کانادا کشوری هست که همیشه به دنبال کارگران خارجی و افراد حرفه ای است تا باعث رشد در فضای کار این کشور شوند. تقریبا در اکثر موارد افرادی که می خواهند در داخل کانادا کار کنند باید اجازه کار یا ورک پرمیت (Work Permit) داشته باشند. اگر می خواهید بدانید چه گروه هایی می توانند بدون داشتن ورک پرمیت داخل کانادا کار کنند این مطلب را مطالعه کنید.

دقت کنید که در این مبحث در مورد افراد خارجی صحبت می کنیم و افرادی که دارای اقامت دائم کانادا (PR) بوده یا شهروند این کشور هستند نیازی به اخذ اجازه جداگانه برای کار نیستند و آزادانه می توانند در کانادا کار کنند.

همچنین توجه داشته باشید که اجازه کار در کانادا دارای دو بخش هست. بخش اول مربوط به داشتن مجوز کار یا همان Work Permit و برای بعضی افراد ویزای کار است. بخش دوم که شامل بعضی مشاغل می شود باید لایسنس یا سرتیفیکت مربوطه را هم داشته باشید تا بتوانید در آن شغل کار کنید. به طور مثال برای پزشکان.

اگر به دنبال مطلب مفیدی در رابطه به کاریابی و مباحث مربوطه مانند رزومه نویسی، آمادگی برای مصاحبه و … هستید توصیه می کنیم حتما بخش کاریابی ما را مطالعه کنید.

 

انواع مجوز های کار در کانادا

اگر به طور کلی بخواهیم مجوزهای کار در داخل کانادا را دسته بندی کنیم می توانیم به صورت زیر آنها را معرفی نمائیم:

مجوزهای کار نیازمند LMIA

این نوع مجوز کار نیازمند گرفتن LMIA یا  Labour Market Impact Assessmentاست که برای هر شغلی و هر فردی صادر نمی شود. برای اطلاع از جزئیات این نوع مجوز این مطلب را مطالعه کنید.

مجوزهای کار بدون نیاز به LMIA

در حالت های خاصی میتوان بدون اخذ LMIA در خواست ورک پرمیت را نمود. این موارد عموما شامل افرادی می شود که همسر یا والدین آنها در داخل کانادا مجوز کار یا تحصیل دارد. یا افرادی که داخل کانادا بوده و پرونده اسپانسرشیپ همسر در جریان دارند. برای اطلاع از شرایط این دو مورد لطفا مطلب اجازه کار آزاد یا Open Work Permit را مطالعه کنید. حالت های دیگری هم هست که تمام این حالت ها را می توانید در این مطلب مطالعه کنید.

مجوزهای کار بر اساس NAFTA

توافق NAFTA که بین سه کشور کانادا، امریکا و مکزیک است به شهروندان این کشورها اجازه می دهد که با شرایط خاص و تعریف شده ای بدون داشتن LMIA در یکی از این سه کشور کار کنند.

مجوزهای کار Post-Graduation

یکی از بزرگ ترین مزیت های تحصیل در کانادا این است که شما می توانید بعد از اتمام تحصیلات خود (که البته این تحصیلات باید شرایط خاصی داشته باشد) اجازه کار گرفته و در کانادا مشغول به کار شوند. به این نوع اجازه کار در اصطلاحPost-Graduation Work Permit  گفته می شود. این اجازه کار به افراد خاصی که تحصیلات خود را در کانادا به اتمام رسانده اند تعلق می گیرد و حداکثر اعتبار آن سه سال است. این سابقه کار داخل کانادا به آن ها کمک می کند که علاوه بر کسب تجربه در بازار کانادایی و کسب درآمد بتوانند شرایط خود را برای مهاجرت به کانادا و کسب اقامت دائم کانادا بهبود ببخشند. برای آشنا بیشتر با این موضوع مطلب ما پیرامون Post-Graduation Work Permit را مطالعه کنید.

تعداد بازدید 94