ارزیابی مدارک تحصیلی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ارزیابی مدارک تحصیلی

ارزیابی مدرک تحصیلی

معرفی موسسات ارزیابی کننده

انواع گزارش های ارزیابی وس

هزینه اقدام در وس

ساخت پروفایل وس

نکات مهم[/vc_column_text][themesflat_spacer desktop=”90″ mobile=”40″ smobile=”30″][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_tta_tabs alignment=”right” active_section=”1″ el_class=”flat-tab”][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-address-card” add_icon=”true” title=”ارزیابی مدرک تحصیلی” tab_id=”1561477820299-7ce4467c-a93e”][vc_column_text]اگر مدرک تحصیلی شما در داخل کانادا اخذ نشده باشد نیاز است که توسط یکی از سازمان‌های مورد تأیید اداره مهاجرت کانادا مورد ارزیابی قرار گیرد. ارزیابی مدرک تحصیلی گاهی می تواند برای ادامه تحصیل در کانادا و یا دریافت لایسنس شغلی نیز باشد.

به طور کلی جهت دریافت ارزیابی مدرک تحصیلی نیاز است که مدارک تحصیلی شما قابل ترجمه بوده و دانشگاه نیز مدارک را مهر و موم کند. در نهایت این مدارک باید از طریق پست به سازمان بررسی کنند رسیده تا بتوانند نتیجه ارزیابی را به شما اطلاع دهند. سازمان های زیادی برای ارزیابی مدرکی تحصیلی وجود دارد. پر طرفدارترین آنها سازمان WES می باشد.

[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][vc_tta_tabs alignment=”right” active_section=”1″ el_class=”flat-tab”][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-sort-alpha-desc” add_icon=”true” title=”معرفی موسسات ارزیابی کننده” tab_id=”1561495312017-2e1b4524-65e9″][vc_column_text]در زیر لیست سازمان هایی که از نظر اداره مهاجرت کانادا می توانند مدارک تحصیلی را ارزیابی کنند را می بینید.

 

Comparative Education Service – University of Toronto School of Continuing Studies

International Credential Assessment Service of Canada

World Education Services

International Qualifications Assessment Service

International Credential Evaluation Service

Medical Council of Canada (professional body for Doctors)

Pharmacy Examining Board of Canada (professional body for Pharmacists)

توجه: شما باید با توجه به رشته تحصیلی خود، سازمان مناسب را برای ارزیابی مدارک تحصیلی انتخاب کنید. از آنجایی که اکثر متقاضیان داخل ایران از سازمان WES برای ارزیابی مدارک خود استفاده می‌کنند در این بخش بیشتر در مورد این سازمان صحبت می کنیم.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][vc_tta_tabs alignment=”right” active_section=”1″ el_class=”flat-tab”][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-th-list” add_icon=”true” title=”انواع گزارش های ارزیابی وس” tab_id=”1561495325247-81f37cac-d2cc”][vc_column_text]در اینجا در مورد انواع ارزیابی برای برنامه های مهاجرتی و همچنین گرفتن لایسنس می دهیم که با مفاهیم مختلف آشنا شوید. در کل دو نوع ارزیابی عمده در وس وجود دارد:

ارزیابی مهاجرتی که به نام ECA معروف است

ارزیابی Course by Course

ارزیابی مهاجرتی یا ECA:

این ارزیابی را وقتی انجام می دهید که میخواهید برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید. برای برنامه های اکسپرس انتری فدرال و استانی به طور مثال برنامه OID ساسکاچوان به این ارزیابی نیاز دارید. اگر نیازی به اخذ لایسنس استانی ندارید (به طور مثال ناک رگیولیتد استان ساسکاچوان را انتخاب نکرده اید) فقط همین ارزیابی ECA کافی است و نیازی به ارزیابی Course by Course ندارید.

ارزیابی Course by Course:

این ارزیابی دو نوع Basic و ICAP دارد. برای گرفتن لایسنس های استانی (به طور مثال Apegs و CIPS) نوع ICAP استفاده می شود. اگر می خواهید با ناک رگیولیتید ساسکاچوان اقدام کنید باید هم ارزیابی Course by Course انجام دهید و هم ارزیابی ECA را. این نوع ارزیابی همچنین گاهی برای تحصیل در کانادا نیز استفاده می شود.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][vc_tta_tabs alignment=”right” active_section=”1″ el_class=”flat-tab”][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-money” add_icon=”true” title=”هزینه اقدام در وس” tab_id=”1561495712073-889cb649-260d”][vc_column_text]در اینجا در مورد انواع ارزیابی برای برنامه های مهاجرتی و همچنین گرفتن لایسنس می دهیم که با مفاهیم مختلف آشنا شوید. در کل دو نوع ارزیابی عمده در وس وجود دارد:

 

نوع خدمات هزینه (دلار کانادا) – تاریخ آپدیت: 20 جون 2020
ارزیابی مهاجرتی یا ECA 220
ارسال گزارش ارزیابی با پست معمولی (داخل و خارج کانادا) 10
ارسال گزارش ارزیابی با پست یک روزه (داخل کانادا) 25
ارسال گزارش ارزیابی با پست ویژه (خارج کانادا) 85
اضافه کردن یه مدرک تحصیلی جدید به گزارش قبلی 100
تبدیل گزارش ECA به Document by Document 50
تبدیل گزارش ECA به Course by Course 100
درخواست گزارش اضافه 30
ارزیابی Course by Course به صورت Basic 210
ارزیابی Course by Course به صورت ICAP 245

 

همچنین مدت زمانی که هر کدام از این خدمات طول میکشد به صورت زیر می باشد (این زمان ها حدودی هستند و در حالت های خاص ممکن است کمتر یا بیشتر شوند):

نوع خدمات زمان مورد نیاز
ارزیابی مهاجرتی یا ECA 35 روز
ارزیابی Course by Course به صورت Basic 7 روز
ارزیابی Course by Course به صورت ICAP 7 روز

 

نکات مهم:

قبل از پست کردن مدارک باید هزینه مربوط را ارسال کنید. این هزینه با کردیت کارت قابل پرداخت است.

 اگر به امتیاز مدرک تحصیلی همسر خود نیز نیاز دارید باید مدرک او نیز ارزیابی شود. برای ارزیابی مدرک تحصیلی همسر باید برای او یک پروفایل جدا ساخته و هزینه ارزیابی را نیز به صورت جداگانه پرداخت کنید.

هزینه دریافت شده توسط وس بستگی به تعداد مدارک شما ندارد. کافی است در پروفایل خود همه مدارک تحصیلی خود را وارد کرده و آن مدارک را طبق دستورالعمل پست کنید. به طور مثال اگر دو مقطع لیسانس و فوق لیسانس دارید فقط یک بار هزینه پرداخت می کنید. مگر اینکه یک بار مدرک لیسانس را ارزیابی کرده باشید و بعد از آن بخواهید مدرک فوق لیسانس را هم ارزیابی کنید که در این صورت باید طبق جدول بالا هزینه ای را جداگانه پرداخت کنید.

بعد از پرداخت هزینه یک عدد به عنوان WES Reference Number در پروفایل و ایمیل خود دریافت می‌کنید که برای ارسال مدارک باید از این عدد استفاده کنید.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][vc_tta_tabs alignment=”right” active_section=”1″ el_class=”flat-tab”][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-user-circle” add_icon=”true” title=”ساخت پروفایل وس” tab_id=”1561498389786-8fade791-5980″][vc_column_text]برای شروع ساخت پروفایل مراحل زیر را باید انجام دهید:

انتخاب کشور کانادا

ارزیابی مدرک تحصیلی وس

 

انتخاب نوع ارزیابی

ارزیابی مدرک تحصیلی وس

 

ورود اطلاعات شخصی و ساخت پروفایل

ارزیابی مدرک تحصیلی وس[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][vc_tta_tabs alignment=”right” active_section=”1″ el_class=”flat-tab”][vc_tta_section i_icon_fontawesome=”fa fa-check” add_icon=”true” title=”نکات مهم” tab_id=”1561498400076-f86a72f3-ce0d”][vc_column_text]

به نکات زیر در ارزیابی مدرک تحصیلی توجه کنید:

اینکه اصل ترجمه مدارک فرستاده شود یا کپی بستگی به نظر خودتان دارد اما WES فتوکپی معمولی یا فتوکپی دارای مهر دانشگاه و یا مهر برابر با اصل را نیز قبول می‌کند، فقط باید در پاکت مهر و موم شده دانشگاه باشد.

برای افرادی که هنوز دانشنامه ندارند گواهی موقت در بعضی موارد از طرف وس قبول شده است. اما باید دادالترجمه قبول کند که مدرک موقت شما را ترجمه کند (اگر روی مدرک ننوشته است غیر قابل ترجمه) و همچنین دانشگاه ریزنمرات مهر و موم شده به شما تحویل دهد. در این صورت شاید وس مدرک شما رو ارزیابی کند.

به هیچ وجه اصل مدرک دانشنامه و ریزنمرات فارسی خود را برای WES ارسال نکنید! زیرا به شما برگشت داده نخواهد شد!

اگه ترجمه مدرک در دارالترجمه انجام شده از نظر وس نیازی به مهر دادگستری و وزارت خارجه نیست اما بعضی دانشگاه مثل اکثر دانشگاه های آزاد و بعضی دانشگاه های دولتی برای اینکه مدرک شما را داخل پاکت مهر و موم کنند از شما می خواهند که مدارکتان دارای مهر دادگستری و وزارت خارجه باشد.

معدل شما در ارزیابی تاثیری ندارد.

خودتان نمی‌توانید ریز نمرات را در پاکت معمولی گذاشته و ارسال کنید. ریز نمرات حتما باید توسط دانشگاه مهر و موم شده باشد اما خودتان می‌توانید مدارک را پست کنید و حتی آدرس خودتان را به عنوان فرستنده بنویسید.

نیازی به ارسال مدارک دبیرستان یا پیش دانشگاهی نیست.

اگر دانشگاه لیسانس و فوق لیسانس شما با هم فرق می‌کنند از آن‌ها‌ جداگانه پاکت‌های مهر وموم شده را گرفته و می توانید با یک پاکت پستی ارسال کنید.

می‌توانید مدارک خود و همسرتان را با یک پاکت پستی ارسال کنید. فقط بر روی هر پاکت Reference Number خودش را بنویسید.

اگر دانشگاه شما پاکت انگلیسی نداشت، بر روی پاکت فارسی دارای لوگو و مشخصات دانشگاه، بصورت دست نویس نام و آدرس دانشگاه و اطلاعات تماس آن را بنویسید.

توضیح در مورد ارزیابی مدرک تحصیلی وس برای افرادی که فوق دیپلم و کارشناسی ناپیوسته دارند:

«بعضی» از افرادی که مدرک فوق دیپلم و سپس کارشناسی ناپیوسته داشته اند از طرف وس به عنوان دو مدرک تحصیلی (که یکی حداقل سه سال است) ارزیابی شده اند که در بعضی مواقع کمک زیادی در امتیازات خواهد کرد.

اما نکته این است که همه این افراد مانند یکدیگر ارزیابی نشده اند و وس معیارهای خاصی دارد که دقیقا مشخص نیست. از مهمترین فاکتورها تعداد واحد های پاس شده است.[/vc_column_text][/vc_tta_section][/vc_tta_tabs][/vc_column][/vc_row]

در حال ارسال
نظرات کاربر
3.67 (3 آرا)