هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از مهمترین موضوعاتی است که هر متقاضی پیش از انتخاب دانشگاه، دریافت پذیرش و اقدام برای ویزای تحصیلی باید بهطور دقیق آن را بررسی کند. بسیاری از دانشجویان تصور میکنند که تنها پرداخت شهریه دانشگاه برای تحصیل در کانادا کافی است، در حالی که در عمل، هزینههای این مسیر از آزمون زبان، ترجمه مدارک و اپلای دانشگاه آغاز میشود و تا دریافت Study Permit، اثبات تمکن مالی، خرید بلیت هواپیما، بیمه درمانی و اسکان اولیه ادامه پیدا میکند. ناآگاهی از این هزینهها میتواند باعث کمبود بودجه، تأخیر در روند مهاجرت و حتی ریجکت شدن درخواست ویزای تحصیلی شود.
از سوی دیگر، هزینههای مهاجرت تحصیلی در کانادا ثابت نیستند. بخشی از آنها توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) تعیین میشود، بخشی دیگر به سیاستهای هر دانشگاه یا کالج بستگی دارد و برخی هزینهها نیز با توجه به استان محل تحصیل، رشته، مقطع تحصیلی و حتی کشور محل اقامت متقاضی متفاوت هستند. به همین دلیل، استفاده از اطلاعات قدیمی یا منابع غیررسمی میتواند برآورد نادرستی از بودجه موردنیاز ارائه دهد.
در این راهنمای جامع، ویکی ویزا کانادا تلاش کرده است تمامی هزینههای مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال ۲۰۲۶ را بر اساس آخرین اطلاعات رسمی و بهروز از منابعی مانند IRCC، Statistics Canada، دانشگاههای کانادا و سایر مراجع معتبر بررسی کند. در این مقاله، علاوه بر هزینههای اپلای، شهریه دانشگاه، ویزای تحصیلی، تمکن مالی، بیمه درمانی، سفر و اسکان اولیه، با اشتباهات رایج متقاضیان، راهکارهای واقعی کاهش هزینهها و نکات مهمی که میتوانند در برنامهریزی مالی شما تأثیرگذار باشند نیز آشنا خواهید شد تا بتوانید با دیدی روشن و بودجهای واقعبینانه، مسیر مهاجرت تحصیلی خود را آغاز کنید.
هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا شامل چه مواردی میشود؟
بسیاری از متقاضیان تصور میکنند که هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا تنها به پرداخت شهریه دانشگاه محدود میشود، در حالی که در عمل، این فرآیند از زمان انتخاب مؤسسه آموزشی تا ورود و استقرار اولیه در کانادا، شامل مجموعهای از هزینههای دولتی، دانشگاهی و شخصی است. برخی از این هزینهها برای همه دانشجویان الزامی هستند، در حالی که برخی دیگر بسته به شرایط پرونده، دانشگاه، استان محل تحصیل یا کشور محل اقامت متقاضی ممکن است متفاوت باشند.
برای مثال، پرداخت هزینه بررسی درخواست پذیرش (Application Fee)، هزینه صدور Study Permit، ارائه مدارک تمکن مالی و انجام انگشتنگاری تقریباً برای همه متقاضیان الزامی است. در مقابل، هزینههایی مانند ارزیابی مدارک تحصیلی (WES یا سایر سازمانهای ارزیاب)، معاینات پزشکی یا گواهی عدم سوءپیشینه تنها در شرایط مشخص و بر اساس الزامات دانشگاه یا درخواست اداره مهاجرت کانادا (IRCC) از متقاضی مطالبه میشوند.
نکته مهم این است که تمکن مالی (Proof of Funds) را نباید با هزینه واقعی مهاجرت اشتباه گرفت. تمکن مالی مبلغی نیست که به دولت کانادا پرداخت شود، بلکه متقاضی باید اسناد معتبری ارائه دهد که نشان دهد توانایی تأمین شهریه و هزینههای زندگی خود و همراهانش را در کانادا دارد. همچنین برخی هزینهها مانند بلیت هواپیما، بیمه درمانی اولیه و اسکان موقت، اگرچه مستقیماً به پرونده مهاجرت مربوط نیستند، اما برای ورود و شروع زندگی دانشجویی در کانادا ضروری محسوب میشوند و باید در برنامهریزی مالی لحاظ شوند.
:Official Resources
IRCC – Study Permit: Document Checklist
جدول زیر، مهمترین هزینههای مهاجرت تحصیلی به کانادا را به همراه وضعیت الزامی یا اختیاری بودن آنها نشان میدهد.
مرحله | نوع هزینه | اجباری / اختیاری |
انتخاب دانشگاه | Application Fee (هزینه بررسی درخواست پذیرش) | معمولاً اجباری |
ارزیابی مدارک (در صورت نیاز) | WES / ECA یا سایر ارزیابیهای مورد قبول دانشگاه | وابسته به دانشگاه یا برنامه تحصیلی |
آزمون زبان | IELTS Academic، TOEFL iBT، PTE Academic، CELPIP یا سایر آزمونهای مورد قبول مؤسسه | معمولاً اجباری |
ترجمه مدارک | ترجمه رسمی مدارک تحصیلی، هویتی و سوابق موردنیاز | اجباری |
دریافت پذیرش | Acceptance Deposit (ودیعه پذیرش) | در بسیاری از دانشگاهها الزامی |
درخواست ویزای تحصیلی | Government Fee (Study Permit Fee) | اجباری |
انگشتنگاری | Biometrics | اجباری (در صورت نداشتن بیومتریک معتبر) |
معاینات پزشکی | Immigration Medical Exam | در صورت نیاز یا درخواست IRCC |
گواهی عدم سوءپیشینه | Police Certificate | در برخی پروندهها و به درخواست IRCC |
اثبات توان مالی | Proof of Funds | اجباری |
سفر به کانادا | بلیت هواپیما | اجباری |
پوشش درمانی اولیه | Health Insurance | معمولاً اجباری (بسته به استان و مؤسسه آموزشی) |
استقرار اولیه | Temporary Accommodation | معمولاً لازم |
در ادامه این مقاله، هر یک از این هزینهها بهصورت جداگانه بررسی میشود؛ از هزینههای مربوط به اپلای و دریافت پذیرش گرفته تا هزینههای دولتی Study Permit، مبالغ موردنیاز برای تمکن مالی، شهریه دانشگاهها و هزینههای اولیه پس از ورود به کانادا. تمامی اطلاعات مقاله بر اساس آخرین دستورالعملها و منابع رسمی دولت کانادا، دانشگاهها و سازمانهای معتبر بینالمللی تنظیم شده است تا متقاضیان بتوانند برآوردی دقیق و قابل استناد از هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال ۲۰۲۶ داشته باشند.
جدول کامل هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال ۲۰۲۶
برآورد دقیق هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا تنها زمانی امکانپذیر است که تمام هزینههای پیش از دریافت پذیرش، هزینههای دولتی، شهریه، الزامات مهاجرتی و هزینههای اولیه پس از ورود بهصورت یکجا بررسی شوند. بسیاری از متقاضیان تنها شهریه دانشگاه یا هزینه اخذ ویزا را در نظر میگیرند، در حالی که در عمل، فرآیند مهاجرت تحصیلی شامل بیش از ده نوع هزینه مختلف است که هر یک در مرحله مشخصی از پرونده پرداخت میشوند.
نکته مهم این است که همه هزینههای این جدول ثابت نیستند. برخی از آنها مانند هزینه صدور Study Permit یا Biometrics توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) تعیین میشوند و مبلغ مشخصی دارند، اما هزینههایی مانند آزمون زبان، اپلیکیشن فی دانشگاه، شهریه، بیمه درمانی یا بلیت هواپیما بسته به مؤسسه آموزشی، کشور محل آزمون، استان مقصد، شرکت هواپیمایی و زمان اقدام میتوانند تفاوت قابل توجهی داشته باشند. به همین دلیل، در جدول زیر برای این موارد، بازه تقریبی هزینهها ارائه شده است تا متقاضیان بتوانند برنامهریزی مالی واقعبینانهتری داشته باشند.
همچنین باید توجه داشت که تمکن مالی (Proof of Funds) در این جدول بهعنوان یک الزام مالی درج شده است، اما این مبلغ هزینهای نیست که به دولت کانادا پرداخت شود. متقاضی باید اسناد مالی معتبری ارائه دهد که نشان دهد توانایی پرداخت هزینههای تحصیل و زندگی خود و همراهانش را در کانادا دارد. مبلغ موردنیاز تمکن مالی هر سال توسط IRCC بهروزرسانی میشود و در بخش اختصاصی این مقاله بهطور کامل بررسی خواهد شد.
:Official Resources
Statistics Canada – Tuition Fees
جدول کامل هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال ۲۰۲۶
نوع هزینه | حداقل هزینه (دلار کانادا) | حداکثر هزینه (دلار کانادا) | زمان پرداخت | مرجع تعیین هزینه |
آزمون زبان (IELTS / TOEFL / PTE و…) | 300 | 450 | قبل از اپلای | Testing Center |
ترجمه رسمی مدارک | متغیر | متغیر | قبل از اپلای | دارالترجمه رسمی |
Application Fee دانشگاه | 0 | 350 | هنگام ارسال درخواست پذیرش | University |
ارزیابی مدارک (در صورت نیاز) | 200 | 350 | قبل از اپلای | WES / سایر سازمانهای ارزیاب |
ودیعه پذیرش (Acceptance Deposit) | 500 | 5,000 | پس از دریافت پذیرش | University |
شهریه اولیه دانشگاه | بسته به دانشگاه و رشته | بسته به دانشگاه و رشته | قبل از دریافت PAL یا ثبتنام نهایی (در صورت درخواست دانشگاه) | University |
هزینه بررسی Study Permit | 150 | 150 | هنگام ثبت درخواست ویزا | IRCC |
هزینه بیومتریک | 85 (فرد) | 170 (خانواده) | هنگام ثبت درخواست | IRCC |
معاینات پزشکی مهاجرت | 150 | 400 | قبل یا بعد از درخواست (در صورت نیاز) | پزشکان مورد تأیید IRCC |
گواهی عدم سوءپیشینه | متغیر | متغیر | در صورت درخواست IRCC | مرجع صادرکننده کشور محل اقامت |
تمکن مالی (Proof of Funds) | مطابق حداقل اعلامی IRCC | بسته به تعداد اعضای خانواده و شهریه | قبل از ثبت درخواست | IRCC |
بلیت هواپیما | 700 | 2,500 | قبل از سفر | شرکت هواپیمایی |
بیمه درمانی اولیه | 300 | 1,200 | قبل یا پس از ورود | استان یا دانشگاه |
اسکان موقت | 300 | 2,000 | قبل از ورود یا هنگام ورود | هتل، خوابگاه یا اقامتگاه موقت |
توجه: مبالغ فوق بر اساس آخرین اطلاعات رسمی موجود تا سال ۲۰۲۶ و میانگین هزینههای مؤسسات آموزشی و ارائهدهندگان خدمات تهیه شدهاند. هزینههایی مانند شهریه دانشگاه، آزمون زبان، بیمه درمانی، بلیت هواپیما و اسکان اولیه ممکن است با توجه به دانشگاه، استان، کشور محل اقامت متقاضی، نرخ ارز و زمان اقدام تغییر کنند. همچنین IRCC ممکن است هزینههای دولتی و حداقل تمکن مالی را در آینده بهروزرسانی کند؛ بنابراین توصیه میشود پیش از پرداخت هر هزینه، اطلاعات بخش مربوطه را همراه با لینک منبع رسمی بررسی کنید.
هزینههای قبل از دریافت پذیرش دانشگاهها در کانادا
نخستین بخش از هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا به مرحلهای مربوط میشود که هنوز هیچ پذیرشی از دانشگاه یا کالج دریافت نکردهاید. در این مرحله، متقاضی باید مدارک لازم برای اثبات صلاحیت علمی و زبانی خود را آماده کند و درخواست پذیرش (Application) را برای مؤسسات آموزشی موردنظر ارسال کند. برخلاف تصور بسیاری از دانشجویان، بخش قابل توجهی از هزینههای مهاجرت تحصیلی پیش از ثبت درخواست Study Permit پرداخت میشود و در اغلب موارد نیز این هزینهها غیرقابل استرداد (Non-refundable) هستند.
مهمترین هزینههای قبل از دریافت پذیرش دانشگاهها در کانادا شامل:
- شرکت در آزمون زبان
- ترجمه رسمی مدارک
- پرداخت هزینه بررسی درخواست پذیرش (Application Fee)
- ارسال مدارک
- در برخی موارد ارزیابی مدارک تحصیلی
بسته به تعداد دانشگاههایی که برای آنها درخواست ارسال میکنید، این هزینهها میتوانند از چند صد تا چند هزار دلار کانادا متغیر باشند؛ بنابراین برنامهریزی مالی از همان ابتدای مسیر اهمیت زیادی دارد.
در میان تمامی هزینههای این مرحله، آزمون زبان تقریباً برای تمامی متقاضیان بینالمللی الزامی است و معمولاً اولین هزینهای محسوب میشود که دانشجو برای شروع فرآیند مهاجرت تحصیلی پرداخت میکند.
هزینه آزمون زبان
یکی از الزامات اصلی پذیرش در اکثر دانشگاهها و کالجهای کانادا، ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی است. هر مؤسسه آموزشی فهرست آزمونهای مورد قبول خود را اعلام میکند و حداقل نمره موردنیاز نیز بر اساس مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است. به همین دلیل، پیش از ثبتنام در آزمون، باید شرایط پذیرش دانشگاه مقصد را بررسی کنید تا از انتخاب آزمون مناسب اطمینان حاصل شود.
در حال حاضر، IELTS Academic، TOEFL iBT و PTE Academic از رایجترین آزمونهای مورد پذیرش دانشگاههای کانادا هستند. CELPIP نیز اگرچه آزمونی معتبر و مورد تأیید دولت کانادا است، اما بیشتر برای برنامههای مهاجرتی و اخذ اقامت دائم استفاده میشود و تنها برخی مؤسسات آموزشی آن را بهعنوان مدرک زبان برای پذیرش تحصیلی میپذیرند. بنابراین، پیش از انتخاب CELPIP، لازم است وبسایت دانشگاه یا کالج موردنظر را بررسی کنید.
هزینه آزمونهای زبان توسط برگزارکنندگان بینالمللی تعیین میشود و بسته به کشور محل برگزاری آزمون، مالیاتهای محلی و نرخ ارز ممکن است متفاوت باشد. جدول زیر میانگین هزینه این آزمونها را در سال ۲۰۲۶ نشان میدهد.
:Official Resources
جدول هزینه آزمونهای زبان برای مهاجرت تحصیلی به کانادا (۲۰۲۶)
آزمون زبان | میانگین هزینه (دلار کانادا) | اعتبار مدرک | کاربرد اصلی |
IELTS Academic | 330 تا 390 | ۲ سال | پذیرش اکثر دانشگاهها و کالجهای کانادا |
TOEFL iBT | 300 تا 380 | ۲ سال | پذیرش دانشگاهها، بهویژه مؤسسات پژوهشمحور |
PTE Academic | 280 تا 360 | ۲ سال | مورد قبول بسیاری از دانشگاهها و کالجها |
CELPIP General | 300 تا 350 | ۲ سال | عمدتاً برای برنامههای مهاجرتی؛ پذیرش در برخی مؤسسات آموزشی |
هنگام انتخاب آزمون زبان به چه نکاتی توجه کنیم؟
انتخاب ارزانترین آزمون همیشه بهترین گزینه نیست. مهمتر از هزینه، این است که آزمون انتخابی توسط دانشگاه مقصد پذیرفته شود. برخی دانشگاهها تنها IELTS Academic و TOEFL iBT را میپذیرند، در حالی که برخی دیگر PTE Academic یا آزمونهای زبان فرانسوی را نیز در فهرست مدارک قابل قبول قرار دادهاند. همچنین اگر قصد دارید برای چند دانشگاه در کشورهای مختلف درخواست ارسال کنید، بهتر است آزمونی را انتخاب کنید که بیشترین پذیرش بینالمللی را داشته باشد.
نکته دیگری که بسیاری از متقاضیان به آن توجه نمیکنند، هزینههای جانبی آزمون زبان است. در صورت نیاز به ارسال رسمی نمره برای چند دانشگاه، تغییر تاریخ آزمون، درخواست بازبینی نمره یا شرکت مجدد در آزمون، ممکن است هزینههای اضافی نیز به متقاضی تحمیل شود. به همین دلیل، توصیه میشود پیش از ثبتنام، علاوه بر هزینه اولیه آزمون، شرایط ارسال نمره، قوانین استرداد وجه و خدمات جانبی مرکز برگزارکننده را نیز بررسی کنید.
نکته مهم: هزینههای جدول فوق میانگین جهانی هستند و بسته به کشور محل برگزاری آزمون ممکن است متفاوت باشند. همچنین مراکز برگزارکننده ممکن است سالانه تعرفههای خود را بهروزرسانی کنند. پیش از پرداخت، همواره هزینه نهایی را در وبسایت رسمی آزمون مربوطه بررسی کنید.
هزینه ترجمه رسمی مدارک
پس از آماده شدن مدارک تحصیلی و پیش از ارسال درخواست پذیرش، بیشتر متقاضیان باید مدارک خود را به زبان مورد قبول مؤسسه آموزشی (معمولاً انگلیسی یا فرانسوی) ترجمه کنند. ترجمه رسمی مدارک یکی از هزینههای اجتنابناپذیر در فرآیند مهاجرت تحصیلی به کانادا است و تقریباً تمامی دانشگاهها، کالجها و اداره مهاجرت کانادا (IRCC) تأکید دارند که در صورت ارائه مدارک به زبانی غیر از انگلیسی یا فرانسوی، ترجمه معتبر آنها نیز باید ضمیمه پرونده شود.
نکته مهم این است که برخلاف هزینههایی مانند Study Permit Fee یا Biometrics، برای ترجمه مدارک هیچ تعرفه جهانی یا مبلغ ثابتی وجود ندارد. هزینه ترجمه به عواملی مانند کشور محل اقامت متقاضی، تعرفههای رسمی یا صنفی، تعداد صفحات، نوع مدرک، زبان ترجمه، نیاز به تأییدات رسمی (مانند مهر دادگستری یا وزارت امور خارجه در برخی کشورها) و تعرفه دارالترجمه بستگی دارد. به همین دلیل، امکان اعلام یک مبلغ ثابت برای این بخش وجود ندارد و متقاضیان باید هزینه نهایی را از دارالترجمههای رسمی کشور خود استعلام کنند.
همچنین باید توجه داشت که برخی دانشگاههای کانادا تنها نسخه ترجمهشده مدارک را در مرحله اپلای درخواست میکنند، اما برخی دیگر علاوه بر ترجمه رسمی، نسخه اسکنشده اصل مدرک یا حتی ارسال مستقیم ریزنمرات توسط دانشگاه مبدأ را نیز الزامی میدانند. بنابراین، پیش از ترجمه مدارک، مطالعه دقیق شرایط پذیرش دانشگاه مقصد میتواند از پرداخت هزینههای اضافی جلوگیری کند.
:Official Resources
IRCC – Translation Requirements
جدول مدارکی که معمولاً نیاز به ترجمه رسمی دارند
مدرک | توضیحات |
مدارک تحصیلی | دیپلم، پیشدانشگاهی، کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری |
ریزنمرات | ریزنمرات رسمی تمام مقاطع موردنیاز دانشگاه |
شناسنامه و مدارک هویتی | شناسنامه، گواهی تولد یا سایر مدارک هویتی موردنیاز |
مدارک شغلی | گواهی اشتغال، سوابق بیمه، قراردادهای کاری یا نامه سابقه کار (در صورت درخواست دانشگاه یا برنامه تحصیلی) |
در برخی پروندهها ممکن است مدارک دیگری نیز نیاز به ترجمه رسمی داشته باشند، از جمله سند ازدواج، مدارک تغییر نام، گواهی حضانت فرزند، مدارک مالی، نامههای بانکی یا اسناد مربوط به بورسیه تحصیلی. نوع این مدارک به شرایط فردی متقاضی و الزامات دانشگاه یا اداره مهاجرت بستگی دارد.
چه عواملی بر هزینه ترجمه رسمی مدارک تأثیر میگذارند؟
مهمترین عوامل مؤثر بر هزینه ترجمه عبارتاند از:
- کشور محل ترجمه: تعرفه ترجمه رسمی در کشورهای مختلف یکسان نیست.
- نوع مدرک: ترجمه ریزنمرات چندصفحهای معمولاً هزینه بیشتری نسبت به ترجمه یک مدرک تکبرگی دارد.
- تعداد صفحات: هزینه اغلب بر اساس تعداد صفحات یا تعداد کلمات محاسبه میشود.
- نیاز به تأییدات رسمی: در برخی کشورها، دریافت مهرهای رسمی یا تأییدات دولتی هزینه جداگانه دارد.
- نسخههای اضافی: اگر دانشگاه چند نسخه ترجمه رسمی یا نسخههای مهر و مومشده درخواست کند، هزینه افزایش خواهد یافت.
نکته مهم: اداره مهاجرت کانادا (IRCC) اعلام کرده است که اگر مدارک به زبان انگلیسی یا فرانسوی نباشند، باید همراه با ترجمه کامل و دقیق ارائه شوند. در بسیاری از کشورها، ترجمه باید توسط مترجم رسمی یا مترجم دارای صلاحیت انجام شود و در صورت لزوم، همراه با گواهی مترجم (Translator’s Affidavit) یا تأییدات موردنیاز ارائه شود. از آنجا که الزامات ترجمه ممکن است با توجه به کشور محل صدور مدارک متفاوت باشد، توصیه میشود علاوه بر بررسی دستورالعملهای IRCC، شرایط اختصاصی دانشگاه یا کالج مقصد نیز پیش از ترجمه مدارک مطالعه شود.
هزینه اپلای دانشگاه (Application Fee)
یکی دیگر از هزینههای مهم در مرحله پیش از دریافت پذیرش، هزینه بررسی درخواست پذیرش (Application Fee) است. این مبلغ توسط دانشگاه یا کالج دریافت میشود تا هزینههای مربوط به بررسی مدارک، ارزیابی سوابق تحصیلی، بررسی شرایط پذیرش و پردازش پرونده متقاضی را پوشش دهد. برخلاف هزینههای دولتی مانند Study Permit Fee که مبلغ ثابتی دارند، Application Fee کاملاً به سیاست هر مؤسسه آموزشی بستگی دارد و میتواند از صفر تا چند صد دلار کانادا متغیر باشد.
پرداخت این هزینه معمولاً همزمان با ارسال درخواست پذیرش انجام میشود و در اغلب مؤسسات غیرقابل استرداد (Non-refundable) است؛ حتی اگر درخواست متقاضی رد شود یا فرد تصمیم بگیرد فرآیند پذیرش را ادامه ندهد. به همین دلیل، توصیه میشود پیش از پرداخت، شرایط پذیرش، مدارک موردنیاز و مهلتهای اپلای دانشگاه را بهدقت بررسی کنید تا از ارسال درخواستهای غیرضروری جلوگیری شود.
همچنین بسیاری از دانشجویان برای افزایش شانس پذیرش، همزمان برای چند دانشگاه یا کالج درخواست ارسال میکنند. در چنین شرایطی، مجموع هزینههای اپلیکیشن فی میتواند به یکی از بخشهای قابل توجه هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا تبدیل شود و باید در بودجه اولیه متقاضی در نظر گرفته شود.
:Official Resources
Ontario Universities Application Centre (OUAC)
جدول میانگین هزینه اپلیکیشن فی در سال ۲۰۲۶
نوع مؤسسه آموزشی | میانگین هزینه (دلار کانادا) | توضیحات |
College | 50 تا 150 | برخی کالجهای دولتی از طریق پورتال استانی هزینه ثابتی دریافت میکنند. |
Public University (کارشناسی) | 75 تا 200 | مبلغ بسته به دانشگاه و رشته متفاوت است. |
Graduate Programs (کارشناسی ارشد و دکتری) | 100 تا 250 | برخی رشتههای پژوهشمحور یا حرفهای ممکن است هزینه بیشتری داشته باشند. |
توجه: مبالغ فوق میانگین هزینههای رایج دانشگاهها و کالجهای کانادا در سال ۲۰۲۶ هستند و هر مؤسسه آموزشی تعرفه اختصاصی خود را تعیین میکند. بنابراین، مبلغ نهایی باید از وبسایت رسمی دانشگاه یا کالج مقصد استعلام شود.
آیا همه دانشگاههای کانادا Application Fee دریافت میکنند؟
خیر. اگرچه بیشتر دانشگاهها و کالجهای کانادا برای بررسی درخواست پذیرش هزینه دریافت میکنند، اما همه مؤسسات آموزشی چنین الزامی ندارند. برخی دانشگاهها بهطور دائمی Application Fee دریافت نمیکنند، برخی دیگر در بازههای زمانی مشخص یا برای برنامههای خاص این هزینه را حذف میکنند و تعدادی نیز برای گروههایی مانند دانشجویان بورسیه، متقاضیان داخلی یا شرکتکنندگان در رویدادهای معرفی دانشگاه، Fee Waiver (معافیت از پرداخت هزینه اپلای) ارائه میدهند.
همچنین در استان انتاریو، بسیاری از کالجهای دولتی از طریق سامانه OCAS (Ontario Colleges Application Service) پذیرش دانشجو را مدیریت میکنند. در این سامانه، متقاضی با پرداخت یک هزینه پایه میتواند برای چند برنامه تحصیلی در کالجهای مختلف درخواست ثبت کند و در صورت انتخاب برنامههای بیشتر، هزینه اضافی پرداخت خواهد کرد. این موضوع با دانشگاهها متفاوت است، زیرا اکثر دانشگاههای کانادا هزینه اپلیکیشن فی را بهصورت مستقل دریافت میکنند.
چه عواملی بر مبلغ Application Fee تأثیر میگذارند؟
مبلغ اپلیکیشن فی تنها به نوع دانشگاه محدود نمیشود و عوامل متعددی میتوانند بر آن تأثیر بگذارند، از جمله:
- نوع مؤسسه آموزشی (کالج یا دانشگاه)
- مقطع تحصیلی (کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکتری)
- رشته تحصیلی (برخی رشتههای حرفهای مانند MBA یا پزشکی هزینه بیشتری دارند.)
- روش ثبت درخواست (پورتال اختصاصی دانشگاه یا سامانههای متمرکز استانی)
- سیاستهای دانشگاه درباره Fee Waiver یا کمپینهای حذف هزینه اپلای
از آنجا که این مبلغ برای هر درخواست بهصورت جداگانه پرداخت میشود، دانشجویانی که قصد دارند برای چند دانشگاه اپلای کنند، بهتر است پیش از ارسال درخواستها، هزینه اپلیکیشن فی هر مؤسسه را با احتمال پذیرش خود مقایسه کنند تا بتوانند بودجه خود را به شکل بهینه مدیریت کنند.
نکته مهم: پرداخت Application Fee هیچ تضمینی برای دریافت پذیرش ایجاد نمیکند و صرفاً هزینه بررسی پرونده توسط دانشگاه یا کالج است. همچنین این مبلغ معمولاً قابل بازگشت نیست؛ بنابراین توصیه میشود پیش از ثبت درخواست، شرایط پذیرش، حداقل معدل، نمره زبان، مدارک موردنیاز و ددلاینهای دانشگاه مقصد را بهطور کامل بررسی کنید تا از پرداخت هزینههای غیرضروری جلوگیری شود.
هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی (در صورت نیاز)
یکی از هزینههایی که برخی متقاضیان در فرآیند مهاجرت تحصیلی به کانادا با آن مواجه میشوند، هزینه ارزیابی مدارک تحصیلی (Credential Evaluation) است. برخلاف تصور رایج، ارزیابی مدارک برای دریافت پذیرش در همه دانشگاهها و کالجهای کانادا الزامی نیست. در بسیاری از موارد، مؤسسه آموزشی مستقیماً مدارک تحصیلی و ریزنمرات را بررسی میکند و نیازی به گزارش سازمانهای ارزیاب وجود ندارد.
با این حال، برخی دانشگاهها، بهویژه در برنامههای تحصیلات تکمیلی، رشتههای حرفهای یا در شرایطی که نظام آموزشی کشور مبدأ نیاز به بررسی دقیقتری داشته باشد، از متقاضی درخواست میکنند که مدارک خود را توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی مدارک کانادا بررسی و گزارش رسمی آن را ارسال کند. همچنین برخی نهادهای حرفهای (Professional Regulatory Bodies) نیز برای صدور مجوز فعالیت، گزارش ارزیابی مدارک را الزامی میدانند.
بنابراین، پیش از پرداخت هزینه ارزیابی مدارک، باید وبسایت دانشگاه یا دانشکده مقصد را بررسی کنید. اگر در شرایط پذیرش اشارهای به ارزیابی مدارک نشده باشد، معمولاً نیازی به پرداخت این هزینه نخواهید داشت.
:Official Resources
سازمانهای معتبر ارزیابی مدارک در کانادا
در کانادا چندین سازمان معتبر خدمات ارزیابی مدارک تحصیلی را ارائه میکنند. هر دانشگاه یا سازمان ممکن است تنها گزارش برخی از این مراکز را بپذیرد؛ بنابراین انتخاب مرجع مناسب اهمیت زیادی دارد.
سازمان ارزیاب | کاربرد اصلی | میانگین هزینه پایه (دلار کانادا) |
WES (World Education Services) | پرکاربردترین سازمان برای دانشگاهها و برنامههای مهاجرتی | 240 تا 280 |
ICAS (International Credential Assessment Service of Canada) | ارزیابی مدارک برای دانشگاهها، کارفرمایان و برخی نهادهای حرفهای | 220 تا 250 |
IQAS (International Qualifications Assessment Service) | ارزیابی مدارک برای اهداف تحصیلی و حرفهای | 220 تا 250 |
CES (Comparative Education Service – University of Toronto) | مورد قبول بسیاری از دانشگاهها و سازمانهای حرفهای | 230 تا 260 |
توجه: مبالغ فوق مربوط به هزینه پایه خدمات ارزیابی هستند و معمولاً هزینه ارسال نسخههای اضافی گزارش، پست بینالمللی، خدمات سریع (Rush Service)، مالیات یا سایر خدمات جانبی را شامل نمیشوند. تعرفهها ممکن است توسط هر سازمان بهروزرسانی شوند.
آیا همه دانشجویان به ارزیابی مدارک نیاز دارند؟
خیر. در بیشتر پروندههای مهاجرت تحصیلی به کانادا، دانشگاه مستقیماً مدارک تحصیلی را بررسی میکند و نیازی به دریافت گزارش WES یا سایر سازمانهای ارزیاب نیست. به همین دلیل، پرداخت هزینه ارزیابی مدارک بدون بررسی شرایط دانشگاه میتواند یک هزینه غیرضروری باشد.
بهطور کلی، ارزیابی مدارک بیشتر در شرایط زیر مشاهده میشود:
- دانشگاه یا دانشکده بهطور صریح ارائه گزارش ارزیابی را الزامی کرده باشد.
- متقاضی برای برخی رشتههای حرفهای یا دارای مجوز (Regulated Professions) اقدام کند.
- مؤسسه آموزشی برای مقایسه نظام آموزشی کشور مبدأ با نظام آموزشی کانادا به گزارش ارزیابی نیاز داشته باشد.
- همزمان با برنامه تحصیلی، متقاضی قصد استفاده از همان گزارش برای برخی برنامههای مهاجرتی یا شغلی را نیز داشته باشد.
چه عواملی بر هزینه ارزیابی مدارک تأثیر میگذارند؟
هزینه نهایی ارزیابی مدارک تنها به سازمان انتخابشده محدود نمیشود و ممکن است تحت تأثیر عوامل زیر افزایش یابد:
- نوع گزارش درخواستی (استاندارد یا Course-by-Course)
- تعداد مدارک تحصیلی که باید ارزیابی شوند.
- هزینه ارسال مدارک و گزارش به دانشگاه یا مؤسسات مختلف.
- درخواست نسخههای اضافی گزارش.
- انتخاب خدمات بررسی فوری (Expedited/Rush Service).
- مالیات یا هزینههای پستی بینالمللی.
نکته مهم: اگر دانشگاه مقصد از شما بهطور مشخص درخواست گزارش WES، ICAS، IQAS یا CES نکرده است، پیش از ثبت سفارش و پرداخت هزینه، با دفتر پذیرش دانشگاه مکاتبه کنید. بسیاری از دانشگاههای کانادا تنها ترجمه رسمی مدارک و ریزنمرات را برای بررسی اولیه کافی میدانند و نیازی به گزارش ارزیابی مستقل ندارند. بنابراین، بررسی دقیق الزامات پذیرش میتواند از پرداخت چند صد دلار هزینه اضافی جلوگیری کند.
هزینه دریافت پذیرش تحصیلی
دریافت نامه پذیرش (Letter of Acceptance – LOA) به معنای پایان هزینههای مرحله اپلای نیست. در بسیاری از دانشگاهها و کالجهای کانادا، پس از پذیرش، دانشجو باید یک یا چند پرداخت اولیه انجام دهد تا جایگاه خود را در برنامه تحصیلی تثبیت کند و دانشگاه نیز ثبتنام او را نهایی کند. این پرداختها بسته به سیاست مؤسسه آموزشی میتواند شامل Acceptance Deposit، پرداخت بخشی از شهریه یا پرداخت کل شهریه ترم اول باشد.
از سالهای اخیر و بهویژه پس از اعمال تغییرات در سیاستهای Study Permit و Provincial Attestation Letter (PAL)، بسیاری از مؤسسات آموزشی پرداخت بخشی از شهریه را پیش از صدور برخی مدارک نهایی یا تکمیل فرآیند ثبتنام الزامی کردهاند. با این حال، هیچ قانون واحدی از سوی IRCC برای مبلغ یا زمان این پرداختها وجود ندارد و تصمیمگیری در این خصوص بر عهده هر دانشگاه یا کالج است. بنابراین، متقاضی باید همواره شرایط مالی مندرج در نامه پذیرش (Offer Letter) و دستورالعملهای ثبتنام دانشگاه را بهدقت مطالعه کند.
:Official Resources
Acceptance Deposit (ودیعه پذیرش)
Acceptance Deposit مبلغی است که بسیاری از دانشگاهها و کالجهای کانادا پس از پذیرش دانشجو دریافت میکنند تا اطمینان حاصل شود که متقاضی قصد دارد در همان مؤسسه ثبتنام کند. پرداخت این مبلغ معمولاً به منزله پذیرش رسمی پیشنهاد دانشگاه (Accepting the Offer of Admission) است و باعث میشود جایگاه دانشجو تا زمان ثبتنام نهایی حفظ شود.
در بسیاری از موارد، دانشگاه پس از پرداخت این ودیعه، مراحل بعدی مانند فعالسازی حساب دانشجویی، انتخاب واحد، رزرو خوابگاه یا ارسال مدارک تکمیلی را آغاز میکند. همچنین برخی مؤسسات صدور مدارک موردنیاز برای ادامه فرآیند مهاجرت، مانند تأییدیه ثبتنام یا سایر اسناد داخلی، را به پرداخت این مبلغ منوط میکنند.
چرا Acceptance Deposit دریافت میشود؟
دانشگاهها و کالجهای کانادا هر سال ظرفیت مشخصی برای پذیرش دانشجویان بینالمللی دارند. دریافت ودیعه پذیرش به مؤسسه کمک میکند تا ظرفیت خود را مدیریت کند و از رزرو شدن صندلی توسط متقاضیانی که قصد ثبتنام ندارند جلوگیری شود. به همین دلیل، این مبلغ بیشتر جنبه تضمین ثبتنام دارد تا شهریه مستقل.
آیا Acceptance Deposit قابل استرداد است؟
در اغلب دانشگاهها، Acceptance Deposit غیرقابل استرداد (Non-refundable) است. به این معنا که اگر دانشجو پس از پرداخت، از ادامه تحصیل انصراف دهد یا دانشگاه خود را تغییر دهد، معمولاً این مبلغ بازگردانده نمیشود.
با این حال، سیاست استرداد در همه مؤسسات یکسان نیست. برخی دانشگاهها در شرایط خاص، مانند رد شدن درخواست Study Permit یا لغو برنامه تحصیلی توسط دانشگاه، امکان بازپرداخت کامل یا بخشی از مبلغ را فراهم میکنند؛ البته این موضوع تنها در صورتی امکانپذیر است که شرایط مندرج در سیاست بازپرداخت دانشگاه رعایت شود و مدارک لازم (مانند نامه ریجکتی ویزا) در مهلت تعیینشده ارائه شود.
بنابراین، پیش از پرداخت ودیعه پذیرش، مطالعه Refund Policy دانشگاه اهمیت زیادی دارد؛ زیرا شرایط بازپرداخت در هر مؤسسه متفاوت است.
تفاوت سیاست دانشگاهها
دانشگاهها و کالجهای کانادا در خصوص مبلغ، زمان پرداخت و قابلیت استرداد Acceptance Deposit سیاستهای متفاوتی دارند. برای مثال:
- برخی مؤسسات مبلغ ثابتی (مانند ۵۰۰ یا ۱,۰۰۰ دلار کانادا) دریافت میکنند.
- برخی دیگر درصدی از شهریه ترم اول را بهعنوان ودیعه تعیین میکنند.
- در برخی برنامههای تحصیلات تکمیلی یا رشتههای رقابتی، مبلغ ودیعه ممکن است بیشتر باشد.
- برخی دانشگاهها این مبلغ را بعداً از شهریه دانشجو کسر میکنند، در حالی که برخی دیگر شرایط متفاوتی دارند.
به همین دلیل، متقاضی نباید مبلغ ودیعه یک دانشگاه را به سایر دانشگاهها تعمیم دهد و لازم است شرایط مالی هر مؤسسه را بهصورت جداگانه بررسی کند.
شهریه اولیه (First Tuition Payment)
پس از پرداخت Acceptance Deposit، بسیاری از دانشگاهها یا کالجها از دانشجویان بینالمللی درخواست میکنند که بخشی از شهریه یا کل شهریه ترم اول را نیز پرداخت کنند. این مبلغ با توجه به سیاست مؤسسه آموزشی متفاوت است و معمولاً در Offer Letter یا Letter of Acceptance بهطور دقیق مشخص میشود.
در سالهای اخیر، بهویژه با افزایش تعداد دانشجویان بینالمللی و تغییرات سیاستهای پذیرش، بسیاری از مؤسسات آموزشی دریافت بخشی از شهریه را به یکی از مراحل اصلی ثبتنام تبدیل کردهاند. پرداخت بهموقع این مبلغ میتواند در تکمیل فرآیند ثبتنام، صدور اسناد لازم برای ادامه پرونده و جلوگیری از لغو پذیرش نقش مهمی داشته باشد.
رایجترین روشهای پرداخت شهریه اولیه
نوع پرداخت | توضیحات |
Full Tuition | پرداخت کل شهریه یک سال تحصیلی یا کل مبلغ تعیینشده توسط دانشگاه. این روش بیشتر در برخی کالجها یا برنامههای خاص مشاهده میشود. |
First Semester Tuition | پرداخت شهریه ترم اول. این روش یکی از رایجترین سیاستها در دانشگاهها و کالجهای کاناداست. |
Tuition Deposit | پرداخت بخشی از شهریه بهعنوان پیشپرداخت. مبلغ پرداختی معمولاً هنگام صدور فاکتور نهایی از کل شهریه کسر میشود. |
آیا همه دانشگاهها شهریه اولیه دریافت میکنند؟
خیر. سیاست پرداخت شهریه در کانادا کاملاً به دانشگاه یا کالج بستگی دارد. برخی مؤسسات تنها Acceptance Deposit دریافت میکنند و باقی شهریه را نزدیک به شروع کلاسها مطالبه میکنند. برخی دیگر از دانشجویان بینالمللی میخواهند پیش از ثبتنام، شهریه ترم اول را بهطور کامل پرداخت کنند و در مواردی نیز پرداخت کل شهریه سال اول برای برخی برنامههای خاص یا برخی دانشجویان بینالمللی الزامی است.
همچنین نحوه پرداخت (یکجا یا اقساطی) نیز به سیاست مالی دانشگاه بستگی دارد. بسیاری از دانشگاهها امکان پرداخت اقساطی را برای دانشجویان بینالمللی فراهم کردهاند، اما برخی برنامهها یا رشتهها ممکن است مشمول این امکان نباشند.
نکته مهم: پرداخت Acceptance Deposit به معنای پرداخت شهریه نیست، مگر آنکه دانشگاه صراحتاً اعلام کند این مبلغ بخشی از شهریه محسوب میشود. همچنین، قبل از انتقال هرگونه وجه، حتماً Offer Letter، Tuition Payment Schedule و Refund Policy دانشگاه را بررسی کنید؛ زیرا مبلغ پرداختی، مهلت پرداخت، امکان بازپرداخت و شرایط لغو پذیرش در هر مؤسسه آموزشی متفاوت است. این اطلاعات همواره در وبسایت رسمی دانشگاه یا کالج منتشر میشود و باید ملاک تصمیمگیری قرار گیرد.
هزینه دریافت ویزای تحصیلی کانادا (Study Permit)
پس از دریافت نامه پذیرش (Letter of Acceptance) از یک Designated Learning Institution (DLI) و آمادهسازی مدارک موردنیاز، متقاضی باید درخواست Study Permit خود را به اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC) ارسال کند. در این مرحله، علاوه بر تکمیل فرمها و بارگذاری مدارک، پرداخت هزینههای دولتی نیز الزامی است. این مبالغ مستقیماً توسط IRCC تعیین میشوند و برخلاف بسیاری از هزینههای دانشگاهی، برای همه متقاضیان یکسان هستند.
نکته مهم این است که هزینههای مربوط به Study Permit با سایر هزینههای مهاجرت مانند شهریه دانشگاه، بیمه درمانی یا تمکن مالی تفاوت دارند. این مبالغ صرفاً بابت بررسی و پردازش درخواست توسط دولت کانادا دریافت میشوند و معمولاً در صورت رد شدن درخواست ویزا قابل استرداد نیستند؛ زیرا هزینه بررسی پرونده است، نه هزینه صدور ویزا.
همچنین برخی هزینهها مانند Restoration یا Extension تنها برای افرادی کاربرد دارند که پس از ورود به کانادا نیاز به بازیابی وضعیت اقامت موقت یا تمدید مجوز تحصیل خود دارند و تمامی دانشجویان ملزم به پرداخت آنها نیستند.
:Official Resources
جدول هزینههای دولتی Study Permit کانادا در سال ۲۰۲۶
نوع هزینه | مبلغ (دلار کانادا) | زمان پرداخت | توضیحات |
Study Permit Fee | 150 | هنگام ثبت درخواست | هزینه بررسی درخواست مجوز تحصیل |
Biometrics | 85 (هر نفر) / 170 (خانواده) | همزمان با ثبت درخواست | هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک |
Restoration of Student Status | 239.75 | در صورت از دست دادن وضعیت قانونی در کانادا | شامل 150 دلار تمدید مجوز تحصیل + 89.75 دلار Restoration Fee |
Study Permit Extension | 150 | هنگام درخواست تمدید | برای تمدید مجوز تحصیل در داخل کانادا |
توجه: مبالغ فوق بر اساس آخرین تعرفههای رسمی IRCC در سال ۲۰۲۶ تهیه شدهاند. در صورت تغییر تعرفههای دولتی، تنها مبالغ اعلامشده در وبسایت رسمی IRCC ملاک خواهد بود.
هزینه بررسی درخواست Study Permit
Study Permit Fee هزینهای است که دولت کانادا برای بررسی درخواست مجوز تحصیل دریافت میکند. این مبلغ برای هر متقاضی ۱۵۰ دلار کانادا است و باید هنگام ثبت درخواست آنلاین یا کاغذی پرداخت شود.
پرداخت این هزینه به معنای صدور ویزا یا تأیید پرونده نیست؛ بلکه تنها فرآیند بررسی درخواست را آغاز میکند. در صورتی که درخواست ریجکت شود یا متقاضی از ادامه پرونده منصرف شود، این مبلغ معمولاً بازپرداخت نمیشود، زیرا پرونده توسط افسر مهاجرت بررسی شده است.
هزینه انگشتنگاری (Biometrics)
اکثر متقاضیان ویزای تحصیلی کانادا باید اطلاعات بیومتریک خود شامل اثر انگشت و عکس دیجیتال را در یکی از مراکز درخواست ویزا (VAC) ثبت کنند.
هزینه بیومتریک در حال حاضر به شرح زیر است:
- ۸۵ دلار کانادا برای هر متقاضی
- ۱۷۰ دلار کانادا برای خانوادهای که همزمان درخواست میدهند
پس از پرداخت هزینه، IRCC نامهای با عنوان Biometric Instruction Letter (BIL) صادر میکند و متقاضی باید در مهلت تعیینشده به یکی از مراکز VAC مراجعه کند.
نکته مهم این است که اگر متقاضی قبلاً برای درخواست دیگری بیومتریک معتبر ثبت کرده باشد، ممکن است تا پایان اعتبار آن نیازی به پرداخت مجدد این هزینه نداشته باشد. وضعیت اعتبار بیومتریک از طریق حساب کاربری IRCC قابل بررسی است.
هزینه Restoration (در صورت نیاز)
اگر دانشجو پس از ورود به کانادا وضعیت قانونی اقامت موقت خود را از دست بدهد (برای مثال، Study Permit او منقضی شود و پیش از پایان مهلت قانونی برای تمدید اقدام نکرده باشد)، ممکن است بتواند از فرآیند Restoration of Status استفاده کند.
در این حالت، متقاضی باید علاوه بر هزینه تمدید مجوز تحصیل، هزینه Restoration را نیز پرداخت کند.
مجموع هزینه در سال ۲۰۲۶ برابر است با:
- ۱۵۰ دلار بابت تمدید Study Permit
- ۸۹٫۷۵ دلار بابت Restoration
جمع کل: ۲۳۹٫۷۵ دلار کانادا
البته Restoration تنها در صورتی امکانپذیر است که دانشجو شرایط قانونی تعیینشده توسط IRCC را داشته باشد و درخواست خود را در مهلت مقرر ارسال کند. این فرآیند نباید با تمدید عادی مجوز تحصیل اشتباه گرفته شود.
هزینه تمدید Study Permit (Extension)
چنانچه مدت اعتبار Study Permit پیش از پایان دوره تحصیل به اتمام برسد، دانشجو باید پیش از انقضای مجوز برای Study Permit Extension اقدام کند.
هزینه رسمی این درخواست ۱۵۰ دلار کانادا است و در صورت ارسال درخواست پیش از پایان اعتبار مجوز، دانشجو معمولاً تا زمان اعلام نتیجه میتواند مطابق شرایط تعیینشده توسط IRCC به تحصیل خود ادامه دهد (در صورت احراز شرایط قانونی).
تمدید Study Permit معمولاً در شرایط زیر انجام میشود:
- طولانی شدن دوره تحصیل
- تغییر برنامه یا مقطع تحصیلی
- تأخیر در تکمیل پایاننامه یا پروژه پژوهشی
- سایر شرایطی که باعث ادامه تحصیل پس از تاریخ انقضای مجوز شود
چه هزینههایی در این مرحله پرداخت نمیشوند؟
یکی از اشتباهات رایج متقاضیان این است که تصور میکنند تمکن مالی، شهریه دانشگاه یا بیمه درمانی بخشی از هزینههای درخواست Study Permit هستند. در حالی که این موارد هزینه دولتی محسوب نمیشوند و به اشخاص یا سازمانهای دیگری پرداخت میشوند.
به طور خلاصه:
- Study Permit Fee و Biometrics مستقیماً به IRCC پرداخت میشوند.
- شهریه دانشگاه به مؤسسه آموزشی پرداخت میشود.
- تمکن مالی (Proof of Funds) مبلغی نیست که پرداخت شود؛ بلکه باید توانایی مالی متقاضی را اثبات کند.
- بیمه درمانی، بلیت هواپیما و اسکان اولیه نیز هزینههای مستقلی هستند که در مراحل بعدی مهاجرت پرداخت میشوند.
نکته مهم: تمامی هزینههای جدول فوق بر اساس آخرین تعرفههای رسمی Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) تنظیم شدهاند. از آنجا که دولت کانادا ممکن است در آینده هزینههای خدمات مهاجرتی را بهروزرسانی کند، توصیه میشود پیش از ثبت درخواست، تعرفههای جاری را در صفحه رسمی IRCC Fees بررسی کنید. همچنین پرداخت هزینههای دولتی بهتنهایی هیچ تضمینی برای صدور Study Permit ایجاد نمیکند و تصمیم نهایی بر عهده افسر مهاجرت و ارزیابی کامل شرایط پرونده است.
هزینههای الزامی بعد از دریافت ویزای تحصیلی کانادا
بسیاری از متقاضیان تصور میکنند که با دریافت Study Permit یا نامه معرفی (Port of Entry Letter)، تمام هزینههای مهاجرت تحصیلی به پایان میرسد؛ اما در عمل، بسته به شرایط پرونده و الزامات اداره مهاجرت کانادا (IRCC)، ممکن است هنوز برخی هزینههای اداری و قانونی باقی مانده باشد. این هزینهها معمولاً شامل معاینات پزشکی مهاجرت، گواهی عدم سوءپیشینه و در برخی موارد ثبت اطلاعات بیومتریک هستند.
نکته مهم این است که این هزینهها برای همه دانشجویان یکسان نیستند. برخلاف هزینههای دولتی مانند Study Permit Fee که تقریباً همه متقاضیان پرداخت میکنند، انجام معاینات پزشکی یا ارائه گواهی عدم سوءپیشینه تنها در شرایط خاص و بر اساس قوانین IRCC یا وضعیت فردی متقاضی الزامی میشود. همچنین اگر اطلاعات بیومتریک قبلاً ثبت نشده باشد یا اعتبار آن به پایان رسیده باشد، متقاضی باید این مرحله را نیز تکمیل کند.
به همین دلیل، توصیه میشود دانشجویان پیش از پرداخت هر هزینه، پیامهای حساب کاربری IRCC و دستورالعملهای اختصاصی پرونده خود را بررسی کنند و تنها بر اساس درخواست رسمی اداره مهاجرت اقدام نمایند.
:Official Resources
معاینات پزشکی (Immigration Medical Exam)
یکی از مهمترین الزامات برخی پروندههای مهاجرت تحصیلی، انجام معاینات پزشکی مهاجرت (Immigration Medical Examination – IME) است. این معاینات صرفاً توسط پزشکان مورد تأیید دولت کانادا (Panel Physicians) انجام میشود و مراجعه به پزشکان عادی یا مراکز درمانی غیرمجاز مورد قبول IRCC نیست.
همه متقاضیان ویزای تحصیلی ملزم به انجام معاینات پزشکی نیستند. IRCC بر اساس عواملی مانند کشور محل اقامت، مدت زمان حضور در برخی کشورها، رشته تحصیلی و نوع فعالیت دانشجو در کانادا تعیین میکند که آیا انجام معاینات پزشکی ضروری است یا خیر.
بهعنوان مثال، دانشجویانی که قصد تحصیل یا کارآموزی در محیطهایی مانند بیمارستانها، مراکز درمانی، مدارس ابتدایی، مهدکودکها یا مراکز مراقبت از سالمندان را دارند، معمولاً باید معاینات پزشکی را انجام دهند. همچنین متقاضیانی که در ۱۲ ماه گذشته بیش از شش ماه متوالی در برخی کشورها یا مناطق تعیینشده توسط IRCC اقامت داشتهاند، ممکن است مشمول این الزام شوند.
هزینه معاینات پزشکی توسط دولت کانادا تعیین نمیشود و مستقیماً توسط پزشکان معتمد دریافت میشود. بنابراین مبلغ آن در کشورهای مختلف متفاوت است و معمولاً به عوامل زیر بستگی دارد:
- کشور محل انجام معاینه
- تعرفه پزشک معتمد
- آزمایشهای تکمیلی (در صورت نیاز)
- تصویربرداری یا آزمایش خون اضافی
بهطور معمول، هزینه معاینات پزشکی مهاجرت برای دانشجویان بینالمللی بین ۱۵۰ تا ۴۰۰ دلار کانادا (معادل آن در ارز محلی) متغیر است.
نکته مهم: انجام معاینات پزشکی نزد پزشکی غیر از Panel Physician مورد تأیید IRCC پذیرفته نمیشود و ممکن است باعث تأخیر یا رد شدن پرونده شود.
گواهی عدم سوءپیشینه (Police Certificate)
برخلاف برخی کشورها، ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای همه متقاضیان Study Permit الزامی نیست. اداره مهاجرت کانادا تنها در صورتی این مدرک را درخواست میکند که برای بررسی سوابق امنیتی یا کیفری متقاضی به آن نیاز داشته باشد.
در بسیاری از پروندههای دانشجویی، IRCC در همان ابتدای فرآیند این مدرک را مطالبه نمیکند؛ اما افسر مهاجرت در صورت نیاز میتواند در هر مرحله از بررسی پرونده، از متقاضی درخواست کند که گواهی عدم سوءپیشینه را از کشور یا کشورهایی که در آنها اقامت داشته است، ارائه دهد.
هزینه صدور این گواهی کاملاً به قوانین کشور صادرکننده بستگی دارد و هیچ تعرفه ثابتی از سوی دولت کانادا برای آن وجود ندارد. علاوه بر هزینه صدور گواهی، ممکن است متقاضی هزینههای دیگری مانند ترجمه رسمی، تأیید مدارک یا ارسال بینالمللی را نیز پرداخت کند.
بنابراین، بهتر است دانشجویان تنها در صورتی برای دریافت این مدرک اقدام کنند که:
- IRCC آن را از طریق حساب کاربری درخواست کرده باشد.
- دانشگاه یا مؤسسه آموزشی بهطور خاص آن را الزامی کرده باشد.
- برنامه تحصیلی یا محل کارآموزی به این مدرک نیاز داشته باشد.
بیومتریک (Biometrics)
ثبت اطلاعات بیومتریک یکی از مراحل اصلی درخواست ویزای تحصیلی کانادا است و معمولاً پیش از صدور ویزا انجام میشود. با این حال، اگر متقاضی در زمان ثبت درخواست موفق به انجام بیومتریک نشده باشد، یا اطلاعات بیومتریک قبلی او دیگر معتبر نباشد، باید این مرحله را تکمیل کند.
هزینه رسمی بیومتریک در سال ۲۰۲۶ به شرح زیر است:
- ۸۵ دلار کانادا برای هر متقاضی
- ۱۷۰ دلار کانادا برای خانوادهای که همزمان درخواست میدهند
پس از پرداخت هزینه، IRCC Biometric Instruction Letter (BIL) را صادر میکند و متقاضی باید در مهلت تعیینشده به یکی از مراکز درخواست ویزا (Visa Application Centre – VAC) مراجعه کند.
اگر اطلاعات بیومتریک معتبر قبلاً در سیستم IRCC ثبت شده باشد، معمولاً نیازی به پرداخت مجدد این هزینه یا مراجعه دوباره به مرکز بیومتریک وجود ندارد. وضعیت اعتبار بیومتریک از طریق حساب کاربری IRCC قابل مشاهده است.
چه کسانی ممکن است این هزینهها را پرداخت نکنند؟
تمام دانشجویان بینالمللی پس از دریافت پذیرش یا ویزا ملزم به پرداخت هزینههای این بخش نیستند. برای مثال:
- ممکن است معاینات پزشکی برای پرونده شما الزامی نباشد.
- ممکن است گواهی عدم سوءپیشینه هرگز از شما درخواست نشود.
- اگر بیومتریک معتبر در پرونده داشته باشید، نیازی به پرداخت مجدد هزینه آن نخواهید داشت.
به همین دلیل، این هزینهها را باید هزینههای مشروط در فرآیند مهاجرت تحصیلی دانست، نه هزینههای عمومی که همه متقاضیان پرداخت میکنند.
نکته مهم: تمامی الزامات مربوط به معاینات پزشکی، گواهی عدم سوءپیشینه و بیومتریک مستقیماً توسط Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) تعیین میشوند و ممکن است با توجه به ملیت، کشور محل اقامت، سوابق سفر، رشته تحصیلی یا شرایط فردی متقاضی متفاوت باشند. بنابراین، ملاک نهایی اقدام، دستورالعملهای صادرشده در حساب کاربری IRCC و راهنماهای رسمی این سازمان است، نه تجربه سایر متقاضیان یا اطلاعات منتشرشده در شبکههای اجتماعی.
تمکن مالی موردنیاز برای مهاجرت تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۶
تمکن مالی (Proof of Financial Support یا Proof of Funds) یکی از مهمترین و در عین حال حساسترین بخشهای درخواست Study Permit کانادا است. هر سال تعداد قابل توجهی از درخواستهای ویزای تحصیلی به دلیل ارائه مدارک مالی ناکافی، غیرشفاف یا نامعتبر رد میشوند؛ در حالی که بسیاری از این متقاضیان حتی از دانشگاه یا کالج موردنظر خود پذیرش دریافت کردهاند.
بر اساس مقررات اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا (IRCC)، افسر مهاجرت تنها زمانی میتواند برای یک متقاضی Study Permit صادر کند که اطمینان حاصل شود وی بدون نیاز به کار در کانادا توانایی پرداخت هزینههای تحصیل، هزینههای زندگی خود و همراهانش و همچنین هزینه رفتوبرگشت را دارد. این الزام در Immigration and Refugee Protection Regulations (IRPR) نیز بهصراحت بیان شده است.
به همین دلیل، ارائه یک نامه پذیرش معتبر یا حتی پرداخت کامل شهریه دانشگاه، بهتنهایی برای دریافت ویزای تحصیلی کافی نیست. متقاضی باید اسناد مالی قابل قبولی ارائه دهد که نشان دهد منابع مالی لازم برای سال اول تحصیل در اختیار او قرار دارد و در صورت طولانیتر بودن برنامه تحصیلی، برنامه مشخصی برای تأمین هزینه سالهای بعد نیز دارد.
:Official Resources
Proof of Funds چیست؟
Proof of Funds مجموعه مدارکی است که نشان میدهد متقاضی از منابع مالی کافی برای تأمین هزینههای زیر برخوردار است:
- شهریه سال اول تحصیل
- هزینههای زندگی دانشجو
- هزینههای زندگی همسر و فرزندان همراه (در صورت وجود)
- هزینه سفر به کانادا و بازگشت از آن
بر اساس دستورالعمل رسمی IRCC، دانشجو باید نشان دهد که این منابع مالی واقعی، در دسترس و قابل استفاده هستند و صرفاً وجود یک گردش حساب یا واریز ناگهانی مبلغی به حساب بانکی، لزوماً برای اثبات تمکن مالی کافی نیست.
تفاوت تمکن مالی با شهریه دانشگاه
یکی از رایجترین اشتباهات متقاضیان این است که تصور میکنند مبلغ تمکن مالی همان شهریه دانشگاه است؛ در حالی که این دو مفهوم کاملاً متفاوت هستند.
شهریه دانشگاه | تمکن مالی (Proof of Funds) |
مبلغی است که به دانشگاه یا کالج پرداخت میشود. | مبلغی است که باید توانایی پرداخت آن را به IRCC اثبات کنید. |
برای ثبتنام در مؤسسه آموزشی استفاده میشود. | برای اثبات توانایی مالی متقاضی نزد افسر مهاجرت استفاده میشود. |
مبلغ آن توسط دانشگاه تعیین میشود. | حداقل آن توسط IRCC تعیین میشود. |
ممکن است بخشی یا تمام آن قبل از ویزا پرداخت شود. | لزوماً پرداخت نمیشود؛ بلکه باید مدارک مالی معتبر ارائه شود. |
به عبارت دیگر، حتی اگر دانشجو کل شهریه سال اول را پرداخت کرده باشد، همچنان باید ثابت کند که منابع کافی برای پرداخت هزینههای زندگی خود و همراهانش را نیز در اختیار دارد.
تفاوت هزینههای زندگی با شهریه
IRCC هزینههای مالی دانشجو را به سه بخش مستقل تقسیم میکند:
- شهریه دانشگاه (Tuition Fees)
- هزینههای زندگی (Living Expenses)
- هزینه رفتوبرگشت (Transportation Costs)
نکته بسیار مهم این است که مبالغ اعلامشده توسط IRCC برای تمکن مالی، فقط هزینههای زندگی را پوشش میدهند و شهریه یا هزینه سفر را شامل نمیشوند. بنابراین، هنگام محاسبه تمکن مالی باید مبلغ شهریه سال اول نیز به مبالغ جدول IRCC اضافه شود.
حداقل تمکن مالی موردنیاز خارج از استان کبک (۲۰۲۶)
برای درخواستهایی که از اول سپتامبر ۲۰۲۵ به بعد ثبت شدهاند (و در سال ۲۰۲۶ نیز ملاک عمل هستند)، IRCC حداقل مبالغ زیر را برای هزینههای زندگی تعیین کرده است. این ارقام شامل شهریه و هزینه سفر نیستند.
تعداد اعضای خانواده (شامل دانشجو) | حداقل هزینه زندگی سالانه (دلار کانادا) |
۱ نفر (دانشجوی مجرد) | 22,895 |
۲ نفر (دانشجو + همسر) | 28,502 |
۳ نفر | 35,040 |
۴ نفر | 42,543 |
۵ نفر | 48,252 |
۶ نفر | 54,420 |
۷ نفر | 60,589 |
هر نفر اضافه | 6,170 |
مثال: اگر یک دانشجوی مجرد قصد تحصیل در انتاریو با شهریه سالانه ۲۴,۰۰۰ دلار را داشته باشد، حداقل باید بتواند حدود ۴۶,۸۹۵ دلار کانادا (۲۲,۸۹۵ دلار هزینه زندگی + ۲۴,۰۰۰ دلار شهریه) را اثبات کند؛ علاوه بر اینکه باید توانایی پرداخت هزینه سفر به کانادا را نیز نشان دهد.
تمکن مالی دانشجوی مجرد
برای یک دانشجوی مجرد، افسر مهاجرت معمولاً انتظار دارد مدارکی ارائه شود که نشان دهد متقاضی میتواند هزینههای زیر را پرداخت کند:
- شهریه سال اول
- 22,895 دلار هزینه زندگی
- هزینه سفر به کانادا
اگر بخشی از شهریه قبلاً پرداخت شده باشد، رسید پرداخت میتواند به کاهش مبلغ موردنیاز برای اثبات منابع مالی کمک کند، اما الزام اثبات هزینههای زندگی همچنان پابرجاست.
تمکن مالی دانشجو همراه همسر
اگر همسر دانشجو نیز بهعنوان همراه وارد کانادا شود، حداقل هزینه زندگی موردنیاز مطابق جدول IRCC به 28,502 دلار کانادا افزایش پیدا میکند.
در این حالت، متقاضی باید علاوه بر شهریه و هزینه سفر، توانایی تأمین هزینههای زندگی هر دو نفر را نیز نشان دهد. داشتن اجازه کار احتمالی همسر در آینده، جایگزین ارائه تمکن مالی در زمان درخواست Study Permit نیست.
تمکن مالی همراه فرزند
در صورت همراهی فرزند یا فرزندان، مبلغ موردنیاز بر اساس تعداد اعضای خانواده افزایش پیدا میکند. برای مثال:
- دانشجو + همسر + یک فرزند: 35,040 دلار
- دانشجو + همسر + دو فرزند: 42,543 دلار
این مبالغ نیز تنها مربوط به هزینه زندگی هستند و شهریه دانشگاه و هزینه سفر باید جداگانه محاسبه شوند.
تمکن مالی برای استان کبک
دانشجویانی که قصد تحصیل در استان کبک را دارند، مشمول مقررات مالی متفاوتی هستند.
برخلاف سایر استانهای کانادا، حداقل تمکن مالی کبک توسط دولت استانی (Ministère de l’Immigration, de la Francisation et de l’Intégration – MIFI) تعیین میشود و مبالغ آن با جدول IRCC یکسان نیست. همچنین این مبالغ ممکن است هر سال توسط دولت کبک بهروزرسانی شوند.
بنابراین، اگر مقصد شما یکی از دانشگاههای کبک مانند McGill University، Université de Montréal، Université Laval یا Concordia University است، باید علاوه بر الزامات IRCC، آخرین مبالغ اعلامشده توسط MIFI را نیز بررسی کنید.
مدارک قابل قبول برای اثبات تمکن مالی
IRCC نمونههایی از مدارکی را که میتوانند برای اثبات توانایی مالی استفاده شوند معرفی کرده است. بسته به شرایط پرونده، یک یا چند مورد از مدارک زیر قابل ارائه هستند:
- گواهی یا صورتحساب حساب بانکی به نام متقاضی
- گردش حساب بانکی چند ماه اخیر
- Guaranteed Investment Certificate (GIC) از یک مؤسسه مالی کانادایی
- نامه تأیید وام دانشجویی یا وام آموزشی
- اسناد مربوط به بورسیه یا کمکهزینه تحصیلی
- نامه رسمی حمایت مالی از سوی والدین یا اسپانسر، همراه با مدارک مالی آنها
- مدرک پرداخت شهریه و خوابگاه (در صورت پرداخت قبلی)
- حواله بانکی قابل تبدیل به دلار کانادا (در شرایط خاص)
افسر مهاجرت ممکن است علاوه بر این مدارک، اسناد تکمیلی نیز درخواست کند؛ بهویژه اگر منشأ منابع مالی شفاف نباشد.
اشتباهات رایج در ارائه تمکن مالی ویزای تحصیلی کانادا
بخش قابل توجهی از ریجکتیهای ویزای تحصیلی به دلیل ضعف در ارائه مدارک مالی است، نه کمبود واقعی منابع مالی. مهمترین اشتباهات عبارتاند از:
- تصور اینکه تمکن مالی همان شهریه دانشگاه است.
- محاسبه نکردن هزینههای زندگی و هزینه سفر.
- ارائه موجودی حساب بدون توضیح درباره منشأ پول.
- واریز مبالغ سنگین به حساب بانکی در روزهای نزدیک به درخواست بدون ارائه اسناد پشتیبان.
- ارائه مدارک بانکی قدیمی یا ناقص.
- اتکا به داراییهای غیرنقدشونده مانند ملک، بدون اثبات امکان تبدیل آنها به منابع مالی در دسترس.
- استفاده از نامه حمایت مالی بدون ارائه مدارک درآمد یا توانایی مالی حامی.
نکته مهم: مبالغ اعلامشده در این بخش بر اساس آخرین دستورالعمل رسمی Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) برای درخواستهای ثبتشده از ۱ سپتامبر ۲۰۲۵ به بعد است و در سال ۲۰۲۶ نیز ملاک بررسی پروندهها محسوب میشود. IRCC این ارقام را بهصورت سالانه و بر اساس تغییرات هزینه زندگی در کانادا بهروزرسانی میکند؛ بنابراین، پیش از ارسال درخواست Study Permit، توصیه میشود آخرین جدول Proof of Financial Support را در وبسایت رسمی IRCC بررسی کنید.
شهریه دانشگاههای کانادا در سال ۲۰۲۶
پس از بررسی هزینههای مربوط به اپلای، دریافت پذیرش و اخذ Study Permit، مهمترین بخش از هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا به شهریه دانشگاه (Tuition Fees) اختصاص دارد. برخلاف هزینههای دولتی که توسط اداره مهاجرت کانادا (IRCC) تعیین میشوند، شهریه دانشگاهها توسط هر مؤسسه آموزشی بهصورت مستقل تعیین میشود و تحت تأثیر عواملی مانند مقطع تحصیلی، رشته، استان، نوع دانشگاه (دولتی یا خصوصی)، وضعیت دانشجوی بینالمللی، ساختار برنامه تحصیلی و حتی تعداد واحدهای انتخابی قرار دارد.
به همین دلیل، اعلام یک مبلغ ثابت برای شهریه دانشگاههای کانادا امکانپذیر نیست. برای مثال، دو دانشجو که در یک دانشگاه تحصیل میکنند، ممکن است به دلیل تفاوت رشته یا مقطع، شهریههای کاملاً متفاوتی پرداخت کنند. همچنین برخی برنامههای حرفهای مانند MBA، پزشکی، دندانپزشکی و رشتههای سلامت معمولاً شهریه بسیار بالاتری نسبت به رشتههای علوم انسانی یا هنر دارند.
بر اساس جدیدترین آمار رسمی منتشرشده توسط Statistics Canada و اطلاعات دانشگاههای کانادا، شهریه دانشجویان بینالمللی در سال ۲۰۲۶ همچنان روند افزایشی ملایمی نسبت به سالهای گذشته داشته است. البته هر دانشگاه مجاز است شهریه خود را بهصورت مستقل تعیین کند؛ بنابراین ارقام ارائهشده در این بخش، میانگین شهریه سالانه هستند و ممکن است در برخی دانشگاهها کمتر یا بیشتر باشند.
:Official Resources
Canadian Information Centre for International Credentials (CICIC)
میانگین شهریه بر اساس مقطع تحصیلی
یکی از مهمترین عوامل تعیینکننده شهریه، مقطع تحصیلی است. معمولاً هرچه مقطع تحصیلی بالاتر باشد، هزینههای آموزشی و پژوهشی نیز افزایش پیدا میکند؛ هرچند در مقطع دکتری، به دلیل فاند و کمکهزینههای پژوهشی، هزینه واقعی پرداختی بسیاری از دانشجویان کمتر از شهریه اسمی است.
جدول میانگین شهریه سالانه بر اساس مقطع (۲۰۲۶)
مقطع تحصیلی | میانگین شهریه سالانه (دلار کانادا) | توضیحات |
12,000 تا 22,000 | عمدتاً در کالجهای دولتی و خصوصی | |
22,000 تا 45,000 | بسته به رشته و دانشگاه | |
18,000 تا 40,000 | رشتههای Course-based معمولاً گرانتر هستند | |
7,000 تا 25,000 | بسیاری از دانشجویان از فاند یا Assistantship استفاده میکنند | |
MBA | 35,000 تا بیش از 90,000 | بسته به اعتبار و رتبه مدرسه کسبوکار |
نکته: شهریههای فوق میانگین سالانه هستند. برخی دانشگاهها شهریه را بهصورت ترمی، برخی بر اساس تعداد واحد و برخی بهصورت کل برنامه تحصیلی دریافت میکنند.
شهریه دانشگاهها بر اساس رشته تحصیلی
علاوه بر مقطع، رشته تحصیلی نیز تأثیر قابل توجهی بر هزینه نهایی تحصیل دارد. رشتههایی که نیاز به آزمایشگاههای پیشرفته، تجهیزات تخصصی، کارآموزی بالینی یا امکانات حرفهای دارند، معمولاً شهریه بیشتری نسبت به رشتههای نظری دریافت میکنند.
جدول میانگین شهریه سالانه بر اساس رشته (۲۰۲۶)
رشته تحصیلی | میانگین شهریه سالانه (دلار کانادا) | توضیحات |
Engineering | 35,000 تا 65,000 | شامل اکثر گرایشهای مهندسی |
Business / Management | 25,000 تا 55,000 | برنامههای MBA معمولاً خارج از این بازه هستند |
Computer Science | 28,000 تا 55,000 | بسته به دانشگاه و گرایش |
Medicine / Health Sciences | 45,000 تا بیش از 100,000 | پزشکی، دندانپزشکی و برخی رشتههای سلامت از گرانترین برنامهها هستند |
Arts / Humanities | 18,000 تا 35,000 | معمولاً کمهزینهتر از رشتههای فنی و پزشکی |
چه عواملی باعث تفاوت شهریه دانشگاهها میشود؟
دانشجویان معمولاً تصور میکنند که شهریه تنها به رتبه دانشگاه بستگی دارد؛ اما در واقع عوامل متعددی بر مبلغ نهایی تأثیرگذار هستند، از جمله:
- نوع مؤسسه آموزشی: کالج یا دانشگاه
- استان محل تحصیل: شهریه در استانهایی مانند انتاریو و بریتیش کلمبیا معمولاً بالاتر از استانهایی مانند مانیتوبا یا ساسکاچوان است.
- مقطع تحصیلی: کارشناسی، ارشد، دکتری یا برنامههای حرفهای
- رشته تحصیلی: رشتههای پزشکی، MBA و مهندسی معمولاً گرانتر هستند.
- نوع برنامه: Course-based، Thesis-based یا Co-op
- تعداد واحدهای انتخابی
- دانشگاه دولتی یا خصوصی
به همین دلیل، دو دانشجو در یک استان یا حتی یک دانشگاه نیز ممکن است شهریههای متفاوتی پرداخت کنند.
آیا شهریه شامل همه هزینههای دانشگاه میشود؟
خیر. مبلغی که دانشگاه بهعنوان Tuition Fee اعلام میکند، همیشه تمام هزینههای تحصیل را پوشش نمیدهد. بسیاری از دانشگاهها علاوه بر شهریه، هزینههای دیگری نیز دریافت میکنند که ممکن است شامل موارد زیر باشد:
- Student Services Fee
- Student Union Fee
- Athletics & Recreation Fee
- Health & Dental Plan
- Technology Fee
- Laboratory Fee (برای برخی رشتهها)
- U-Pass یا هزینه حملونقل دانشجویی (در برخی استانها)
بنابراین، هنگام بررسی هزینههای تحصیل، بهتر است Cost of Attendance یا Estimated Expenses دانشگاه را مطالعه کنید، نه فقط Tuition Fee.
آیا شهریه دانشگاه هر سال افزایش پیدا میکند؟
در بسیاری از دانشگاههای کانادا، شهریه دانشجویان بینالمللی ممکن است بهصورت سالانه بازنگری شود. میزان افزایش به سیاست دانشگاه، مقررات استانی و شرایط اقتصادی بستگی دارد. برخی دانشگاهها شهریه را برای دانشجویانی که تحصیل خود را آغاز کردهاند ثابت نگه میدارند (Tuition Guarantee)، در حالی که برخی دیگر امکان افزایش شهریه در سالهای بعد را در مقررات مالی خود پیشبینی کردهاند.
به همین دلیل، هنگام برنامهریزی مالی، بهتر است تنها به شهریه سال اول اکتفا نکنید و احتمال افزایش هزینهها در سالهای بعد را نیز در نظر بگیرید.
شهریه دانشگاه را از کجا استعلام کنیم؟
از آنجا که شهریه دانشگاهها هر سال توسط خود مؤسسات آموزشی تعیین و منتشر میشود، تنها مرجع معتبر برای اطلاع از مبلغ نهایی، وبسایت رسمی دانشگاه یا کالج مقصد است. همچنین آمارهای سالانه Statistics Canada تصویری کلی از میانگین شهریه دانشجویان بینالمللی در سراسر کشور ارائه میدهد، اما ملاک پرداخت، جدول شهریه منتشرشده توسط هر دانشگاه است.
نکته مهم: ارقام ارائهشده در این بخش، میانگین شهریه سالانه دانشجویان بینالمللی در سال ۲۰۲۶ هستند و برای برآورد هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا استفاده میشوند. مبلغ دقیق شهریه ممکن است بر اساس دانشگاه، رشته، مقطع، تعداد واحدها، نوع برنامه و استان محل تحصیل متفاوت باشد. در مقاله مستقلی با موضوع «شهریه دانشگاههای کانادا» منتشر شده است.
هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا: هزینه سفر به کانادا (2026)
پس از دریافت Study Permit و آماده شدن برای ورود به کانادا، دانشجو باید هزینههای مربوط به سفر را نیز در بودجه مهاجرت خود در نظر بگیرد. این هزینهها توسط دولت کانادا تعیین نمیشوند و به عواملی مانند کشور مبدأ، زمان خرید بلیت، شرکت هواپیمایی، میزان بار و خدمات انتخابی بستگی دارند.
:Official Resources
Government of Canada Travel Advice
جدول مهمترین هزینههای سفر به کانادا
نوع هزینه | میانگین هزینه (دلار کانادا) | توضیحات |
بلیت هواپیما | 700 تا 2,000 | بسته به مبدأ، فصل سفر و ایرلاین |
اضافه بار | 50 تا 300+ | در صورت تجاوز از بار مجاز یا خرید بار اضافی |
حمل وسایل شخصی | متغیر | برای ارسال بار از طریق شرکتهای حملونقل بینالمللی |
بیمه سفر | 50 تا 300 | تا زمان شروع پوشش بیمه درمانی دانشجویی (در صورت نیاز) |
بلیت هواپیما معمولاً بزرگترین هزینه این مرحله است و قیمت آن با توجه به فصل، زمان رزرو و مسیر پرواز تغییر میکند. همچنین بسیاری از دانشجویان به دلیل حمل وسایل شخصی یا کتابها، ناچار به پرداخت هزینه اضافه بار یا استفاده از خدمات حمل بار بینالمللی میشوند.
در برخی استانها نیز پوشش بیمه درمانی دانشجویی از روز نخست ورود فعال نمیشود؛ به همین دلیل، دانشگاه یا شرکت بیمه ممکن است خرید بیمه سفر (Travel Insurance) را برای مدت زمان بین ورود به کانادا و آغاز بیمه درمانی توصیه یا الزامی کند.
نکته مهم: هزینههای سفر جزء الزامات مالی IRCC محسوب میشوند و متقاضی باید در زمان ارائه Proof of Funds نشان دهد که علاوه بر شهریه و هزینههای زندگی، توانایی تأمین هزینه سفر به کانادا و بازگشت از آن را نیز دارد.
هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا: هزینه اسکان اولیه پس از ورود (2026)
پس از ورود به کانادا، بیشتر دانشجویان پیش از اسکان دائمی باید هزینههایی را برای محل اقامت اولیه پرداخت کنند. این هزینهها با هزینههای ماهانه زندگی دانشجویی متفاوت هستند و تنها مربوط به روزها یا هفتههای نخست ورود به کانادا میشوند.
:Official Resources
Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC)
جدول هزینههای رایج اسکان اولیه کانادا
نوع هزینه | میانگین هزینه (دلار کانادا) | توضیحات |
Hotel | 100 تا 300 (هر شب) | اقامت موقت در روزهای ابتدایی |
Airbnb | 70 تا 250 (هر شب) | بسته به شهر و نوع اقامت |
Residence Deposit | 300 تا 2,000 | ودیعه رزرو خوابگاه دانشگاه (در صورت دریافت) |
Rental Deposit | معادل یک ماه اجاره (در برخی استانها) | برای اجاره آپارتمان یا اتاق |
هزینه نهایی این بخش به شهر محل تحصیل، نوع اقامت و مدت زمان لازم برای پیدا کردن محل سکونت دائمی بستگی دارد. بسیاری از دانشجویان ابتدا چند روز در هتل یا Airbnb اقامت میکنند و سپس به خوابگاه یا خانه اجارهای منتقل میشوند.
نکته: این بخش تنها هزینههای اولیه اسکان را پوشش میدهد. برای اطلاع از هزینه اجاره، قبوض، خوراک و سایر هزینههای ماهانه، میتوانید به مقاله «مخارج زندگی دانشجویی در کانادا» لینک داخلی دهید.
هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا: هزینه بیمه درمانی دانشجویان (2026)
داشتن بیمه درمانی (Health Insurance) برای اکثر دانشجویان بینالمللی در کانادا الزامی است. با این حال، نحوه پوشش بیمه در سراسر کانادا یکسان نیست. برخی استانها دانشجویان بینالمللی را تحت پوشش بیمه درمانی دولتی قرار میدهند، در حالی که در برخی دیگر، دانشجو باید از طریق دانشگاه یا شرکتهای بیمه، بیمه درمانی خصوصی تهیه کند.
هزینه بیمه درمانی بسته به استان، دانشگاه و نوع پوشش متفاوت است، اما بهطور میانگین سالانه بین 600 تا 1,200 دلار کانادا متغیر است. در بسیاری از دانشگاهها، این مبلغ همراه با شهریه یا هزینههای دانشجویی دریافت میشود.
:Official Resources
جدول وضعیت بیمه درمانی دانشجویان بینالمللی در استانهای کانادا (۲۰۲۶)
وضعیت بیمه | استانها | توضیحات |
بیمه درمانی دولتی | بریتیش کلمبیا (BC)، آلبرتا (در صورت احراز شرایط)، ساسکاچوان، نیوفاندلند و لابرادور | دانشجو پس از احراز شرایط استان میتواند از برنامه بیمه درمانی دولتی استفاده کند. ممکن است دوره انتظار یا شرایط خاص وجود داشته باشد. |
نیاز به بیمه خصوصی یا بیمه دانشگاه | انتاریو، کبک، منیتوبا، نوا اسکوشیا، نیوبرانزویک، جزیره پرنس ادوارد و بیشتر مناطق شمالی | دانشگاه یا کالج معمولاً دانشجو را در یکی از طرحهای بیمه درمانی خصوصی ثبتنام میکند یا خرید بیمه معتبر را الزامی میداند. |
نکته مهم: قوانین بیمه درمانی دانشجویان بینالمللی در برخی استانها و حتی بین دانشگاهها متفاوت است. بنابراین، پیش از ورود به کانادا حتماً شرایط بیمه استان و دانشگاه مقصد را بررسی کنید تا از وجود دوره انتظار، میزان پوشش و هزینههای احتمالی آگاه باشید.
اگر به اطلاعات کاملتری درباره انواع بیمه، هزینهها، پوششها، شرایط هر استان و نحوه ثبتنام نیاز دارید، میتوانید از طریق لینک داخلی به مقاله «بیمه دانشجویی کانادا» مراجعه کنید؛ در آن مقاله تمامی قوانین و جزئیات بهصورت جامع و بهروز بررسی شده است.
آیا امکان کاهش هزینه مهاجرت تحصیلی کانادا وجود دارد؟
بله. اگرچه بخش زیادی از هزینههای مهاجرت تحصیلی مانند Study Permit و Biometrics ثابت هستند، اما بسیاری از هزینههای دیگر را میتوان با برنامهریزی صحیح کاهش داد.
:Official Resources
مهمترین راهکارهای واقعی عبارتاند از:
راهکار | تأثیر بر کاهش هزینه |
اپلای برای دانشگاههای بدون Application Fee | حذف هزینه بررسی درخواست پذیرش |
استفاده از Application Fee Waiver | معافیت از پرداخت اپلیکیشن فی در برخی دانشگاهها و دورههای خاص |
دریافت Scholarship | کاهش بخشی یا تمام شهریه و در برخی موارد هزینههای زندگی |
دریافت Graduate Assistantship (GA/RA/TA) | کمکهزینه تحصیلی همراه با حقوق برای بسیاری از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری |
پرداخت اقساطی شهریه | کاهش فشار مالی اولیه و مدیریت بهتر هزینهها |
انتخاب استانها و دانشگاههای کمهزینه | کاهش شهریه و هزینههای جانبی تحصیل |
معافیت از ارزیابی مدارک | در صورت عدم نیاز دانشگاه، حذف هزینه WES یا سایر سازمانهای ارزیابی |
استفاده از Entrance Scholarship | بورسیه ورودی که بسیاری از دانشگاهها به دانشجویان واجد شرایط اعطا میکنند |
نکته مهم این است که هر دانشگاه سیاستهای مالی متفاوتی دارد. به همین دلیل، پیش از ارسال درخواست پذیرش، بهتر است بخشهای Scholarships، Financial Aid، Tuition Fees و Application Fee Waiver در وبسایت رسمی دانشگاه را بررسی کنید تا از فرصتهای کاهش هزینه مطلع شوید.
اشتباهات مالی رایج متقاضیان مهاجرت تحصیلی کانادا
بخش قابل توجهی از مشکلات مالی دانشجویان بینالمللی به دلیل برآورد نادرست هزینهها پیش از مهاجرت است. آشنایی با اشتباهات رایج میتواند به برنامهریزی دقیقتر و جلوگیری از هزینههای پیشبینینشده کمک کند.
:Official Resources
اشتباه رایج | پیامد |
محاسبه نکردن Acceptance Deposit | کمبود بودجه برای نهایی کردن پذیرش دانشگاه |
اشتباه گرفتن تمکن مالی با هزینه واقعی مهاجرت | برآورد نادرست بودجه موردنیاز؛ تمکن مالی صرفاً مبلغی برای اثبات توانایی مالی است و تمام هزینههای واقعی را نشان نمیدهد. |
در نظر نگرفتن هزینه سفر | کمبود بودجه برای بلیت، اضافهبار و اسکان اولیه |
نادیده گرفتن هزینه بیمه درمانی | پرداخت هزینههای پیشبینینشده پس از ورود به کانادا |
بیتوجهی به نوسانات نرخ ارز | افزایش قابل توجه هزینه نهایی مهاجرت در زمان پرداختها |
فراموش کردن هزینه ترجمه و ارسال مدارک | افزایش هزینههای پیش از اپلای و تأخیر در تکمیل پرونده |
نکته: برای داشتن برآوردی واقعبینانه، تمام هزینههای فرآیند مهاجرت را از مرحله آزمون زبان و اپلای تا ورود به کانادا و استقرار اولیه در یک برنامه مالی واحد محاسبه کنید و همواره مقداری بودجه برای هزینههای پیشبینینشده در نظر بگیرید.
درک دقیق هزینه مهاجرت تحصیلی به کانادا اولین گام برای برنامهریزی مالی موفق و افزایش شانس دریافت ویزای تحصیلی است. این هزینهها تنها به شهریه دانشگاه محدود نمیشوند و مواردی مانند آزمون زبان، ترجمه مدارک، اپلیکیشن فی، دریافت پذیرش، هزینههای Study Permit، تمکن مالی، بیمه درمانی، سفر و اسکان اولیه را نیز در بر میگیرند. آگاهی از این هزینهها به شما کمک میکند تا از بروز مشکلات مالی، تأخیر در روند مهاجرت یا حتی ریجکت شدن درخواست ویزا به دلیل نقص مدارک مالی جلوگیری کنید.
از آنجا که بخشی از این هزینهها هر سال توسط IRCC، دانشگاهها و سایر سازمانهای مرتبط بهروزرسانی میشود، توصیه میشود همواره پیش از اقدام، آخرین اطلاعات را از منابع رسمی بررسی کنید. همچنین، انتخاب دانشگاه مناسب، استفاده از بورسیهها، معافیتهای اپلیکیشن فی و برنامهریزی دقیق برای تأمین تمکن مالی میتواند تأثیر قابل توجهی در کاهش هزینههای کلی مهاجرت تحصیلی داشته باشد.
در ویکی ویزا کانادا تلاش کردهایم این راهنما را بر اساس جدیدترین قوانین و اطلاعات رسمی سال ۲۰۲۶ تدوین کنیم تا تصویری کامل و قابل استناد از تمامی هزینههای مهاجرت تحصیلی به کانادا در اختیار شما قرار گیرد. با این حال، از آنجا که شهریه دانشگاهها، هزینه برخی خدمات و مقررات مهاجرتی ممکن است در طول زمان تغییر کنند، پیشنهاد میکنیم پیش از هرگونه تصمیمگیری یا پرداخت هزینه، اطلاعات مربوط به دانشگاه و پرونده خود را از وبسایتهای رسمی بررسی کرده و در صورت نیاز از مشاوره تخصصی بهرهمند شوید.