مشاور رسمی مهاجرت کانادا

۰۴

تیر

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی پیرامون نقش مشاور رسمی مهاجرت کانادا در پرونده مهاجرتی شما و همچنین خطرات استفاده از مشاورهای غیر رسمی را ارائه کنیم.

چه افرادی می توانند به صورت قانونی وکالت یک پرونده مهاجرتی را بر عهده بگیرند؟

طبق قانون اداره مهاجرت کانادا تنها سه گروه از افراد می توانند وکالت یک پرونده مهاجرتی را بر عهده بگیرند. 

در لینک زیر که از وبسایت اداره مهاجرت کانادا است این سه دسته از افراد که می توانند به طور قانونی و رسمی وکالت پرونده مهاجرتی شما را بر عهده بگیرند مشخص شده اند:

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/immigration-citizenship-representative/choose/authorized.html

این سه دسته عبارتند از:

اول: مشاورهای رسمی عضو شورای قانونگذاری مهاجرت کانادا یا ICCRC

دوم: وکلای رسمی عضو Canadian Provincial and territorial law society که مدرک خود را از داخل کانادا دریافت کرده اند یا اعضای Notary استان کبک که عضو Chambre des Notaire du Quebec می باشند. (اگر مدرک از خارج از کانادا اخذ شده باشد قابل قبول نیست)

سوم: پارالیگال های استان انتاریو

 

تبعات استفاده از وکلا یا مشاورهای غیررسمی مهاجرت چیست؟

استفاده از افرادی که مشاور رسمی مهاجرت کانادا نیستند تبعات بسیار تلخی برای شما و همچنین آن شخص یا شرکت خواهد داشت. اگر از مشاور غیررسمی استفاده کنید آن شخص نمی تواند خودش را به عنوان وکیل رسمی پرونده شما به اداره مهاجرت کانادا معرفی کند و در واقع در فرم های مهاجرتی عنوان می کند که این پرونده هیچ وکیلی نداشته و تمام کارها توسط خود متقاضی انجام شده است. در حالی که آن شخص واقعا در پرونده دخیل بوده و از نظر اداره مهاجرت Misrepresentation محسوب می شود. اگر اداره مهاجرت متوجه این موضوع شود جریمه آن تا ۵ سال محرومیت از هر گونه اقدام برای برنامه های مهاجرتی کانادا است.

همچنین این اقدام شما برای همیشه در اداره مهاجرت ثبت خواهد شد و حتی اگر بعد از ۵ سال هم برای مهاجرت اقدام کنید آفیسر مسئول پرونده شما متوجه Misrepresentation شما در پرونده قبلی خواهد شد. بنابراین توصیه می کنیم اکیداً از مشاورهای غیررسمی استفاده نکنید. حتما تحقیق کنید که وکالت پرونده خود را در اختیار شخصی بگذارید که عضو یکی از سه دسته بالا باشد.

در ضمن اکثر مشاورهای غیر رسمی اقدام به دستکاری مدرک های شما می کنند و چون به صورت غیررسمی در پرونده شما فعالیت می کنند مسئولیت هیچ اتفاقی را بر عهده نمی گیرند و شما مسئول تمام مدارک تقلبی خواهید بود که به اداره مهاجرت کانادا ارسال شده است.

 

اگر مشاور غیررسمی من دچار اشتباه شوم امکان شکایت وجود دارد؟

یکی از نکات منفی استفاده از مشاورهای غیر رسمی این است که شکایت از آنها بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است. به دلیل بعد از استفاده از مشاور غیرقانونی نمی توانید به راحتی اداره مهاجرت را قانع کنید که نمی دانستید این مشاور غیر رسمی است و فعالیت غیر قانونی دارد. اکثر این افراد و شرکت ها به صورت غیر رسمی فعالیت دارند و به ندرت میتوانید از آنها در مراجع رسمی شکایت کنید. اگر هم شکایت کنید و به پرونده شکایت شما رسیدگی شود در نهایت ممکن آن شخص را محکوم کنید ولی کمکی به پرونده ریجکت شده شما در اداره مهاجرت کانادا نمی کنید.

بنابراین توصیه می کنیم که با دقت مشاور مهاجرت خود را انتخاب کنید. حتما لایسنس رسمی او را چک کنید تا خیالتان راحت باشد که دچار مشکل نمی شوید.

 

اگر مشاور رسمی من دچار اشتباه شوم امکان شکایت وجود دارد؟

اگر مشاور رسمی مهاجرت کانادا را انتخاب کنید امکان شکایت از او را هم دارید. به دلیل اینکه تمام مشاورهای رسمی زیر نظر سازمانی فعالیت می کنن که به آنها مجوز داده است. به طور مثال سازمان ICCRC به راحتی امکان شکایت را فراهم کرده است. این سازمان دپارتمانی دارد که به شکایت شما رسیدگی کرده و در صورتی که خسارتی متوجه شما شده باشد از محل بیمه پرداخت شده توسط مشاور خسارت شما پرداخت خواهد شد. بنابراین با خیالی آسوده میتوانید با یک مشاور رسمی مهاجرت کانادا کار کنید.

 

مشاور رسمی مهاجرت کانادا چه کمکی در پرونده به من خواهد کرد؟

مشاور رسمی مهاجرت کانادا با توجه به تجربه ای که در پرونده های مشابه داشته و تسلطی که به قوانین مهاجرتی کانادا دارد می تواند پرونده شما را در مسیر درست هدایت کند. البته باید دقت کنید که در انتخاب مشاور هم نهایت دقت را داشته باشید. باید سعی کنید مشاوری را برای پرونده خود انتخاب کنید که تجربه خوبی در برنامه های مشابه دارد. به طور مثال اگر قصد دارید برای پرونده اکسپرس انتری خود از یک مشاوره رسمی استفاده کنید لازم است که تحقیق کنید که مشاوره شما در زمینه اکسپرس انتری کارنامه قابل قبولی دارد.

 

از کجا متوجه شوم که مشاور مهاجرت من مجوز رسمی دارد؟

برای بررسی مجوز یک مشاور رسمی مهاجرت می توانید وارد لینک زیر شده و با وارد کردن اطلاعات مشاور (مانند اسم کوچک یا بزرگ) او را بیابید. اگر مشخصات او در لینک زیر موجود نبود قطعا مشاور رسمی مهاجرت نیست و در صورت انتخاب او دچار مشکلات جدی خواهید شد.

https://iccrc-crcic.ca/find-a-professional/

در ویدئوی کوتاه زیر نحوه جستجوی مشاور رسمی مهاجرت را نشان داده ایم.

 

 

 

 

در حال ارسال
نظرات کاربر
۵ (۲ آرا)

تمام دیدگاه ها:

دیدگاه شما:

تعداد بازدید 461