اکسپرس اینتری کانادا

برنامه مهاجرتی اکسپرس انتری کانادا (Express Entry) که از اول سال 2015 میلادی شروع به کار کرد شامل سه دسته از افراد می شود:

دسته اول: نیروی متخصص فدرال (FSW) یا Federal Skilled Worker

دسته دوم: کلاس تجربه کانادایی (CEC) یا Canadian Experience Class

دسته سوم: کارگر فنی فدرال (FST) یا Federal Skilled Trades

برای آشنایی بیشتر با این برنامه ها می توانید بر روی هر کدام از لینک های بالا کلیک کنید. این برنامه در واقع جایگزین سیستم Federal Skilled Worker سابق شد. اصلی ترین تفاوت ها و مزایای این برنامه عبارتند از:

  • زمان پروسه اخذ ویزای مهاجرتی (اقامت دائم) به حدود ۶ ماه کاهش یافت
  • ثبت نام در این سیستم بطور کامل آنلاین است
  • ثبت نام اولیه رایگان است
  • محدودیت شغلی ندارد
  • سهمیه محدود برای شغل ها ندارد
  • زمان محدودی برای ثبت نام ندارد و پیوسته باز است
  • ظرفیت پذیرش افزایش پیدا کرده است.

محاسبه آنلاین امتیاز از 1200 و سایر موارد خیلی مهم این ابتدا در دسترس قرار گیرد.

اکسپرس اینتری چیست؟

توضیح کوتاهی در مورد برنامه اکسپرس انتری، مزایا، معایب و …

برنامه‌های اکسپرس اینتری

سه دسته اصلی رو توضیح کوتاه میدیم و توضیحات مفصل هر دسته در صفحه مربوط به خودش. محاسبه امتیاز دسته اسکیلد ورکر رو هم اینجا لینک بزاریم.

اکسپرس اینتری کانادا در سال 2023

توضیحاتی در مورد قوانین جدید که در سال 2023 اجرایی شدن و تاثیرات مثبت و منفی بر روی متقاضی‌ها

مدت زمان انتظار برای دریافت ویزای کانادا از طریق برنامه اکسپرس اینتری

مدت زمانی که اداره مهاجرت در سایتش اعلام کرده رو اینجا بنویسیم. برای هر برنامه متفاوت است. به صورت جدول میشه گذاشت که به راحتی از قسمت افزونه جدول قابل آپدیت شدن باشه.

نام برنامهمدت زمانتاریخ به روز رسانیتغییر
اکسپرس اینتری (برنامه FSW)5 ماه22 آگوست 2023بدون تغییر
اکسپرس اینتری (برنامه CEC)5 ماه22 آگوست 2023بدون تغییر
اکسپرس اینتری (برنامه استانی)9 ماه22 آگوست 2023بدون تغییر

آخرین امتیاز اکسپرس اینتری

جدول امتیازی برای 4 دراو آخر اینجا گذاشته میشه و نوع برنامه و تاریخ دراو … هم مشخص هست. لینک به جدول کامل در یک صفحه دیگر.

شرایط برنامه اکسپرس اینتری کانادا

توضیح اینکه مینیمم شرایط هر کدام از این سه برنامه چه هستند.

جدول امتیازات اکسپرس اینتری کانادا

توضیح

محاسبه آنلاین امتیاز

تاثیر سن در اکسپرس اینتری کانادا

توضیح

امتیاز سن در اکسپرس اینتری کانادا

توضیح

امتیاز تحصیلات در اکسپرس اینتری کانادا

توضیح

امتیاز زبان در اکسپرس اینتری کانادا

توضیح

امتیاز فاکتورهای انتقال یا Transferability factors در اکسپرس اینتری کانادا

توضیح

سایر امتیازهای تکمیلی

توضیح

راه‌های افزایش امتیاز اکسپرس اینتری

مدارک لازم برای برنامه اکسپرس اینتری

توضیح

مراحل ثبت نام اکسپرس اینتری کانادا

توضیح

هزینه‌های برنامه اکسپرس اینتری

توضیح

لیست مشاغل اکسپرس اینتری

توضیح

اکسپرس اینتری استانی

توضیح

در این سیستم مهم نیست چه کسی زودتر ثبت نام کرده است. مهم امتیاز است و اگر امتیاز بالایی داشته باشید خیلی زود دعوت‌نامه دریافت می کنید. افراد بر اساس امتیازی که در سیستم جدید از ۱۲۰۰ به دست می آورند در لیست انتظار برای گرفتن دعوت‌نامه قرار خواهند گرفت و در اصطلاح وارد Pool خواهند شد. به طور متوسط هر دو هفته تعداد مشخصی از افراد داخل Pool که امتیازشان بالاتر از یک عدد مشخص باشد دعوت‌نامه دریافت خواهند کرد. در واقع اگر امتیاز بالایی داشته باشید ممکن است در اولین راند دعوت نامه بگیرید و مهم نیست که چه زمانی وارد Pool شده اید. بعد از گرفتن دعوت‌نامه و ارسال مدارک، در صورتی که مشکلی در مدارک ارسالی شما وجود نداشته و مراحل پزشکی و امنیتی را با موفقیت پست سر بگذارید بعد از حدوداً ۶ ماه ویزای خود را دریافت خواهید کرد. به طور کلی این روش بسیار کم هزینه است.

اکسپرس انتری (Express Entry) در واقع یک سیستم پذیرش مهاجر دو مرحله ای می باشد که بر اساس ابراز علاقه متقاضیان (Expression of Interest) عمل می کند. در مرحله اول و برای اینکه متقاضی بتواند علاقه خود به مهاجرت از طریق سیستم اکسپرس انتری را اعلام نماید لازم است حداقل 67 از 100 امتیاز کل را بدست بیاورد. با داشتن این 67 امتیاز که ترکیبی از عوامل مختلفی همچون سن، نمره زبان، مقدار سابقه کار، مقطع تحصیلی و غیره می باشد متقاضی می تواند وارد استخری (Pool of Candidates) شود که در آن متقاضیان علاقه مند دیگر نیز قرار دارند.

سپس مرحله دوم شروع می شود که امتیازدهی بر اساس سیستم 1200 امتیازی بوده و تمام افراد حاضر در استخر با یکدیگر مقایسه شده و بصورت مداوم و منظم از متقاضیانی با امتیازات بالاتر دعوت می شود تا مدارک خود را ارسال نمایند تا اعطای ویزای اقامت دائم در مورد آنها تصمیم گیری شود.

به طور متوسط هر دو هفته تعداد مشخصی از افراد داخل استخر که امتیازشان بالاتر از یک عدد مشخص باشد دعوت‌نامه می گیرند. در واقع اگر امتیاز بالایی داشته باشید ممکن است در اولین راند دعوت نامه بگیرید و مهم نیست که چه زمانی وارد Pool شده اید. بعد از گرفتن دعوت‌نامه و ارسال مدارک، در صورتی که مشکلی در مدارک ارسالی شما وجود نداشته و مراحل پزشکی و امنیتی را با موفقیت پست سر بگذارید بعد از حدوداً ۶ ماه ویزای خود را دریافت خواهید کرد. به طور کلی این روش سریعترین و کم هزینه روش دریافت اقامت دائم کانادا است اما تنها برای متقاضیانی که توانایی کسب امتیازهای عالی را دارند.

مراحل اقدام برای این برنامه

مرحله اول: بررسی واجد شرایط بودن

ابتدا باید مطمئن شوید که حداقل شرایط لازم برای شرکت در این برنامه مهاجرتی را دارید. در واقع باید حداقل ۶۷ امتیاز از سیستم امتیازبندی FSW که از ۱۰۰ می باشد را داشته باشید تا اجازه ورود به استخر متقاضیان اکسپرس انتری را پیدا کنید.

نکته مهم: متقاضیان شرکت از طریق زیرمجموعه های CEC یا FST اکسپرس انتری نیازی به کسب حداقل 67 امتیاز ندارند.

نکته مهم: داشتن حداقل ۶۷ امتیاز به این معنا نیست که حتماً دعوت نامه دریافت می کنید یا اینکه با مهاجرت شما حتماً موافقت خواهد شد، بلکه فقط مجوز ورود شما به سیستم اکسپرس انتری و قرار گرفتن در Pool است.

برای اینکه بدانید حداقل شرایط لازم ورود به سیستم اکسپرس انتری را دارید یا خیر دو راه راه پیشنهاد می کنیم:

روش اول: استفاده از ابزار محاسبه گر اختصاصی ویکی ویزا

روش دوم: مطالعه سیستم امتیازبندی و محاسبه دستی

مرحله دوم: محاسبه امتیاز در Pool

اگر در مرحله اول حداقل ۶۷ امتیاز را داشته باشید واجد شرایط ورود به استخر متقاضیان هستید و می تواند پروفایل آنلاین ابراز علاقه به مهاجرت از طریق اکسپرس انتری (Expression of Interest) برایتان ساخته شود. اکنون نوبت محاسبه امتیاز در داخل استخر بر مبنای ۱۲۰۰ امتیاز است.

اگر بخواهیم به طور خلاصه توضیح دهیم که چه امتیازی خوب است باید بگوییم که اگر امتیازتان بالاتر از ۴۳0 باشد از شانس بالایی برای دریافت دعوت نامه برخوردار هستید. اما اگر امتیازتان کمتر از ۴۳0 باشد احتمال کمی دارد که در سیستم اکسپرس انتری به صورت مستقیم دعوتنامه دریافت کنید. در این شرایط ممکن است بهترین شانس شما شرکت در برنامه های نیروی ماهر استانی باشد. جهت اطلاع از شرایط برنامه های استانی کلیک کنید.

برای اینکه بدانید چه امتیازی می توانید در استخر متقاضیان اکسپرس انتری بدست آورید دو راه راه پیشنهاد می کنیم:

روش اول: استفاده از ابزار محاسبه گر اختصاصی ویکی ویزا

روش دوم: مطالعه سیستم امتیازبندی و محاسبه دستی

مرحله سوم: تهیه مدارک و اطلاعات اولیه

اگر 67 امتیاز اولیه را داشته و مجاز به ورود به استخر متقاضیان اکسپرس انتری باشید و نیز از امتیاز مناسبی بر مبنای 1200 امتیاز در داخل استخر برخوردار باشید شانس دریافت دعوتنامه فدرال را خواهید داشت. بنابراین بایستی در اولین فرصت ممکن با ساختن پروفایل آنلاین اکسپرس انتری، وارد استخر متقاضیان شوید. اما برای ورود بایستی مدارک و اطلاعات مهم اولیه را داشته باشید.

مهمترین مدارک ضروری قبل از ساخت پروفایل عبارتند از:

  • مدرک آیلتس جنرال
  • گزارش ارزیابی مدارک تحصیلی
  • همچنین باید ناک شغلی خود را انتخاب کرده باشید. (لینک به قسمت ناک شغلی)

مرحله چهارم: ساخت پروفایل اکسپرس انتری

اگر 67 امتیاز اولیه را داشته باشید می توانید پروفایل آنلاین را ساخته و وارد استخر متقاضیان (Pool of Candidates) شوید. هنگام ساخت پروفایل تمام اطلاعات اولیه از جمله مشخصات شخصی و همچنین تمامی عواملی که امتیازآور هستندباید ارائه شوند. در پایان امتیاز به شما اعلام شده و وارد Pool می شوید. در این مرحله نیازی به آپلود کردن هیچ مدرکی نیست.

مرحله پنجم: دریافت ITA و ارسال مدارک

اگر دعوت نامه دریافت کنید 90 روز فرصت دارید که اپلیکیشن خود شامل اطلاعات و مدارک را به صورت آنلاین ارسال کنید و هزینه بررسی را نیز پرداخت کنید. بعد از ارسال مدارک و دریافت AOR یا Acknowledgement of Receipt پرونده وارد مراحل بررسی می شود تا در صورت تائید شدن اطلاعات و مدارک ارسالی و چک های پزشکی و امنیتی ویزای اقامت دائم را دریافت کنید. در قسمت زمان متوسط بررسی پرونده ها می توانید مدت متوسط بررسی پرونده های مختلف را طبق اعلام رسمی سازمان مهاجرت کانادا مطالعه نمائید. در بعضی مواقع این زمان تا بیش از 1 سال نیز طول خواهد کشید که دلیل اصلی آن پروسه چک امنیتی است.