مجوز کار بعد از تحصیل

یکی از بزرگ ترین مزیت های تحصیل در کانادا این است که شما می توانید بعد از اتمام تحصیلات خود (که البته این تحصیلات باید شرایط خاصی داشته باشد) مجوز کار بعد از تحصیل گرفته و در کانادا مشغول به کار شوند. به این نوع اجازه کار در اصطلاح Post-Graduation Work Permit گفته می شود. این اجازه کار به افراد خاصی که تحصیلات خود را در کانادا به اتمام رسانده اند تعلق می گیرد و حداکثر اعتبار آن سه سال است. این سابقه کار داخل کانادا به آن ها کمک می کند که علاوه بر کسب تجربه در بازار کانادایی و کسب درآمد بتوانند شرایط خود را برای مهاجرت به کانادا و کسب اقامت دائم کانادا بهبود ببخشند.

فرم ارزیابی تحصیل

شرایط لازم:

برای اینکه بتوانید درخواست این نوع مجوز کار را بعد از اتمام تحصیل خود در کانادا دهید باید شرایط زیر را داشته باشید:

تحصیل شما باید در موسسات یا دانشگاه های موجود در لیست DLI یا Designated Learning Institution باشد.

مدت دوره تحصیل حداقل 8 ماه باشد

باید حتما در آن مقطع فارغ التحصیل شده و مدرک یا دیپلم خود را دریافت کرده باشید

باید دانشجوی تمام وقت در کانادا بوده باشید.

اقدام برای گرفتن مجوز کار بعد از تحصیل

شما تا 180 روز بعد از تاریخ فارغ التحصیلی فرصت دارید که برای درخواست این مجوز اقدام کنید. پیشتر این زمان 90 روز بود که در فوریه سال 2019 به 180 روز افزایش پیدا کرد و فرصت بیشتری در اختیار این گروه از افراد قرار داده شد.

همچنین اپلیکنت ها هنگام درخواست این مجوز کار باید نشان دهند که هم اکنون مجوز تحصیل دارند یا در گذشته مجوز تحصیل داشته اند یا اینکه اگر بدون نیاز به مجوز تحصیل در کانادا درس خوانده اند باید شرایط قانونی آن را می داشته اند.

مدارک لازم برای اقدام

دو مدرک مهم که هنگام درخواست باید داشته باشید یکی نامه از موسسه یا دانشگاه است که نشان دهد تحصیل شما به اتمام رسیده است و دومی ریزنمرات رسمی صادر شده توسط آن موسسه است.

چه کسانی مجاز برای اقدام نیستند؟

گروه های زیر از دانشجویان بین المللی نمی توانند برای این مجوز کار درخواست دهند (مهمترین آنها را در زیر آورده ایم):

  • اگر قبلا یک بار مجوز کار Post-Graduation دریافت کرده باشند
  • اگر کمک هزینه از Global Affairs Canada (GAC) دریافت کرده باشند
  • اگر بیشتر تحصیل آن به صورت distance learning بوده باشد
  • اگر مدرک تحصیلی خود را از یک موسسه غیر کانادایی که در داخل کانادا است گرفته باشند (هر چند داخل کانادا تحصیل کرده باشند)

دقت کنید که مدت اعتبار این مجوز کار به هیچ عنوان قابل تمدید شدن نمی باشد مگر اینکه قبل از اتمام تاریخ آن برای یک مجوز کار دیگر که واجد شرایط هستید اقدام کنید.

تبدیل به ویزای اقامت دائم کانادا

یکی از اهداف کانادا این است که دانشجویانی که تحصیلات خود را در کانادا به اتمام میرسانند بتوانند با کمک برنامه های مهاجرتی اقامت دائم کانادا را کسب کرده و در ساختن نسل های آینده این کشور سهیم باشند. در حال حاضر سه برنامه عمده وجود دارد که دانشجویان و فارغ التحصیلان موسسات کانادایی می توانند از آن ها برای کسب اقامت دائم استفاده کنند.

  • برنامه تجربه کانادایی یا Canadian Experience Class

این برنامه به افرادی که حداقل یک سال در داخل کانادا سابقه کار دارند و امتیاز کافی برای مهاجرت به روش اکسپرس انتری را نیز دارند اقامت دائم این کشور را دریافت کنند. افرادی که بعد از فارغ التحصیلی با ویزای کار حداقل یک سال در کانادا کار کرده اند شرایط خوبی برای این برنامه خواهند داشت.

  • برنامه های استانی (غیر از کبک)

هر کدام از استان های کانادا برنامه های خاصی برای افرادی که در آن استان ها تحصیل کرده اند دارد تا بتوانند راحت اقامت دائم این کشور را اخذ کنند.

  • برنامه استان کبک

استان کبک امتیازات ویژه ای به افرادی که در این استان سابقه تحصیلات داشته اند می دهد که بتواند از طریق برنامه های استان اقامت دائم بگیرند.

در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (6 آرا)