ویزای توریستی کانادا – شرایط، مدارک، نحوه اقدام، هزینه

زمان تخمینی مطالعه: 20 دقیقه

ویزای توریستی کانادا که همان ویزای ویزیتوری کانادا و نوعی اقامت موقت است به شما اجازه می‌دهد که به کشور کانادا سفر کنید. این ویزا در پاسپورت شما درج می‌شود و در هر بار ورود به کانادا به عنوان ویزیتور، باید این سند هم همراه شما باشد. برای اخذ این ویزا باید از طریق سایت اداره مهاجرت کانادا پرونده خود را آماده و ارسال کرده و منتظر بمانید تا نتیجه بررسی به اطلاع شما برسد.

خبر مهم در مورد امکانات ویژه کانادا برای ایرانی‌ها: پالیسی ویژه‌ای که دولت کانادا برای ایرانی‌ها در نظر گرفته بود یک سال دیگر تمدید شد و تا تاریخ 28 فوریه 2025 (10 اسفند 1403) تمام ایرانی‌هایی که با ویزای توریستی وارد کانادا شده‌اند می‌توانند درخواست اجازه کار حداکثر سه ساله دهند. این فرصت ویژه می‌تواند کمک زیادی به متقاضی برای دریافت اقامت دائم کانادا کند. در حال حاضر (6 خرداد 1403) مدت زمان لازم برای تبدیل ویزای توریستی به کاری در داخل کانادا برای ایرانی‌ها حدود 9 تا 12 هفته است و اکثر پرونده‌هایی که در فوریه 2024 سابمیت شده‌اند در حال دریافت نتیجه پرونده خود هستند.

در این مقاله قصد داریم شما را با شرایط و مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی کانادا و همچنین نحوه و هزینه اقدام برای این برنامه آشنا کنیم. همچنین قدم به قدم از ابتدا تا زمان دریافت ویزا را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

 • هزینه اقدام برای ویزای ویزیتوری کانادا شامل 100 دلار اپلیکیشن فی دولتی و 85 دلار انگشت نگاری (بایومتریک) است.
 • این ویزا تا 5 سال اعتبار دارد و در هر بار ورود حداکثر 6 ماه می‌توانید داخل کانادا اقامت موقت داشته باشید.
 • برای اقدام این نوع ویزا توصیه می‌کنیم حداقل 10 هزار دلار کانادا تمکن مالی داشته باشید.

تحلیل آخرین وضعیت صدور ویزای توریستی کانادا برای ایرانی‌ها (5 خرداد 1403):

در حال حاضر نسبت به یک سال گذشته، سخت گیری‌های بیشتری برای صدور ویزای توریستی ایرانی‌ها از سمت اداره مهاجرت کانادا انجام می‌شود. اما با این حال تعداد قابل قبولی از پرونده‌‌ها موفق به اخذ ویزا نیز می‌شوند. سعی کنید در جمع آوری پرونده به سه نکته مهم دقت کنید تا شانس دریافت ویزای ویزیتوری شما افزایش یابد. اول از همه داشتن وابستگی قوی به کشور مبدا که عموما ایران است. دوم هم داشتن دلایل منطقی برای سفر به کانادا که بسیار اهمیت دارد. و در آخر نشان دادن توانایی مالی برای سفر به کانادا که می‌تواند همزمان هم از سمت متقاضی و هم از سمت دعوت کننده باشد که باعث تقویت بیشتر پرونده شود.

اداره مهاجرت کانادا سه نوع ویزای توریستی صادر می‌کند. با توجه به شرایط خود می‌توانید یکی از این سه نوع را انتخاب کنید.

ویزای مولتی

ویزای مولتی کانادا یک ویزای حداکثر 5 ساله است که در این 5 سال به تعداد نامحدود می‌توانید به کانادا سفر داشته باشید. البته در هر بار سفر امکان ماندن بیشتر از 6 ماه را ندارید. این نوع ویزا در حال حاضر متداول‌ترین ویزایی است که ایرانی‌ها اقدام می‌کنند. به طور مثال برای دیدن اقوام، دوستان یا دیدن مناطق دیدنی کانادا.

ویزای سینگل

ویزای سینگل کانادا یه نوع ویزای توریستی است که با آن تنها یک بار می‌توانید وارد کانادا شده و به مدت حداکثر 6 ماه می‌توانید داخل کانادا بمانید. این نوع ویزا به ندرت توسط متقاضی درخواست می‌شود.

سوپر ویزا

سوپر ویزا یک ویزای حداکثر 10 ساله است که برای ایرانی‌ها به دلیل محدودیت تاریخ انقضای پاسپورت، حداکثر 5 ساله است و در هر بار ورود به کانادا به متقاضی اجازه اقامت حداکثر 5 ساله می‌دهد. یکی از اصلی‌ترین محدودیت‌های سوپر ویزا این است که افرادی مجاز به اقدام برای این نوع ویزا هستند که فرزند یا نوه آن‌ها شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم این کشور را دارند.

افرادی که پاسپورت ایرانی دارند برای سفر به این کشور باید ویزای ویزیتوری یا Visitor Visa یا ويزاي توريستي كانادا را دریافت کنند. بنابراین قبل از سفر به کانادا باید ابتدا از طریق وبسایت اداره مهاجرت کانادا درخواست ویزای توریستی دهید و هزینه بررسی پرونده را پرداخت کنید. بعد از اینکه پرونده شما بررسی شد به شما اطلاع خواهند داد که ویزای توریستی خواهید گرفت یا خیر.

ویزای صادر شده دارای مدت اعتبار مشخص بوده و همچنین تعداد دفعاتی که با این ویزا می‌توانید وارد کانادا شوید را در ویزا مشخص می کنند که عموما نامحدود است. یعنی تا مدت اعتبار ویزا که معمولا تا انقضای پاسپورت شما هست (حداکثر 5 ساله) می‌توانید به تعداد نامحدود وارد کانادا شوید. اما در هر بار ورود اجازه ماندن داخل کانادا بیشتر از 6 ماه را ندارید مگر اینکه قبل از پایان این 6 ماه درخواست تمدید اقامت موقت خود داخل کانادا را بدهید.

برای اقدام و اخذ ویزای ویزیتوری کانادا باید بتوانید اداره مهاجرت کانادا را قانع کنید که تمام موارد زیر شامل شما می‌شود:

 1. دلایل منطقی کافی برای سفر شما به کانادا وجود دارد.
 2. توانایی مالی لازم برای سفر به کانادا را دارید.
 3. دلایل کافی برای بازگشت شما به کشور محل سکونت (به طور مثال ایران) بعد از پایان سفر وجود دارد.

تمام مدارکی که برای پرونده خود ارسال می‌کنید باید در راستای سه مورد بالا باشد و آن‌ها را تقویت کند. به طور مثال دلیل منطقی شما برای سفر به کانادا می‌تواند دیدن اقوام خیلی نزدیک مثل خواهر و برادر باشد. یا اینکه شما سابقه سفرهای زیادی به کشورهای مختلف دنیا را دارید و حالا می‌خواهید برای دیدن جاذبه‌های دیدنی کانادا به این کشور سفر کنید. شرایط ویزای توریستی کانادا غیر از مواردی که بالاتر اشاره کردیم می‌تواند به سابقه سفرهای قبلی شما هم بستگی داشته باشد.

مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا شامل چند دسته می‌شوند:

فرم‌ها و مدارک عمومی و هویتی (که معمولا شامل همه افراد می‌شود)

 • پاسپورت
 • شناسنامه (باید ترجمه شود)
 • گواهی عدم سوء پیشینه (اجباری نیست اما ترجمه و ارسال آن را توصیه می‌کنیم)
 • عکس پرسنلی (اگر از پورتال Gc Key پرونده خود را سابمیت کنید باید عکس هم ارسال کنید)
 • انجام انگشت نگاری (بعد از سابمیت پرونده باید انجام شود. اگه در 10 سال گذشته انجام داده باشید نیازی به انجام مجدد نیست. اگر سن شما کمتر از 14 و بیشتر از 79 سال است نیازی به انجام انگشت نگاری ندارید)
 • سند ازدواج (در صورت متاهل بودن باید ترجمه شود)
 • مدارک تحصیلی (اجباری نیست اما ارسال آن توصیه می شود. در صورت ارسال باید ترجمه شود)
 • مدارک تمکن مالی
 • سوابق سفرهای قبلی
 • تکمیل فرم‌های مهاجرتی مربوطه

مدارک مربوط به هدف از سفر

باید به طور واضح و روشن هدف خود از سفر به کانادا را در پرونده مشخص کنید.

مدارک مربوط به دعوت کننده (اگر دعوت کننده دارید)

اگر دعوت کننده دارید باید دعوت نامه و مدارک مربوط به دعوت کنند را در پرونده قرار دهید. مدارک دعوت‌کننده می‌تواند شامل موارد زیر شود:

 • مدارک اقامتی دعوت‌کننده (مانند پاسپورت کانادایی، کارت اقامت دائم، استادی پرمیت و…)
 • گواهینامه رانندگی دعوت‌کننده (که آدرس محل سکونت دعوت‌کننده در آن مشخص است)
 • مدارک کاری که نشان دهد دعوت‌کننده در کانادا درآمد دارد
 • تمکن مالی دعوت‌کننده (در صورت ارائه تاثیر مثبت بر پرونده دارد)
 • مدارک نشان دهنده ارتباط فامیلی دعوت‌کننده و متقاضی (مانند شناسنامه)

حتما دقت کنید که مدارک ویزای توریستی کانادا بسته به شرایط متقاضی ممکن کمی منتفاوت از لیست بالا باشد و در نهایت ممکن مدارک دیگری را هم نیاز باشد که برای دریافت ویزای توریستی کانادا ارسال کنید. در واقع باید چک لیست مدارک ویزای توریستی کانادا را بر اساس شرایط خودتان تهیه کرده و مدارک را بر اساس این چک لیست اختصاصی آماده و سابمیت کنید.

افراد با اهداف مختلفی قصد دریافت ویزای توریستی کانادا را دارند و در هر حالت مدارک ارائه شده ممکن است متفاوت با حالت دیگری باشد. در این بخش می‌خواهیم سناریوهای مختلف برای اقدام و مدارک و فرم‌های مربوط را به شما ارائه دهیم.

سناریو 1: متقاضی برای دیدن فرزند خود اقدام می‌کند (فرزند شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم کانادا را دارد)

رقم توصیه شده برای اینکه نشان دهید توانایی مالی کافی برای سفر کوتاه مدت به کانادا را دارید 10 هزار دلار کانادا است. البته با توجه به نوع پرونده و میزان سکونت شما در کانادا ممکن است مبالغ کمتر یا بیشتری مورد نیاز باشد. این تمکن مالی می‌تواند از جانب فرد متقاضی یا دعوت کننده او تامین شود. میزان تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا به شرایط دیگری هم بستگی دارد مانند اینکه هدف از سفر چه بوده و متقاضی چه میزان دارایی غیرنقدی داخل کشور محل زندگی خود دارد. در جدول زیر تمکن مالی ویزای توریستی کانادا که رقم توصیه شده طبق تجربیات پرونده‌های انجام شده است را آورده‌ایم.

تعداد افراد در پروندهحداقل میزان توصیه شده تمکن مالی برای ویزای توریستی کانادا
110 هزار دلار کانادا
218 هزار دلار کانادا
325 هزار دلار کانادا
430 هزار دلار کانادا

برای اثبات تمکن مالی ویزای توریستی کانادا می‌توانید مدارکی مانند پرینت حساب بانکی (ارزی یا ریالی) و سهام را ارائه دهید. همچنین در کنار این‌ها، مدارکی مانند سند منزل و مغازه، زمین، کارخانه و … نیز می‌تواند در جهت تقویت پرونده‌ متقاضی چه از لحاظ توانایی مالی و چه از لحاظ وابستگی مالی به کشور مبدا کمک کند.

در این بخش هزینه‌های دولتی که به اداره مهاجرت کانادا برای اخذ ویزای توریستی کانادا پرداخت می‌کنید را آورده‌ایم. هزینه ویزای توریستی کانادا شامل دو دسته می‌شود. هزینه‌های دولتی که به اداره مهاجرت کانادا پرداخت می‌شود و هزینه‌های جانبی مانند ترجمه مدارک و سفر به کشورهای همسایه برای انجام انگشت نگاری.

شرح هزینهبرای یک نفربرای بیش از یک نفر
هزینه ویزای توریستی۱۰۰ دلار کانادا۱۰۰ دلار کانادا به ازای هر نفر
انگشت نگاری (بایومتریک)۸۵ دلار کانادا۱۷۰ دلار کانادا برای دو نفر یا بیشتر

مراحل درخواست ویزای توریستی کانادا به صورت زیر است:

 1. ساخت پروفایل در سایت اداره مهاجرت کانادا به صورت رایگان
 2. آماده‌سازی مدارک و فرم‌های مهاجرتی
 3. تکمیل پروفایل
 4. سابمیت پروفایل و پرداخت هزینه اپلیکیشن فی به صورت آنلاین (به صورت دلاری و با کارت‌های اعتباری بین‌المللی پرداخت می‌شود)
 5. دریافت نامه تایید سابمیت و سپس نامه انگشت نگاری (در صورتی که نیاز به انگشت نگاری داشته باشید)
 6. انجام انگشت نگاری در فرصت 30 روزه (اگر نامه انگشت نگاری یا بایومتریک برای شما ارسال شده است)
 7. در صورت درخواست اداره مهاجرت باید مدارک تکمیلی را به صورت آنلاین ارسال کنید.
 8. انتظار برای دریافت نتیجه ویزا
 9. در صورت مثبت بودن نتیجه و قبول شدن پرونده، باید پاسپورت خود را به یکی از مراکز مشخص شده ارسال کنید تا لیبل ویزا در پاسپورت شما وارد شود.

ویزای توریستی کانادا را می‌توان با دعوت نامه و بدون دعوت نامه درخواست داد. وقتی هدف از دریافت ویزای توریستی بازدید از اقوام، دوستان یا شرکت‌های تجاری است حتما باید دعوت نامه از سمت فرد یا شرکت دعوت کننده نیز در پرونده گذاشته شود. دعوت نامه برای ویزای توریستی کانادا با فرمت‌های متفاوتی تهیه می‌شود. متنی که در دعوت‌نامه نوشته می‌شود اهمیت بسیار زیادی دارد و باید آفیسر با قانع کرد که این سفر با دلایل کافی انجام می‌شود.

در متن دعوت نامه باید مشخصات دعوت کننده و همچنین دلایل او برای این دعوت نوشته شده و توسط دعوت کننده امضا شود. در صورت داشتن دعوت کننده باید مدارک هویتی دعوت کننده هم در پرونده گذاشته شود. به طور مثال کارت PR یا پاسپورت کانادایی دعوت کننده. اگر دعوت کننده با متقاضی نسبت فامیلی دارد باید ترجمه شناسنامه‌های آن‌ها نیز در پرونده گذاشته شود.

اگر می‌خواهید برای دریافت ویزای توریستی کانادا بدون دعوت نامه اقدام کنید، باید دلیل محکمی برای سفر به کانادا داشته باشید. به طور مثال اگر شما به کشورهای زیادی قبلا سفر کرده‌اید و در حال حاضر قصد سفر به کانادا به عنوان یک توریست را دارید، نیازی به ارائه دعوت نامه نیست از سمت شخص یا شرکت خاصی داخل کانادا نیست.

مدت اعتبار ویزای توریستی کانادا بستگی به نوع ویزای درخواستی (سینگل، مالتیپل یا سوپر ویزا و همچنین میزان اعتبار پاسورت متقاضی دارد. برای ایرانی‌ها ماکزیمم اعتبار ویزای توریستی 5 سال است که دلیل آن اعتبار پاسپورت ایرانی‌ها به مدت حداکثر 5 سال است.

مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا متغیر بوده و به صورت هفتگی توسط اداره مهاجرت کانادا آپدیت می‌شود. طبق آخرین آپدیت سایت اداره مهاجرت کانادا در تاریخ 21 می 2024، مدت زمان صدور ویزای توریستی برای ایرانی‌ها 116 روز است. این مدت زمان نسبت به آپدیت قبلی 9 روز افزایش داشته است.

در جدول زیر مدت زمان جواب ویزای توریستی کانادا که برای ایرانی‌ها در نظر گرفته شده را در 4 ماه گذشته برای شما آورده‌ایم و همواره به صورت هفتگی آپدیت می‌شود.

تاریخ به روزرسانی21 می 20241 خرداد 1403
مدت زمان بررسی ویزای ویزیتوری از ایران (روز)تاریخ
1162024/05/21
1072024/05/14
982024/05/07
542024/04/30
392024/04/23
392024/04/16
472024/04/09
522024/04/02
592024/03/26
632024/03/19
712024/03/12
812024/03/05
872024/02/28
942024/02/20
1102024/02/13
1202024/02/06

دقت کنید که مدت زمان صدور ویزای توریستی کانادا بعد از انگشت نگاری محاسبه می‌شود. به طور مثال اگر شما در تاریخ 10 ژانویه پرونده خود را سابمیت کرده باشید و انگشت نگاری را در تاریخ 5 فوریه انجام دهید، این مدت زمانی که باید منتظر نتیجه پرونده باشید از 5 فوریه آغاز می‌شود.

دلایل مختلفی برای ریجکت شدن ویزای توریستی کانادا وجود دارد که برای هر متقاضی ممکن است متفاوت باشد. اما مهم‌ترین معمولا این است که اداره مهاجرت از دلایل شما برای سفر به کانادا قانع نشده و همچنین اطمینان ندارد که دوباره به کشور مبدا باز خواهید گشت.

اگر با ویزای توریستی وارد کانادا شوید، مزایای غیر مستقیمی شامل حال شما می‌شود. به این معنی که ویزای توریستی به تنهایی قابل تمدید به ویزاهای دیگر یا دریافت مجوز کار یا تحصیل نیست. اما با راه‌کارهایی می‌توان با استفاده از قوانین موجود، درخواست اجازه کار، اجازه تحصیل و … را داد. به طور مثال در سال 2023 اداره مهاجرت کانادا برای ایرانی‌هایی که با ویزای توریستی داخل کانادا هستند این امکان را فراهم کرد که بتوانند درخواست اجازه کار سه ساله دهند. یا اینکه با گذراندن دوره‌های زبان داخل کانادا می‌توانید شانس خود را برای دریافت اجازه تحصیل یا همان استادی پرمیت افزایش دهید.

یکی از دلایل اصلی درخواست این نوع ویزا دیدن اقوام نزدیک است. به طور مثال فردی که در کانادا به عنوان دانشجو حضور دارد می‌تواند برای والدین خود درخواست ویزای توریستی دهد.

با ویزای توریستی کانادا حق چه فعالیت‌هایی را در داخل کانادا ندارید؟

این ویزا با هدف سفر شما به کانادا صادر شده و امکان انجام بسیاری از کارها را با این نوع ویزا ندارید:

 • با این ویزا نمی‌توانید در داخل کانادا کار کنید
 • با ویزای ویزیتوری حق تحصیل داخل کانادا ندارید (مگر اینکه دوره تحصیلی زیر 6 ماه باشد)
 • از مزایای بیمه رایگان کانادا بهره‌مند نیستید
 • تحصیل فرزند شما در کانادا رایگان نیست

در این بخش مراحل اقدام و ثبت نام ویزای توریستی کانادا را قدم به قدم برای شما توضیح می‌دهیم.

 1. مرحله اول

  ساخت اکانت در سایت اداره مهاجرت کانادا در لینک زیر (راهنمای ساخت):
  https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html
  ساخت اکانت در سایت اداره مهاجرت کانادا 1

 2. مرحله دوم

  انتخاب نوع پرونده‌ای که می‌خواهید سابمیت کنید. باید Temporary را انتخاب کنید.

 3. مرحله سوم

  آماده کردن مدارک و فرم‌ها: مدارک مورد نیاز را تهیه کرده و فرم‌های مربوطه را تکمیل کنید.

 4. آپلود مدارک و فرم‌ها

  مدارک و فرم‌ها را آپلود کنید.

 5. سابمیت پرونده

  هزینه را به صورت آنلاین پرداخت کرده و پرونده را سابمیت کنید.

 6. انجام انگشت نگاری

  اگر نیاز به انجام انگشت نگاری باشد، معمولا تا 48 ساعت بعد از سابمیت پرونده یک نامه انگشت نگاری برای شما ارسال می‌شود که باید تا 30 روز انگشت نگاری را انجام دهید.

در این بخش به سوالات متداول شما در مورد ویزای توریستی کانادا پاسخ داده‌ایم.

ویزای توریستی کانادا چه مدت زمان اعتبار دارد؟
اگر کمتر از 6 ماه به انقضای ویزای من باقی مانده باشد می‌توانم وارد کانادا شوم؟
آیا برای اخذ ویزای توریستی کانادا حتما باید ویزای شنگن هم داشته باشم؟
آیا برای مهاجرت به کانادا می‌توان از طریق ویزای توریستی اقدام کرد؟
تبدیل ویزای توریستی به کاری در کانادا چطور امکان پذیر است؟
آیا امکان درخواست ویزای توریستی کانادا برای والدین وجود دارد؟
آیا می‌توانیم درخواست تمدید ویزای توریستی کانادا را بدهیم؟
پناهندگی کانادا با ویزای توریستی امکان‌پذیر است؟
فرم ویزای توریستی کانادا به چه صورتی تهیه می‌شود؟
آیا امکان اخذ ویزای توریستی کانادا به صورت تضمینی وجود دارد؟
تبدیل ویزای توریستی به تحصیلی در کانادا به چه صورت است؟
آیا امکان تولد فرزند در کانادا با ویزای توریستی وجود دارد؟
مدت زمان اخذ ویزای توریستی کانادا چقدر است؟

مراحل ساخت پروفایل در سایت اداره مهاجرت کانادا

ابتدا وارد سایت اداره مهاجرت شده (لینک زیر) و بر روی Register کلیک کنید.

https://www.canada.ca/en/immigration-refugees-citizenship/services/application/account.html

ساخت اکانت در سایت اداره مهاجرت کانادا 1

ساخت اکانت در سایت اداره مهاجرت کانادا 1

سپس مطابق شکل زیر بر روی Register with GCKey کلیک کنید.

ساخت اکانت در سایت اداره مهاجرت کانادا 2
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (4 آرا)