویکی ویزا کانادا (eCanada سابق)

امیر پوراسماعیل (وکیل رسمی مهاجرت کانادا):

  Amir Pouresmael Janbaz Fomani (RCIC): R530641

برنامه های مهاجرتی کانادا را با گروه مهاجرتی ویکی ویزا کانادا (eCanada سابق) دنبال نمائید.

تماس با ما:

۰۲۱۸۸۸۷۳۹۴۲ و ۰۲۱۸۸۶۶۳۴۹۲

امیر پوراسماعیل (وکیل رسمی مهاجرت با شماره عضویت R530641)

www.t.me/wikivisacanada

www.instagram.com/wikivisacanada

www.twitter.com/wikivisacanada

www.facebook.com/wikivisacanada

در حال ارسال
نظرات کاربر
۵ (۲ آرا)

امیر پوراسماعیل جانباز فومنی (RCIC) هستم. وکیل رسمی مهاجرت به کانادا و عضو Immigration Consultants of Canada Regulatory Council با شماره عضویت 530641 آماده قبول وکالت پرونده های اقامت دائم و ویزای دانشجویی و توریستی شما می باشم.

تعداد بازدید 959

تمام دیدگاه ها:

 1. محمد باقری نیا

  ۲۲/۰۴/۱۳۹۹

  با توجه به دراو اخیر برگزار شده اکسپرس انتری فدرال ایا همچنان میتوان به موفقیت در این برنامه برای مهاجرت به کانادا امیدوار بود ؟

  • بله قطعا باید امیدوار بود. همچنان برنامه اکسپرس انتری یکی از بهترین برنامه های مهاجرت به کانادا برای افرادی است که با اتکا به نمره زبان بالا، مدرک تحصیلی فوق لیسانس و سابقه کار و سن مناسب می خواهند وارد کانادا شوند. تاثیر کرونا بر برنامه های مهاجرتی موقتی بوده و به زودی شرایط به وضعیت قبل از کرونا نزدیک می شود.

 2. الهام

  ۱۷/۰۴/۱۳۹۹

  سلام وقت بخير ببخشيد براى استان ساسكاچوان با چه امتيازى در pool ميشه اميدوار بود؟ من ارشد معمارى و ٣٢سالمه و ٢سال بيشتر بيمه دارم و آيلتس هر اسكيل ٦:٥ به نظرتون براى اين استاد ميتونم اقدام كنم؟

  • برنامه استانی ساسکچوان در حال حاضر برای افرادی با امتیازهای ۶۸ و بالاتر جای امیدواری زیادی دارد. هر چند امتیازی پایین ۶۸ هم می توانند شانس داشته باشند. اگر شما ۲ سال سابقه کار دارید احتمالا واجد شرایط این برنامه نخواهید بود مگر اینکه اقوام نزدیک شما مقیم این استان باشند.

 3. سولماز

  ۲۹/۰۳/۱۳۹۹

  سلام آیا داشتن سابقه کار برای اکسپرس اینتری ملزم داشتن بیمه می باشد ؟ وچه مدارکی برای اثبات سابقه کار نیاز می باشد ؟

  • هر برنامه مهاجرت به کانادا روال خودش رو داره. در بعضی برنامه ها برای اثبات سابقه کار باید حتما بیمه ارائه شه و در بعضی برنامه ارسال بیمه اجباری نیست. در مواردی که بیمه وجود نداره معمولا مدارکی مثل قرارداد، فیش حقوقی، گردش حساب بانکی که نشاندهنده واریز حقوق باشه و سایر مدارک میتونه ککم کننده باشه. با این حال نمیشه جواب کلی به این سوال داد و در هر کیس باید بررسی خاص انجام بشه.

 4. P

  ۱۷/۰۳/۱۳۹۹

  من دو تا از اسکیل‌های آیلتسم رو نیم‌نمره کم میارم و اگر بیارم ۴۶۹-۴۷۲ اینطورا میشم
  تا ۶ ماه دیگه ماکسیمم امتیاز سن رو دارم و ۳ سال سابقه کار ( ۱ سال اخیر پیوسته) . مدرک کارشناسی ارشد (البته نه چندان مرتبط به شغلم ولی در کارم موفق هستم از نظر evidence و نوع کار کههمیشه در یک زمینه بوده اوکی هست)

  به نظر شما به تلاش برای نمره آیلتس ادامه بدم؟ شرایطماه‌های اخیر خیلی ناامید کننده ست اگر دوباره دعوتنامه فدرال هم بدن امتیازها خیلی بالاست:(

  • سلام. حتما تلاش کنید برای گرفتن نمره CLB9 در زبان. با امتیازهای حدود ۴۶۹ تا ۴۷۲ هم شانس خیلی خوبی دارد. حتی یک سال سن شما افزایش پیدا کنه باز هم شانس خیلی خوبی دارید. مهاجرت به کانادا نیاز به تلاش داره و باید امیدوار باشید. اگر دراوها به حالت عادی برگرده ممکنه در چند دراو امتیازها بالاتر از ۴۷۵ باشه ولی دوباره به همین حدود ۴۷۰ بر میگرده و حتی ممکنه پایین تر هم بیاد.

دیدگاه شما:

نوشته های مرتبط

TR to PR Photo

۱۷

اردیبهشت
اخبار, مطالب اختصاصی ویکی ویزا کانادا

راهنمای کامل برنامه اقامت دائم جدید کانادا

برنامه مهاجرتی جدید کانادا که در تاریخ ۱۴ آپریل ۲۰۲۱ معرفی شد و نام آن TR to PR Pathway است در نظر دارد که ۹۰ هزار پرونده اقامت دائم جدید را پوشش دهد. این برنامه مخصوص افرادی است که هم اکنون داخل کانادا بوده و مشغول به کار می باشند. این برنامه شامل به طور کلی شامل […]

۱۵

اردیبهشت
اخبار, مطالب اختصاصی ویکی ویزا کانادا

جزئیات جدید از برنامه جذب ۹۰ هزار مهاجر کانادا

توضیح مهم: این صفحه بعد از انتشار دستورالعمل رسمی از سمت اداره مهاجرت به روز رسانی خواهد شد. تاریخ آپدیت این صفحه: ساعت ۱۰ صبح ۵ ام May سال ۲۰۲۱   با توجه به اینکه این برنامه از ششم May شروع خواهد شد اما تا الان که صبح روز پنجم May هست هیچ خبر رسمی ازجزئیات سابمیت[…]