ارزیابی مدرک تحصیلی

در اکثر مواقع برای اینکه بتوانید برای برنامه‌های اقامت دائم کانادا اقدام کنید، نیاز است که مدرک تحصیلی خود را ارزیابی کنید. در واقع اگر تحصیل شما خارج از کانادا باشد به ارزیابی مدرک تحصیلی نیاز دارید تا بتوانید امتیاز مربوط به بخش تحصیلات را به دست آورید. البته تنها کاربرد ارزیابی مدرک تحصیلی برای دریافت اقامت دائم کانادا نیست و بعضی دانشگاه‌های کانادا برای این به متقاضی پذیرش دهند، به ارزیابی مدرک تحصیلی نیاز دارند. نوع ارزیابی برای برنامه‌های اقامت دائم و یا تحصیل در کانادا با هم متفاوت هستند. در این مقاله به معرفی تمام سازمان‌های کانادایی که می‌توانید از طریق آن‌ها مدرک تحصیلی خود را ارزیابی کنید خواهیم پرداخت و نحوه اقدام هر کدام را هم شرح داده‌ایم.

انواع ارزیابی مدرک تحصیلی

 

اکثر سازمان‌هایی که در کانادا ارزیابی مدرک تحصیلی را انجام می‌دهند، دو نوع ارزیابی دارند. نوع برای تحصیل در کانادا و یا گرفتن لایسنس در یک شغل خاص است که به آنها ارزیابی Course by Course یا Document by Document گفته می‌شود. نوع دوم ارزیابی با هدف مهاجرت به کانادا هست که به آن ECA یا Educational credential assessment گفته می‌شود. اگر هدف شما اقدام برای دریافت اقامت دائم کانادا هست حتما باید گزارش ارزیابی ECA را دریافت کنید.

توجه کنید که چند سازمان مختلف ارزیابی مدرک تحصیلی را انجام می‌دهند و شما با توجه به شغل و رشته تحصیلی باید یکی از این سازمان‌ها را انتخاب کنید. نحوه ارزیابی و همچنان هزینه مربوطه در هر یک از این سازمان‌ها متفاوت بوده که باید طبق دستورالعمل آن سازمان مدرک تحصیلی خود را ارزیابی کنید. در این مقاله این سازمان‌ها را به شما معرفی می‌کنیم.

مراحل ارزیابی مدرک تحصیلی

با توجه به این اینکه هر کدام از سازمان‌های ارزیابی کننده روال مخصوص به خود را دارند، اما به طور کلی مراحل ارزیابی مدارک تحصیلی در اکثر این سازمان‌ها به صورت زیر است:

مرحله اول: ساخت پروفایل در وبسایت سازمان مربوطه و پرداخت هزینه ارزیابی

مرحله دوم: آپلود مدارک تحصیلی در پروفایل ساخته شده

مرحله سوم: ارسال مدارک به صورت کاغذی با پست یا به صورت الکترونیکی توسط دانشگاه به سازمان مربوطه

مدت زمان لازم برای نهایی شدن ارزیابی برای هر یک از این سازمان متفاوت بوده و بین 1 تا 4 ماه عموماً زمان نیاز است.

معرفی موسسات ارزیابی کننده

در زیر لیست سازمان هایی که از نظر اداره مهاجرت کانادا می توانند مدارک تحصیلی را ارزیابی کنند را می بینید.

Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies

International Credential Assessment Service of Canada

World Education Services

Canadian Architectural Certification Board (CACB)

International Qualifications Assessment Service

International Credential Evaluation Service

Medical Council of Canada (professional body for Doctors)

Pharmacy Examining Board of Canada (professional body for Pharmacists)

توجه: شما باید با توجه به رشته تحصیلی خود، سازمان مناسب را برای ارزیابی مدارک تحصیلی انتخاب کنید. از آنجایی که اکثر متقاضیان داخل ایران از سازمان WES برای ارزیابی مدارک خود استفاده می‌کنند در این بخش بیشتر در مورد این سازمان صحبت می کنیم.

انواع گزارش های ارزیابی وس

در اینجا در مورد انواع ارزیابی برای برنامه‌های مهاجرتی و همچنین گرفتن لایسنس می‌دهیم که با مفاهیم مختلف آشنا شوید. در کل دو نوع ارزیابی عمده در وس وجود دارد:

  • نوع مهاجرتی که به نام ECA معروف است
  • نوع Course by Course

ارزیابی مهاجرتی یا ECA:

این ارزیابی را وقتی انجام می دهید که میخواهید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. برای برنامه های اکسپرس انتری فدرال و استانی به طور مثال برنامه OID ساسکاچوان به این ارزیابی نیاز دارید. اگر نیازی به اخذ لایسنس استانی ندارید (به طور مثال ناک رگیولیتد استان ساسکاچوان را انتخاب نکرده اید) فقط همین ارزیابی ECA کافی است و نیازی به ارزیابی Course by Course ندارید.

ارزیابی Course by Course:

این ارزیابی دو نوع Basic و ICAP دارد. برای گرفتن لایسنس های استانی (به طور مثال Apegs و CIPS) نوع ICAP استفاده می شود. اگر می خواهید با ناک رگیولیتید ساسکاچوان اقدام کنید باید هم ارزیابی Course by Course انجام دهید و هم ارزیابی ECA را. این نوع ارزیابی همچنین گاهی برای تحصیل در کانادا نیز استفاده می شود.

هزینه ارزیابی مدرک تحصیلی در وس

در اینجا در مورد انواع ارزیابی برای برنامه های مهاجرتی و همچنین گرفتن لایسنس می دهیم که با مفاهیم مختلف آشنا شوید. در کل دو نوع ارزیابی عمده در وس وجود دارد:

نوع خدمات هزینه (دلار کانادا) – تاریخ آپدیت: 20 جون 2020
ارزیابی مهاجرتی یا ECA 220
ارسال گزارش ارزیابی با پست معمولی (داخل و خارج کانادا) 10
ارسال گزارش ارزیابی با پست یک روزه (داخل کانادا) 25
ارسال گزارش ارزیابی با پست ویژه (خارج کانادا) 85
اضافه کردن یه مدرک تحصیلی جدید به گزارش قبلی 100
تبدیل گزارش ECA به Document by Document 50
تبدیل گزارش ECA به Course by Course 100
درخواست گزارش اضافه 30
ارزیابی Course by Course به صورت Basic 210
ارزیابی Course by Course به صورت ICAP 245

همچنین مدت زمانی که هر کدام از این خدمات طول میکشد به صورت زیر می باشد (این زمان ها حدودی هستند و در حالت های خاص ممکن است کمتر یا بیشتر شوند):

نوع خدمات زمان مورد نیاز
ارزیابی مهاجرتی یا ECA 35 روز
ارزیابی Course by Course به صورت Basic 7 روز
ارزیابی Course by Course به صورت ICAP 7 روز

نکات مهم در ارزیابی مدرک تحصیلی توسط WES

قبل از پست کردن مدارک باید هزینه مربوط را ارسال کنید. این هزینه با کردیت کارت قابل پرداخت است.

اگر به امتیاز مدرک تحصیلی همسر خود نیز نیاز دارید باید مدرک او نیز ارزیابی شود. برای ارزیابی مدرک تحصیلی همسر باید برای او یک پروفایل جدا ساخته و هزینه ارزیابی را نیز به صورت جداگانه پرداخت کنید.

هزینه دریافت شده توسط وس بستگی به تعداد مدارک شما ندارد. کافی است در پروفایل خود همه مدارک تحصیلی خود را وارد کرده و آن مدارک را طبق دستورالعمل پست کنید. به طور مثال اگر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس دارید فقط یک بار هزینه پرداخت می کنید. مگر اینکه یک بار مدرک لیسانس را ارزیابی کرده باشید و بعد از آن بخواهید مدرک فوق لیسانس را هم ارزیابی کنید که در این صورت باید طبق جدول بالا هزینه ای را جداگانه پرداخت کنید.

بعد از پرداخت هزینه یک عدد به عنوان WES Reference Number در پروفایل و ایمیل خود دریافت می‌کنید که برای ارسال مدارک باید از این عدد استفاده کنید.

ساخت پروفایل وس (WES)

برای شروع ساخت پروفایل مراحل زیر را باید انجام دهید:

 انتخاب کشور کانادا

ارزیابی مدارک تحصیلی

انتخاب نوع ارزیابی

ارزیابی مدارک تحصیلی 2

ورود اطلاعات شخصی و ساخت پروفایل

ارزیابی مدارک تحصیلی 3

به نکات زیر در ارزیابی مدرک تحصیلی توجه کنید:

اینکه اصل ترجمه مدارک فرستاده شود یا کپی بستگی به نظر خودتان دارد اما WES فتوکپی معمولی یا فتوکپی دارای مهر دانشگاه و یا مهر برابر با اصل را نیز قبول می‌کند، فقط باید در پاکت مهر و موم شده دانشگاه باشد.

برای افرادی که هنوز دانشنامه ندارند گواهی موقت در بعضی موارد از طرف وس قبول شده است. اما باید دادالترجمه قبول کند که مدرک موقت شما را ترجمه کند (اگر روی مدرک ننوشته است غیر قابل ترجمه) و همچنین دانشگاه ریزنمرات مهر و موم شده به شما تحویل دهد. در این صورت شاید وس مدرک شما رو ارزیابی کند.

به هیچ وجه اصل مدرک دانشنامه و ریزنمرات فارسی خود را برای WES ارسال نکنید! زیرا به شما برگشت داده نخواهد شد!


سایر نکات مهم در ارزیابی مدرک تحصیلی

اگه ترجمه مدرک در دارالترجمه انجام شده از نظر وس نیازی به مهر دادگستری و وزارت خارجه نیست اما بعضی دانشگاه مثل اکثر دانشگاه های آزاد و بعضی دانشگاه های دولتی برای اینکه مدرک شما را داخل پاکت مهر و موم کنند از شما می خواهند که مدارکتان دارای مهر دادگستری و وزارت خارجه باشد.

  • معدل شما در ارزیابی تاثیری ندارد.
  • خودتان نمی‌توانید ریز نمرات را در پاکت معمولی گذاشته و ارسال کنید. ریز نمرات حتما باید توسط دانشگاه مهر و موم شده باشد اما خودتان می‌توانید مدارک را پست کنید و حتی آدرس خودتان را به عنوان فرستنده بنویسید.
  • نیازی به ارسال مدارک دبیرستان یا پیش دانشگاهی نیست.
  • اگر دانشگاه لیسانس و فوق لیسانس شما با هم فرق می‌کنند از آن‌ها‌ جداگانه پاکت‌های مهر وموم شده را گرفته و می توانید با یک پاکت پستی ارسال کنید.
  • می‌توانید مدارک خود و همسرتان را با یک پاکت پستی ارسال کنید. فقط بر روی هر پاکت Reference Number خودش را بنویسید.
  • اگر دانشگاه شما پاکت انگلیسی نداشت، بر روی پاکت فارسی دارای لوگو و مشخصات دانشگاه، بصورت دست نویس نام و آدرس دانشگاه و اطلاعات تماس آن را بنویسید.

توضیح در مورد ارزیابی مدرک تحصیلی وس برای افرادی که فوق دیپلم و کارشناسی ناپیوسته دارند:

«بعضی» از افرادی که مدرک فوق دیپلم و سپس کارشناسی ناپیوسته داشته اند از طرف وس به عنوان دو مدرک تحصیلی (که یکی حداقل سه سال است) ارزیابی شده اند که در بعضی مواقع کمک زیادی در امتیازات خواهد کرد.

اما نکته این است که همه این افراد مانند یکدیگر ارزیابی نشده اند و وس معیارهای خاصی دارد که دقیقا مشخص نیست. از مهمترین فاکتورها تعداد واحد های پاس شده است.

در حال ارسال
نظرات کاربر
3.67 (3 آرا)