31

ژانویه

تفاوت سیستم کبک و فدرال

کبک تنها استان فرانسوی زبان کاناداست. این استان از نظرهای مختلف با سایر قسمت های کانادا متفاوت است. از جمله اینکه اکثریت جمعیت آن را فرانسوی – کانادایی هایی تشکیل می دهند که نوادگان فرانسوی هایی هستند که در قرن هفدهم و پس از تحمل سال ها فشار وارد کانادا شدند. این فرهنگ تا به امروز نیز باقی مانده و تلاش و بحث برای استقلال را ادامه داده اند.
از مهمترین تفاوت های کبک با سایر قسمت های کانادا می توان به سیستم قانونی آن اشاره نمود. کبک تنها استانی است که تحت قانون مدنی فرانسه (French Civil Law ) اداره می شود. دیگر قسمت های کانادای فدرال تحت قانون مشترک کانادا (Canadian Common Law ) اداره می شود. دیگر تفاوت مهم، سیستم مهاجرت می باشد. کبک دارای سیستم جذب مهاجر مستقل از فدرال بوده و شرایط و ضوابط آن را خود مستقلاً تعیین می نماید. البته در نهایت تمامی مهاجران بایستی از فیلتر دولت مرکزی کانادا نیز بگذرند.

استان کبک 

کبک بزرگترین استان کانادا و دومین استان پرجمعیت کانادا (پس از انتاریو) می باشد. مرزهای این استان پهناور به انتاریو و خلیج های Hudson و James از غرب، استان نیوفاندلند و خلیج Saint Lawrence از شرق و استان نیوبرانزویک و ایالت های آمریکایی Maine ،New York ،Hampshire و Vermont محدود شده است. بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرهای آن مونترال و کبک سیتی هستند که حدود نیمی از ساکنین استان را در خود جای داده اند. قسمت های شمالی این استان سرزمین های خشن و سردی هستند که تقریباً خالی از سکنه بوده و تنها محل سکونت خرس ها و گرگ های قطبی است. 
مونترال، پس از تورنتو، بزرگترین شهر کانادا، شهری مدرن، صاحب سبک و چند ملیتی بوده که میزبان بزرگترین جذابیت های فرهنگی و هنری استان نظیر فستیوال های موسیقی است.
زیرمجموعه های برنامه مهاجرتی کبک در حالت کلی عبارتند از:
نیروهای کاری دائم
تجار و سرمایه گذاران
نیروهای کاری موقت
دانشجویان خارجی
اسپانسرشیپ خانوادگی
برنامه های انسان دوستانه (پناهندگی)

نیروهای کاری دائم

 برنامه نیروی متخصص کبک (ARRIMA) 

برنامه جدید اسکیلدورکر کبک برای جذب مهاجر از ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸ رسماً شروع به کار کرد.
این سیستم مشابه سیستم اکسپرس انتری فدرال عمل خواهد کرد که افراد ابتدا باید به صورت رایگان با ایجاد پروفایل وارد Pool متقاضیان شوند و سپس سازمان مهاجرت کبک بسته به صلاحدید خود از امتیازات بالاتر و افرادی با شرایط مناسبتر دعوت به ثبت نام می کند.
در هر زمانی می توان پروفایل اولیه (Declaration of Interest) را ساخت.
هنوز مشخص نیست چه امتیازاتی شانس پذیرش خواهند داشت. در حال حاضر همه افرادی که حداقل امتیاز لازم را دارند میتوانند وارد Pool شوند و پس از آن در دوره های زمانی که هنوز جزئیات آن مشخص نیست دعوت نامه استانی ارسال خواهد شد.
دریافت دعوت نامه استانی به این معناست که باید در مدت زمان حداکثر ۹۰ روز مدارک برای استان ارسال شود تا مورد بررسی قرار گیرد. در صورت دریافت تائیدیه از سازمان مهاجرت کبک، در مرحله بعد باید مدارک توسط سازمان مهاجرت فدرال نیز مورد بررسی قرار گیرد که در صورت مثبت بودن نتیجه، ویزای مهاجرتی (اقامت دائم) صادر خواهد شد.
بایستی دقت شود که صرف داشتن حداقل شرایط ورود به Pool به معنای قطعی بودن دریافت دعوت نامه استانی نیست. این برنامه رقابتی بوده و فقط افرادی که بالاترین امتیاز و مناسبترین شرایط جهت استقرار و وارد شدن به بازار کار استان کبک را دارند دعوت نامه دریافت خواهند کرد.
چه افرادی میتوانند پروفایل ایجاد کنند؟
برای اینکه مجوز ورود به بانک متقاضیان کبک را داشته باشید باید سن شما حداقل ۱۸ سال بوده و اگر مجردید حداقل ۵۰ و در حالت متاهلی حداقل ۵۹ امتیاز کسب کرده باشید. برای دیدن جدول امتیاز بندی اینجا کلیک کنید.
چه عواملی در امتیاز موثر هستند؟
علاوه بر فاکتورهای عمومی نظیر سن، سطح زبان فرانسوی، تحصیلات، رشته، سابقه کار و غیره، تعداد خاصی از دعوت نامه ها به افرادی با شرایط خاص نظیر افرادی که دارای جاب آفر تائید شده در استان کبک هستند ارسال خواهد شد.
مراحل ایجاد پروفایل در ARRIMA
مرحله اول: ایجاد پروفایل اولیه و ورود به استخر متقاضیان
مرحله دوم: دریافت دعوت نامه استانی و سابمیت مدارک
مرحله سوم: دریافت تاییدیه استانی
مرحله چهارم: سابمیت مدارک به فدرال

تجار و سرمایه گذاران

تجار و سرمایه گذاران

نیروهای کاری موقت

نیروهای کاری موقت

دانشجویان خارجی

دانشجویان خارجی

اسپانسرشیپ خانوادگی

اسپانسرشیپ خانوادگی

برنامه های انسان دوستانه (پناهندگی)

برنامه های انسان دوستانه (پناهندگی)

تعداد بازدید 139