لوگوی ویکی ویزا کانادا رنگی
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دریافت SIN کانادا: نحوه اخذ شماره بیمه اجتماعی کانادا

SIN کانادا

دریافت شماره بیمه اجتماعی کانادا و یا همان SIN، یک مرحله­ مهم و اساسی برای همه افرادی است که قصد ادامه زندگی، کار و یا تحصیل در کانادا را دارند. 

شماره بیمه اجتماعی کانادا یا SIN، یک شماره­ 9 رقمی می­باشد که نقشی اساسی در توانایی برخورداری از برنامه‌­های ملی و دولتی کانادا ایفا می­کند. این برنامه­‌ها و سرویس­‌ها شامل بیمه بیکاری، مستمری، و پرکردن نامه­ مالیاتی می­باشد.

بدون شماره بیمه اجتماعی، افراد اجازه­ کار قانونی و دسترسی به بسیاری از خدمات اجتماعی را نخواهند داشت.

فرقی نمی­کند که شما در حال حاضر شهروند کانادا باشید و یا به طور موقت برای تحصیل و کار در کانادا زندگی می­کنید، در هرصورت دریافت شماره بیمه اجتماعی کانادا امری کاملا ضروری می­باشد. 

این مقاله­ به بررسی چگونگی دریافت سین نامبر کانادا، شرایط و مدارک لازم برای دریافت آن می­پردازد تا با مطالعه آن بتوانید بدون مشکل شماره بیمه اجتماعی خود را دریافت کنید.

شماره بیمه اجتماعی یا SIN کانادا چیست؟

SIN که مخفف (social insurance number) شماره بیمه اجتماعی کانادا می­باشد، شماره‌­ای 9 رقمی مخصوص هر شخص می­باشد. 

افرادی که در کانادا در حال کار و یا تحصیل هستند و یا به هر دلیل دیگری در این کشور زندگی می­کنند، باید شماره SIN مخصوص به خود را دریافت کنند. 

سین نامبر بخش مهمی از اطلاعات شخصی افراد می­باشد که با دریافت آن، هر فرد ساکن کانادا می­تواند از خدمات و برنامه‌­های  حمایتی دولتی برخوردار شود.

همچنین، اداره مالیات کانادا از شماره SIN برای مقاصد مالیاتی استفاده می­کند. این شماره برای سایر فعالیت­های مالی در کانادا مانند انجام کارهای بانکی نیز لازم است.

نگهداری و مراقبت از شماره بیمه اجتماعی امری بسیار ضروری و مهم برای جلوگیری از جعل هویت و انواع کلاهبرداری می­باشد. بهتر است شماره بیمه اجتماعی یا SIN خود را در اختیار هیچ کس قرار ندهید و فقط در مواقع نیاز برای استفاده‌های متعارف قانونی، این شماره را به اشخاص ذی­صلاح مانند مأمور مالیات بدهید.

چرا داشتن شماره بیمه اجتماعی یا SIN در کانادا ضروری است؟

سین نامبر کانادا یا همان شماره بیمه اجتماعی برای همه فرادی که در کانادا کار و تحصیل می­کنند مورد نیاز است.

از این شماره برای دریافت خدمات دولتی اجتماعی استفاده میشود. بر اساس سایت Canada.ca، شماره بیمه اجتماعی برای احراز هویت هرفرد جهت گرفتن حقوق، و به تبع آن برای مقاصد مالیاتی الزامی است. این مسئله بدین معنی است که بدون SIN، امکان کار کردن و دریافت حقوق در کانادا به صورت قانونی امکان پذیر نمی­باشد.

همچنین، SIN برای دسترسی به بسیاری از خدمات و برنامه­‌های دولتی ضروری می­باشد برای مثال برای قرار گرفتن تحت پوشش بیمه، دریافت بیمه بیکاری، برنامه مستمری کانادا، و یا حتی وام­های دانشجویی، داشتن شماره بیمه اجتماعی ضروری می­باشد. در واقع شماره بیمه اجتماعی یا همان SIN به عنوان شماره­ هویتی شما محسوب می­شود که می­تواند شما را به خدمات و برنامه­‌های دولتی و برخورداری از مزایای آن­ها برساند.

علاوه بر این، شماره بیمه اجتماعی کانادا برای تمامی فعالیت­‌های مالی و قانونی الزامی می­­باشد. برای مثال امری ساده مانند باز کردن حساب بانکی نیز نیاز به داشتن شماره بیمه اجتماعی دارد.

در مجموع، SIN و یا همان شماره بیمه اجتماعی یک نیازمندی اصلی برای برخورداری از مزایای خدمات دولتی و امکان فعالیت­های مالی و قانونی می­باشد. این شماره برای مشغول به کار شدن به صورت قانونی، امور مالیاتی، و دسترسی به خدمات دولتی الزامی می­باشد.

شرایط اخذ SIN کانادا و مدارک مورد نیاز برای درخواست

برای دریافت شماره بیمه اجتماعی در کانادا، شما باید دارای شرایط مشخصی باشید که توسط دولت کانادا تعیین می­شود. شهروندان کانادایی، افراد دارای اقامت دائم کانادا، و افراد دارای اقامت موقت در کانادا که اجازه کار معتبر دارند، واجد شرایط گرفتن سین نامبر کانادا می­باشند. 

این شرایط در ادامه به تفصیل توضیح داده شده است:

مهم:

اگر اسم و مشخصات شما با اسم و مشخصات فعلی­تان مطابقت ندارد، نیاز است مدارک بیشتری را مانند گواهی ازدواج و یا گواهی تغییر نام ارائه دهید.

برای گرفتن سین نامبر کانادا، نسخه اصل تمامی مدارک مورد نیاز است و کپی این مدارک قابل قبول نمی­باشد. قبل از ثبت درخواست خود برای دریافت SIN، از اعتبار و اصالت همه­ی مدارک خود اطمینان حاصل کنید تا در روند اخذ شماره بیمه اجتماعی اخلالی ایجاد نشود.

مراحل درخواست سین نامبر کانادا

درخواست برای گرفتن شماره بیمه اجتماعی و یا همان SIN در کانادا مراحل مشخصی دارد. شما می­توانید درخواست خود را به صورت آنلاین، از طریق پست، و یا به صورت حضوری در دفاتر سرویس کانادا ثبت کنید. 

در ادامه مراحل درخواست برای SIN به طور کامل آورده شده‌­اند:

مرحله 1: جمع آوری مدارک مورد نیاز

از در دست داشتن نسخه اصل مدارک هویتی و یا کاری و تحصیلی مورد نیاز اطمینان حاصل کنید. این مدارک شامل گواهی تولد، گواهی شهروندی کانادا، کارت اقامت دائم کانادا، و یا اجازه کار و اجازه تحصیل در کانادا می­باشد.

پر کردن فرم درخواست شماره بیمه اجتماعی و یا همان SIN، امری نسبتا ساده می­باشد. شما نیاز دارید تمام فیلدهای خالی مورد نیاز در فرم درخواست SIN که در وبسایت سرویس کانادا (Service Canada Website) در دسترس میباشد را پر کنید.

 از درست وارد کردن تمامی اطلاعات خود اطمینان حاصل کنید تا از مشکلات پیش رو جلوگیری شود.

دانلود فرم

در صورتی که از روش آنلاین برای ثبت درخواست استفاده می­کنید، یک کپی دیجیتال از فرمی که قبلاً پر کرده‌­اید در سایت سرویس کانادا آپلود کنید. 

در صورت تمایل به ثبت درخواست خود از دیگر روش­ها، شما می­توانید مدارک مورد نیاز و فرم تکمیل شده را از طریق پست به سرویس کانادا ارسال کنید. همچنین، امکان مراجعه حضوری به دفاتر سرویس کانادا نیز وجود دارد. 

در این صورت، اگر همه­ مدارک شما کامل و بدون نقص باشند، شماره بیمه اجتماعی شما در همان مراجعه آماده میشود. در حالی که در سایر روش­‌ها، SIN دیرتر آماده خواهد شد. در واقع در روش پستی و روش درخواست آنلاین، SIN شما تا حدود بیست روز کاری طول می­کشد تا برای شما ارسال شود.

سوالات متداول

چگونه از SIN محافظت کنیم؟

برای جلوگیری از جعل هویت و کلاه برداری باید به خوبی از SIN خود محافظت کنید. SIN خود را تنها زمانی که واقعا نیاز است با دیگران به اشتراک بگذارید، مثلا با کارفرما و یا موسسات مالی. همچنین برای جلوگیری از احتمال سرقت، از حمل آن در کیف پول خودداری کنید. بهتر است مدارک مربوط به SIN را در محلی امن در خانه نگه دارید. به صورت دوره­ای صورتحساب­ها و گردش کارت اعتباری خود را بررسی کنید تا هرگونه فعالیت مشکوک را شناسایی و گزارش کنید. اگر مشکوک به کلاهبرداری از SIN خود شدید، سریعا به سرویس کانادا و مراجع مربوطه دیگر اطلاع دهید تا خسارات احتمالی را تا حد امکان کاهش دهید.

درصورت مفقود شدن و یا دزدیده شدن شماره بیمه اجتماعی چه میتوان کرد؟

اگر شماره بیمه اجتماعی و یا همان SIN خود را گم کرده و یا SIN شما دزدیده شده‌­است، باید هر چه سریع­تر برای جلوگیری از کلاهبرداری اقدام کنید. در مرحله­ اول، گم شدن و یا دزدیده شدن SIN خود را به کانادا سرویس اطلاع دهید. بدین منظور می­توانید با شماره تلفن مربوط به هلپ لاین کانادا سرویس تماس بگیرید و یا این مشکل را به صورت حضوری در دفاتر سرویس کانادا مطرح کنید. در این صورت، کارمندان سرویس کانادا در مورد مراحل بعدی به شما آموزش می­دهند و در صورت نیاز شماره بیمه اجتماعی جدیدی برای شما صادر می­شود. علاوه بر این، شما باید پلیس و مرکز مبارزه با کلاهبرداری کانادا را نیز از مفقودی و یا سرقت SIN خود مطلع نمایید. در نظر داشته باشید که به صورت مداوم حساب ­های بانکی و کردیت خود را چک کنید تا در صورت وجود فعالیت­های مشکوک از آن­ها مطلع شوید.
فهرست مطالب
اشتراک گذاری صفحه: