• [email protected]
  • امیر پوراسماعیل جانباز فومنی عضو رسمی شورای قانونگذاری مشاوران مهاجرت کانادا R530641
سیستم پزشکی کانادا
28 اسفند 1398

سیستم پزشکی کانادا و خدمات درمانی

در کانادا، سیستم خدمات درمانی مسئولیت مشترک میان دولت مرکزی فدرال و استان ها است، در حالیکه دولت فدرال بیشتر مشغول تعیین و اجرای استانداردها در سطح کشوری و تامین مالیست و استان ها و قلمروهای 13 گانه به ارائه و مدیریت خدمات درمانی می پردازند. در نتیجه، هر استان و قلمرو سیستم خاص خود برای طرح های بیمه دارد که بیماران از طریق آن ها می توانند به خدمات بهداشتی و درمان رایگان دسترسی داشته باشند.

  • چه کسانی می توانند از بیمه سلامتی بهره مند شوند؟
  • اگر مدت کوتاهی در کانادا اقامت داشته باشم چطور؟
  • اگر به خارج از استان محل سکونت خود سفر کرده باشم چطور؟
  • چطور باید برای بیمه خدمات درمانی ثبت نام کنم؟
  •  زمان انتظار چقدر است؟
  • در کجا و به چه صورتی می توانم با دکتر ملاقات کنم؟
  • چه نوع خدماتی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند؟
  • آیا برای دارو باید هزینه پرداخت کنم؟

چه کسانی می توانند از بیمه سلامتی رایگان در سیستم پزشکی کانادا بهره مند شوند؟

در کانادا همه می توانند از بیمه سلامتی برخوردار باشند. در واقع، صرفنظر از اینکه ساکن کدام استان یا قلمرو هستید، شما حتماً باید برای بیمه خدمات درمانی ثبت نام کنید. ثبت نام رایگان است و هزینه های درمانی نیز توسط دولت پرداخت می شود.

اگر مدت کوتاهی در کانادا اقامت داشته باشم می توانم از بیمه رایگان کانادا استفاده کنم؟

اگر با مجوز کار در کانادا حضور داشته باشید نیز از این حق برخوردارید که تحت پوشش درمانی قرار بگیرید. همسر و فرزندانتان نیز در طول همراهی شما در کانادا از این خدمات بهره مند می شوند. در کبک، خدمات مشابهی برای افرادی که بورسیه تحصیلی یا کمک هزینه انترنی دریافت کنند نیز ارائه می شود. اگر نه، در صورتیکه کشور زادگاهتان توافقنامه ای را با استان کبک داشته باشد همچنان می توانید از خدمات درمانی استفاده کنید.

در انتاریو، دانشجویان بین المللی تحت پوشش بیمه خدمات درمانی رایگان (OHIP) قرار نمی گیرند. در عوض، موسسات آموزشی انتاریو معمولاً طرح های خدمات درمانی را در ازای دریافت هزینه اندک در اختیار دانشجویان خود قرار می دهند. دانشگاه های عمومی معمولاً از طرح University Health Insurance Plan (UHIP) استفاده می کنند، در حالیکه کالج ها و سایر دانشگاه ها طرح های متفاوتی دارند.

در کبک و انتاریو چنانچه برای وضعیت پناهندگی درخواست داده یاشید نمی توانید از خدمات بیمه درمانی استانی استفاده کنید، اما در عوض دولت فدرال طرحی را پیشنهاد می دهد. توریست ها نیز از بیمه خدمات درمانی دولتی بهره مند نمی شوند. آنها باید شخصاً بیمه خدمات درمانی خصوصی خریداری کنند.

اگر به خارج از استان محل سکونت خود سفر کرده باشم می توانم از بیمه رایگان استفاده کنم؟

در کانادا، طرح های بیمه خدمات درمانی استان ها و قلمروها موظفند ساکنین خود را در طول سفرهای داخل کشوری نیز تحت پوشش قرار بدهند. اما اگر مقیم دائم در یکی از استان ها یا قلمروهای کانادا باشید و قصد سفر به خارج از کشور را داشته باشید تنها تا سقف یک مبلغ خاص مشابه با هزینه های درمانی در استان محل اقامت خود تحت پوشش بیمه درمانی قرار می گیرید حتی اگر هزینه های بیشتری را متحمل شوید. از اینرو، بیمه سفر برای مسافرت های بین المللی توصیه می شود.

چطور باید برای بیمه خدمات درمانی در سیستم پزشکی کانادا ثبت نام کنم؟

در کبک، باید با Regie de l’assurance maladie du Quebec تماس بگیرید. بسته به وضعیتتان، باید مدارک مختلفی را ارائه کنید، مثلاً مدرک شناسایی، کارت اقامت دائم، مجوز کار، گواه اقامت در استان و غیره. در انتاریو، مراکز Service Ontario به شما برای ثبت نام کمک می کنند. مشابه کبک، باید فرم درخواستی را تکمیل کنید و به همراه مدارک ارائه دهید. می توانید وقت ملاقات رزرو کنید و یا بدون وقت قبلی به یکی از این مراکز که به محل زندگی تان نزدیکتر است مراجعه کنید. همچنین می توانید اطلاعات در مورد خدمات درمانی انتاریو را به 27 زبان مختلف دریافت کنید. ضمناً اگر هر یک از مدارک مورد نیاز را در زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی دارید باید حتماً ترجمه رسمی شوند. به طور مثال برای ثبت نام و دریافت کارت سلامت استان انتاریو می‌توانید سایت این استان را مطالعه کنید.

زمان انتظار برای دریافت کارت خدمات درمانی رایگان چقدر است؟

تازه مهاجرینی که وارد کانادا می شوند و واجد شرایط بیمه خدمات درمانی هستند باید مدتی را در انتظار بمانند. این زمان ممکن است تا 3 ماه بعد از درخواست باشد. اگر در طول این زمان نیاز به خدمات درمانی داشته باشید ممکن است مجبور باشید خودتان شخصاً هزینه را بپردازید. البته موارد استثناء هم وجود دارد مثلاً خدمات درمانی برای قربانیان خشونت خانگی یا آزار جنسی، خدمات مرتبط با بارداری و یا سقط جنین و نیز خدمات برای افرادی که بیماری شان ممکن است عموم مردم را تحت تاثیر قرار بدهد.

توصیه می کنیم که دراولین فرصت پس از ورود به کانادا برای بیمه خدمات درمانی خصوصی ثبت نام نمائید چون هیچ کس از فردای خویش مطلع نیست. بیمه خصوصی شما را در مدت زمان انتظار برای بیمه استانی حفاظت می کند. البته برخی خدمات درمانی محدود نیز توسط برخی از موسسات خیریه ممکن است در دسترس شما باشد که باید بصورت محلی تحقیق کنید. یکی از نمونه های این موسسات Unison Health & Community Services (http://unisonhcs.org/) است.

چگونه می توانم با دکتر ملاقات کنم؟

در سیستم پزشکی و خدمات درمانی کانادا معمولاً پوشش درمانی در همه استان‌ها مشابه است. اگر مورد جدی یا اورژانسی باشد باید همیشه به بیمارستان مراجعه کنید. در غیر اینصورت، می توانید یک پزشک عمومی و یا پرستار در مراکز خدمات درمانی یا کلینیک های محلی را ببینید. معمولاً دو نوع مشاوره پزشکی وجود دارد:

با وقت قبلی: اگر پزشک خانواده داشته باشید می توانید از قبل وقت بگیرید تا برای مشاوره پزشکی به او مراجعه کنید. زمان انتظار معمولاً می تواند بین چند روز تا چند هفته باشد. اگر پزشک خانواده ندارید می توانید از طریق guichet d’accès à un médecin de famille در کبک و یا Health Care Connect در انتاریو اقدام کنید تا پزشک خانواده برایتان تعیین شود. در اسرع وقت این کار را انجام بدهید چون ممکن است مدت زمان زیادی طول بکشد تا پزشک خانواده برایتان پیدا شود.

بدون وقت قبلی: می توانید با مرکز خدمات درمانی تماس بگیرید و یا حتی بدون تماس مراجعه کنید. معمولاً در همان روز می توانید از پزشک مشاوره دریافت کنید اما در این حالت به ترتیب مراجعه وقت داده می شود که ممکن است به این معنا باشد که وقت به شما نمی رسد.
اما اگر نیاز به مراجعه به پزشک متخصص داشته باشید باید حتماً ابتدا از پزشک عمومی مشاوره دریافت کنید و در صورت نیاز او شما را به متخصص معرفی نماید.

چه نوع خدماتی تحت پوشش بیمه قرار می گیرند؟

استان محل زندگی تان کارت سلامت در اختیار شما می گذارد که می توانید برای بهره مند شدن از خدمات درمانی و پزشکی مختلفی بکار ببرید: مشاوره های پزشکی، آزمایشات، تشخیص طبی، جراحی، بیهوشی و غیره. عمل ها یا رویه هایی که صرفاً مربوط به زیبایی باشند تحت پوشش بیمه رایگان در سیستم پزشکی کانادا قرار نمی گیرند مگر در موارد خیلی خاص.

کارت سلامت شما همچنین دامنه گسترده ای از پزشکان در استان محل زندگی تان را پوشش می دهد. اگر چه، تعداد معدودی پزشک وجود دارند که تحت پوشش قرار نمی گیرند. اگر نیاز به دریافت مشاوره یا خدمات از پزشکی داشته باشید که تحت پوشش نیست از قبل به شما اطلاع داده می شود و در صورت تمایل می توانید هزینه ها را شخصاً بپردازید. این پزشکان نرخ هایشان را خود تعیین می کنند.

در کبک، انتاریو و سایر بخش های کانادا، ممکن است مجبور باشید برای برخی از دیگر خدمات درمانی یا پزشکی به متخصصین آن حوزه ها هزینه پرداخت کنید. معمولاً بیشتر خدمات دندانپزشکی، چشم پزشکی، طب سوزنی، ماساژ درمانی، انتقال با آمبولانس و غیره. بیمه های خصوصی و یا مزایایی که برخی کارفرماها برای کارکنانشان فراهم می کنند بخشی یا تمام این موارد را پوشش می دهند.

آیا برای دارو باید هزینه پرداخت کنم؟

در انتاریو بیمه خدمات درمانی استانی (OHIP) هزینه دارو را پوشش نمی دهد. البته کودکان، نوجوانان و جوانان تا زیر 24 سال می توانند از طرح OHIP+ بهره مند شوند که هزینه تعداد زیادی از داروها را می پردازد.

Avatar

امیر پوراسماعیل (ادمین)

امیر پوراسماعیل جانباز فومنی (RCIC) هستم. وکیل رسمی مهاجرت به کانادا و عضو Immigration Consultants of Canada Regulatory Council با شماره عضویت 530641 آماده قبول وکالت پرونده های اقامت دائم و ویزای دانشجویی و توریستی شما می باشم.

دیدگاه کاربران

Avatar
رها 14 اردیبهشت 1402

سلام
با احترام وسپاس
لطفا بفرمایید بعد از تقاضای اپن ورک پرمیت و دریافت ان میتوانیم برای بیمه درمان وسلامت اقدام کنیم یا اینکه باید مشغول به کار باشیم تا بتوانیم درخواست بیمه بدهیم راهنمایی بفرمایید

Avatar
امیر پوراسماعیل (مشاور رسمی مهاجرت کانادا) 28 مرداد 1402

سلام. باید اول مشغول به کار بشید تا بتونین از خدمات بیمه رایگان دولتی استفاده کنین.

دیدگاه شما در مورد این مطلب

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس از طریق واتساپ تماس از طریق اینستاگرام تماس از طریق تلگرام تماس با کارشناسان