تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا فقط به دوره کارشناسی ارشد محدود نمیشود و میتواند شامل Master’s، PhD، Graduate Certificate و Graduate Diploma باشد. این برنامهها از نظر شرایط پذیرش، مدت تحصیل، هزینه، ماهیت پژوهشی و فرصتهای کاری و مهاجرتی تفاوت دارند؛ بنابراین انتخاب درست برنامه برای هر متقاضی اهمیت زیادی دارد.
در سال ۲۰۲۶، قوانین تحصیل دانشجویان بینالمللی نیز تغییرات مهمی داشته است. برای مثال، متقاضیان واجد شرایط Master’s و PhD در مؤسسات دولتی کانادا از ارائه PAL/TAL برای Study Permit معاف شدهاند. همچنین قوانین PGWP میان برنامههای Degree و برخی برنامههای non-degree تفاوتهایی دارد. به همین دلیل، پیش از انتخاب برنامه و پرداخت شهریه باید وضعیت DLI، واجد شرایط بودن برنامه برای PGWP و الزامات Study Permit بهدقت بررسی شود.
در این راهنمای ویکی ویزا کانادا، شرایط تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا را از انتخاب رشته و دانشگاه تا هزینهها، پذیرش، ویزای تحصیلی، بورسیه، کار دانشجویی، PGWP و مسیرهای احتمالی اقامت دائم بررسی میکنیم و آخرین قوانین سال ۲۰۲۶ را بر اساس منابع رسمی کانادا در اختیار متقاضیان قرار میدهیم.
تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا چیست؟
Post Graduate یا Graduate Studies در کانادا به تحصیلاتی گفته میشود که دانشجو پس از اتمام دوره کارشناسی وارد آن میشود. با این حال، این اصطلاح یک عنوان واحد برای یک مدرک مشخص نیست و میتواند برنامههای مختلفی را شامل شود. در سیستم آموزش عالی کانادا، مهمترین مسیرهای تحصیلات تکمیلی شامل Master’s Degree، Doctoral Degree (PhD)، Graduate Certificate و Graduate Diploma هستند. این برنامهها از نظر سطح مدرک، ساختار آموزشی، مدت تحصیل، شرایط پذیرش و اهداف شغلی و پژوهشی با یکدیگر تفاوت دارند.
منظور از Post Graduate در سیستم آموزشی کانادا چیست؟
اصطلاحات Postgraduate Studies و Graduate Studies در بسیاری از منابع برای اشاره کلی به تحصیلات پس از کارشناسی استفاده میشوند، اما برای انتخاب برنامه تحصیلی باید عنوان و نوع دقیق مدرک را بررسی کرد:
- Graduate Studies: عنوانی کلی برای تحصیلات تکمیلی پس از دوره کارشناسی که میتواند شامل Master’s و Doctoral و در برخی کاربردها سایر برنامههای تحصیلات تکمیلی باشد.
- Postgraduate Studies: اصطلاحی عمومی برای تحصیل پس از مقطع کارشناسی که در کانادا ممکن است برای توصیف طیف متنوعی از برنامههای پیشرفته استفاده شود.
- Master’s Degree: مدرک تحصیلات تکمیلی دانشگاهی در سطح کارشناسی ارشد که میتواند بهصورت آموزشی، حرفهای یا پژوهشمحور ارائه شود.
- Doctoral Degree / PhD: بالاترین سطح رایج تحصیلات دانشگاهی که عمدتاً بر پژوهش تخصصی، تولید دانش و انجام رساله دکترا تمرکز دارد.
- Graduate Certificate: یک برنامه تحصیلات تکمیلی کوتاهتر و معمولاً تخصصی که پس از یک مدرک دانشگاهی قبلی ارائه میشود. این برنامه با Master’s Degree یکسان نیست.
- Graduate Diploma: برنامهای تکمیلی و تخصصی در سطح پس از کارشناسی که از نظر ساختار و اعتبار مدرک با Master’s تفاوت دارد.
بنابراین، زمانی که یک متقاضی درباره تحصیل Post Graduate در کانادا جستوجو میکند، باید مشخص کند که هدف او دریافت مدرک Master’s یا PhD است یا قصد دارد یک برنامه تخصصی مانند Graduate Certificate یا Graduate Diploma را بگذراند.
آیا Post Graduate همان مقطع کارشناسی ارشد است؟
خیر. Post Graduate یک عنوان کلی برای تحصیلات پس از کارشناسی است و نباید آن را معادل قطعی Master’s Degree دانست.
Master’s یک مدرک دانشگاهی مشخص است، در حالی که Postgraduate یا Graduate Studies میتواند به مجموعهای از برنامههای تحصیلات تکمیلی اشاره کند. این تفاوت از نظر مهاجرتی نیز اهمیت دارد؛ زیرا مقررات کانادا برای برنامههای Bachelor’s، Master’s و Doctoral با برخی برنامههای non-degree تفاوت دارد. برای مثال، در مقررات فعلی PGWP، فارغالتحصیلان Master’s و Doctoral مشمول شرط رشته تحصیلی (Field of Study Requirement) نیستند، در حالی که برخی برنامههای non-degree برای متقاضیانی که Study Permit خود را از ۱ نوامبر ۲۰۲۴ به بعد درخواست کردهاند، ممکن است مشمول این شرط باشند.
از سوی دیگر، DLI بودن مؤسسه نیز بهتنهایی دریافت PGWP را تضمین نمیکند. IRCC تصریح میکند که متقاضی باید برنامهای را در یک مؤسسه و برنامه واجد شرایط PGWP به پایان رسانده و سایر شرایط لازم را نیز رعایت کند. بنابراین، قبل از انتخاب و پرداخت شهریه، باید هم وضعیت DLI و هم PGWP Eligibility برنامه مشخص بررسی شود.
جدول تفاوت Graduate Certificate، Graduate Diploma، Master’s و PhD
نوع برنامه | سطح تحصیل | نوع مدرک | مدت معمول | وضعیت PGWP | مناسب برای |
Graduate Certificate | تحصیلات تکمیلی غیرمدرک Degree | Certificate | معمولاً کوتاهتر از Master’s | بسته به مؤسسه، برنامه و شرایط PGWP | کسب مهارت تخصصی و ورود یا ارتقای موقعیت شغلی |
Graduate Diploma | تحصیلات تکمیلی غیرمدرک Degree | Diploma | معمولاً کوتاهتر از Master’s | بسته به مؤسسه، برنامه و شرایط PGWP | تخصص حرفهای و تکمیل سوابق تحصیلی |
Master’s Degree | Graduate Degree | مدرک کارشناسی ارشد | معمولاً ۱ تا ۲ سال یا بیشتر | در صورت رعایت شرایط، واجد شرایط PGWP | تخصص دانشگاهی، حرفهای یا پژوهشی |
Doctoral Degree / PhD | بالاترین سطح Graduate Degree | مدرک دکترا | معمولاً چند سال | در صورت رعایت شرایط، واجد شرایط PGWP | پژوهش پیشرفته، دانشگاه و فعالیتهای تخصصی |
نکته مهم درباره PGWP: مدت و امکان دریافت PGWP صرفاً بر اساس عنوان «Post Graduate» تعیین نمیشود. برای واجد شرایط بودن، برنامه باید الزامات IRCC را رعایت کند و در یک PGWP-eligible DLI/program ارائه شود. همچنین برای برنامههای غیرمدرک (non-degree)، بسته به زمان درخواست Study Permit ممکن است الزامات مربوط به Field of Study و CIP نیز مطرح باشد.
در مقابل، برای فارغالتحصیلان Bachelor’s، Master’s و Doctoral Degree در مقررات فعلی PGWP شرط Field of Study وجود ندارد؛ با این حال، این افراد همچنان باید سایر الزامات PGWP، از جمله شرایط زبان و الزامات مربوط به برنامه و مؤسسه را رعایت کنند.
چرا تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا در سال ۲۰۲۶ مورد توجه است؟
تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا در سال ۲۰۲۶ به دلیل ترکیب کیفیت آموزشی، فرصتهای پژوهشی، امکان کسب تجربه کاری کانادایی و برخی مسیرهای پس از تحصیل مورد توجه دانشجویان بینالمللی قرار دارد.
کیفیت دانشگاهها و پژوهش در کانادا
دانشگاههای کانادا طیف گستردهای از برنامههای Master’s و PhD را در حوزههای تخصصی ارائه میکنند و بسیاری از آنها امکانات و فرصتهای پژوهشی مناسبی برای دانشجویان Graduate دارند.
فرصت دسترسی به بازار کار تخصصی
دانشجویان واجد شرایط میتوانند در دوران تحصیل طبق قوانین مربوطه کار کنند و پس از فارغالتحصیلی نیز در صورت احراز شرایط، برای PGWP اقدام کنند و تجربه کاری کانادایی به دست آورند.
امکان دریافت PGWP
فارغالتحصیلان برنامههای واجد شرایط میتوانند پس از پایان تحصیل برای Post-Graduation Work Permit درخواست دهند. شرایط و مدت این مجوز به نوع برنامه، طول دوره و سایر الزامات IRCC بستگی دارد.
استفاده از Canadian Work Experience
سابقه کار واجد شرایط در کانادا میتواند در برخی مسیرهای مهاجرتی مانند Canadian Experience Class (CEC) یا برخی برنامههای استانی PNP مورد استفاده قرار گیرد.
امکان همراهی خانواده در شرایط مشخص
در برخی شرایط، همسر و فرزندان دانشجویان بینالمللی میتوانند همراه دانشجو به کانادا بیایند و ممکن است واجد شرایط دریافت مجوز تحصیل یا کار باشند. شرایط این موضوع به نوع برنامه تحصیلی و وضعیت متقاضی بستگی دارد.
فرصتهای Research و Funding
دانشجویان Graduate، بهویژه در برنامههای پژوهشمحور، ممکن است به Scholarship، Fellowship، Research Assistantship و Teaching Assistantship دسترسی داشته باشند. میزان و شرایط Funding توسط دانشگاه، دانشکده یا برنامه تحصیلی تعیین میشود.
انواع برنامههای Post Graduate در کانادا
برنامههای Post Graduate در کانادا ساختار یکسانی ندارند و متقاضیان میتوانند بر اساس هدف تحصیلی، شغلی یا پژوهشی خود از میان دورههای Master’s، Doctoral، Graduate Certificate، Graduate Diploma و برخی برنامههای حرفهای انتخاب کنند. تفاوت این برنامهها فقط در نام مدرک نیست؛ ساختار دوره، میزان پژوهش، نیاز به Supervisor، امکان دریافت Funding و مسیر ادامه تحصیل نیز میتواند متفاوت باشد.
Master’s Degree
Master’s Degree یکی از اصلیترین مسیرهای تحصیلات تکمیلی در کانادا است و معمولاً پس از دوره کارشناسی دنبال میشود. برنامههای کارشناسی ارشد میتوانند پژوهشمحور، آموزشی یا حرفهای باشند.
Course-based Master’s
در این نوع Master’s تمرکز اصلی بر گذراندن مجموعهای از دروس تخصصی، پروژهها و گاهی کار عملی است. در بسیاری از برنامهها پایاننامه پژوهشی الزامی نیست و ساختار دوره بیشتر برای توسعه دانش و مهارتهای تخصصی طراحی شده است.
Thesis-based Master’s
در Thesis-based Master’s بخش قابل توجهی از دوره به انجام پژوهش و تهیه Thesis یا پایاننامه اختصاص دارد. دانشجو معمولاً با راهنمایی یک استاد، موضوع پژوهشی مشخصی را بررسی و نتایج آن را در قالب پایاننامه ارائه میکند.
Professional Master’s
برنامههای Professional Master’s بیشتر بر کاربرد دانش در محیط حرفهای و توسعه مهارتهای مورد نیاز بازار کار تمرکز دارند. ساختار این دورهها بسته به رشته و دانشگاه متفاوت است و ممکن است شامل پروژه، کارآموزی یا دورههای تخصصی باشد.
Research Master’s
در Research Master’s تمرکز اصلی بر فعالیت پژوهشی، روش تحقیق و تولید دانش جدید است. این برنامهها میتوانند گزینه مناسبی برای افرادی باشند که قصد ادامه مسیر در مقطع PhD یا فعالیت حرفهای در حوزه Research را دارند.
Doctoral Degree / PhD
Doctoral Degree یا PhD بالاترین سطح رایج تحصیلات دانشگاهی است و معمولاً بر پژوهش تخصصی و تولید دانش جدید تمرکز دارد. پذیرش در بسیاری از برنامههای دکترا به سوابق علمی قوی، سابقه پژوهشی و در برخی موارد ارتباط با Supervisor وابسته است.
Research-based Programs
بخش عمده دورههای PhD بر Research متمرکز است و دانشجو باید یک موضوع پژوهشی مشخص را بهصورت عمیق بررسی کند.
Dissertation
دانشجوی دکترا معمولاً باید یک Dissertation یا رساله دکترا تهیه کند که حاصل پژوهش مستقل و تخصصی اوست و طبق مقررات دانشگاه ارزیابی و دفاع میشود.
Supervisor
در بسیاری از برنامههای PhD، Supervisor یا استاد راهنما نقش مهمی در پذیرش و روند پژوهش دارد. متقاضی ممکن است پیش از درخواست، استادانی را که حوزه پژوهشی مرتبط دارند شناسایی و با آنها ارتباط برقرار کند؛ البته این موضوع به سیاست هر دانشگاه و برنامه بستگی دارد.
Funding
برخی برنامههای PhD کانادا Funding ارائه میکنند که میتواند به شکل Scholarship، Fellowship، Research Assistantship، Teaching Assistantship یا ترکیبی از حمایتهای مالی باشد. مقدار و شرایط این حمایتها به دانشگاه، دانشکده، رشته و برنامه بستگی دارد و دریافت Funding برای همه دانشجویان تضمینشده نیست.
Graduate Certificate
Graduate Certificate یک برنامه تخصصی در سطح تحصیلات پس از کارشناسی است که معمولاً کوتاهتر از Master’s بوده و بر توسعه مهارتهای مشخص علمی یا حرفهای تمرکز دارد. این مدرک با Master’s Degree یکسان نیست و شرایط پذیرش، طول دوره و وضعیت PGWP آن باید برای برنامه مشخص بررسی شود.
Graduate Diploma
Graduate Diploma نیز یک مدرک تحصیلات تکمیلی تخصصی است که معمولاً بر دانش کاربردی و مهارتهای حرفهای تمرکز دارد. ساختار، مدت و شرایط پذیرش آن در دانشگاهها و مؤسسات مختلف متفاوت است و نباید آن را معادل مدرک Master’s در نظر گرفت.
Professional Graduate Programs
برنامههای Professional Graduate برای افرادی طراحی میشوند که قصد دارند دانش پیشرفته خود را در یک حوزه حرفهای توسعه دهند. این دورهها معمولاً بر کاربرد عملی دانش، مهارتهای تخصصی و نیازهای بازار کار تأکید دارند و ساختار آنها با توجه به رشته و دانشگاه متفاوت است.
تفاوت برنامه Thesis-Based و Course-Based
یکی از مهمترین انتخابها برای متقاضیان Master’s، بهویژه افرادی که قصد ادامه تحصیل در مقطع PhD دارند، انتخاب میان Thesis-Based و Course-Based است.
ویژگی | Thesis-Based | Course-Based |
پایاننامه | دارد | معمولاً ندارد |
Research | زیاد و بخش اصلی برنامه | معمولاً کمتر |
Supervisor | معمولاً اهمیت زیادی دارد | بسته به برنامه |
Funding | در برخی برنامهها احتمال بیشتری دارد | بسته به دانشگاه و برنامه |
مناسب برای PhD | معمولاً گزینه مناسبتری برای مسیر پژوهشی | بسته به رشته و سوابق متقاضی |
تمرکز اصلی | پژوهش و تولید دانش | دروس تخصصی و کاربرد دانش |
با این حال، Thesis-Based بودن یک برنامه بهتنهایی به معنی دریافت Funding یا پذیرش آسانتر در PhD نیست. شرایط هر دانشگاه و Program متفاوت است و متقاضی باید الزامات رسمی همان برنامه را بررسی کند.
شرایط تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا در سال ۲۰۲۶
شرایط پذیرش در مقطع Post Graduate در کانادا به نوع مدرک، رشته، دانشگاه و حتی Program موردنظر بستگی دارد. بنابراین یک حداقل معدل، سابقه کار یا نمره زبان واحد برای تمام برنامههای Master’s، PhD، Graduate Certificate و Graduate Diploma وجود ندارد. متقاضی باید شرایط رسمی همان برنامه را در وبسایت دانشگاه بررسی کند.
مدرک تحصیلی مورد نیاز
برای بیشتر برنامههای Master’s، داشتن مدرک کارشناسی یا مدرک معادل آن در یک مؤسسه آموزشی معتبر ضروری است. برای ورود به PhD نیز معمولاً داشتن Master’s یا سابقه تحصیلی معادل موردنیاز برنامه مطرح است؛ با این حال، برخی دانشگاهها امکان پذیرش مستقیم از Bachelor’s به PhD را نیز در شرایط خاص فراهم میکنند. برای Graduate Certificate و Graduate Diploma نیز بسته به Program ممکن است مدرک کارشناسی، دیپلم یا پیشنیاز تحصیلی مشخصی درخواست شود.
معدل و GPA
GPA یکی از معیارهای مهم ارزیابی پرونده است، اما حداقل معدل در تمام دانشگاهها و رشتهها یکسان نیست. برخی برنامهها حداقل GPA مشخصی تعیین میکنند و بعضی دیگر علاوه بر معدل، به کیفیت دانشگاه قبلی، دروس گذراندهشده، سوابق پژوهشی و سایر مدارک نیز توجه دارند. بنابراین نمیتوان یک معدل مشخص را بهعنوان «حداقل معدل پذیرش Post Graduate در کانادا» برای همه برنامهها اعلام کرد
سابقه تحصیلی مرتبط
ارتباط رشته کارشناسی با برنامه Post Graduate موردنظر در بسیاری از پذیرشها اهمیت دارد. بعضی برنامهها تنها متقاضیان دارای مدرک مرتبط را میپذیرند، در حالی که برخی دیگر برای ورود از رشتههای متفاوت نیز مسیرهایی در نظر گرفتهاند. علاوه بر عنوان مدرک، ممکن است گذراندن دروس پیشنیاز مشخص نیز الزامی باشد.
سابقه کار
سابقه کار برای همه برنامههای Post Graduate الزامی نیست. با این حال، در برخی Professional Master’s، MBA و برنامههای کاربردی ممکن است سابقه کاری یکی از شرایط پذیرش یا یک امتیاز مهم در ارزیابی پرونده باشد. در برنامههای پژوهشمحور نیز معمولاً سوابق علمی و پژوهشی اهمیت بیشتری پیدا میکند.
رزومه و CV
CV یا Resume باید سوابق تحصیلی و حرفهای متقاضی را بهصورت دقیق و مرتبط با Program نشان دهد. بسته به نوع برنامه، مواردی مانند مدرک تحصیلی، سوابق کاری، پروژهها، مقالات، کنفرانسها، مهارتهای تخصصی، افتخارات علمی و فعالیتهای پژوهشی میتوانند در آن درج شوند.
Statement of Purpose / Letter of Intent
در بسیاری از برنامههای تحصیلات تکمیلی، Statement of Purpose (SOP) یا Letter of Intent برای ارزیابی انگیزه و اهداف متقاضی استفاده میشود. این متن باید ارتباط میان سوابق قبلی، انتخاب Program، اهداف تحصیلی و برنامه شغلی آینده را بهصورت منطقی توضیح دهد. شرایط و قالب مورد قبول آن از یک دانشگاه و Program به برنامه دیگر متفاوت است.
توصیهنامه
برخی برنامههای Master’s و بسیاری از برنامههای پژوهشمحور یا PhD ممکن است به Recommendation Letters نیاز داشته باشند. توصیهنامهها معمولاً از استادان دانشگاه، پژوهشگران یا در برخی برنامههای حرفهای از کارفرمایان دریافت میشوند. تعداد و نوع توصیهنامه موردنیاز را خود Program تعیین میکند.
Research Proposal برای برنامههای پژوهشمحور
برای برخی Research-Based Master’s و PhD، ارائه Research Proposal یا توضیح اولیه درباره موضوع و زمینه پژوهش ممکن است ضروری باشد. این سند معمولاً موضوع پژوهش، سؤال یا مسئله اصلی، اهداف، روش تحقیق و اهمیت احتمالی پژوهش را توضیح میدهد. با این حال، همه برنامههای پژوهشمحور الزاماً Research Proposal را در مرحله درخواست مطالبه نمیکنند.
یافتن Supervisor برای Master’s Research و PhD
در برنامههای Thesis-Based Master’s و PhD، پیدا کردن استاد راهنما میتواند اهمیت زیادی داشته باشد. برخی دانشگاهها از متقاضی میخواهند پیش از Application با Supervisor احتمالی هماهنگ کند، در حالی که در برخی Programها انتخاب Supervisor پس از پذیرش انجام میشود. بنابراین، این موضوع باید مستقیماً از شرایط رسمی Program بررسی شود.
نمونه کار یا Portfolio در رشتههای خاص
در رشتههایی مانند Architecture، Design، Fine Arts، Media و برخی حوزههای خلاقانه ممکن است ارائه Portfolio یا نمونه کار بخشی از فرآیند پذیرش باشد. نوع فایل، تعداد آثار، فرمت و معیارهای ارزیابی توسط دانشگاه و Program مشخص میشود.
آزمونهای GRE و GMAT؛ چه زمانی لازم هستند؟
GRE یا GMAT شرط عمومی برای تمام برنامههای Post Graduate کانادا نیست. برخی برنامهها ممکن است یکی از این آزمونها را الزامی یا اختیاری اعلام کنند و برخی دیگر اصلاً آن را درخواست نکنند. به همین دلیل، متقاضی نباید بر اساس اطلاعات عمومی درباره دانشگاه تصمیم بگیرد و باید صفحه رسمی همان Program را برای شرایط آزمون بررسی کند.
شرایط سنی و گپ تحصیلی
برای پذیرش دانشگاهی در مقطع Post Graduate، یک حداکثر سن عمومی و یکسان برای تمام دانشگاهها و رشتههای کانادا وجود ندارد. همچنین گپ تحصیلی بهخودیخود به معنای رد شدن درخواست پذیرش نیست؛ اما متقاضی باید بتواند سوابق تحصیلی و کاری خود را بهصورت منطقی و مستند توضیح دهد.
از طرف دیگر، پذیرش دانشگاه و دریافت Study Permit دو مرحله متفاوت هستند. حتی دریافت Letter of Acceptance به معنی تضمین صدور Study Permit نیست و متقاضی باید الزامات مهاجرتی IRCC، از جمله شرایط مالی و سایر الزامات مربوط به مجوز تحصیل را نیز برآورده کند.
نکته مهم درباره شرایط پذیرش در سال ۲۰۲۶
هیچ فهرست واحدی از شرایط پذیرش وجود ندارد که بتوان آن را برای تمام برنامههای Post Graduate کانادا به کار برد. حداقل GPA، مدرک تحصیلی، سابقه کار، زبان، GRE/GMAT، توصیهنامه، SOP، Portfolio و Research Proposal ممکن است از یک دانشگاه یا حتی از یک Program به Program دیگر متفاوت باشد. بنابراین مرجع نهایی برای تعیین شرایط پذیرش، صفحه رسمی همان Program در وبسایت دانشگاه است، نه صرفاً اطلاعات عمومی دانشگاه یا وبسایتهای واسطه.
شرایط زبان انگلیسی برای تحصیل Post Graduate در کانادا
مدرک زبان یکی از الزامات رایج برای پذیرش در برنامههای Post Graduate کانادا است، اما حداقل نمره و آزمونهای مورد قبول در هر دانشگاه و Program متفاوت است. بنابراین اعداد زیر حداقل عمومی کانادا نیستند و باید از صفحه رسمی برنامه موردنظر بررسی شوند.
آزمون | حداقل رایج در بسیاری از برنامهها | آیا همه دانشگاهها قبول میکنند؟ | نکته |
IELTS Academic | معمولاً حدود 6.5 | خیر | برخی برنامهها نمره بالاتر میخواهند |
TOEFL iBT | معمولاً حدود 80–100 | خیر | حداقل نمره بسته به Program متفاوت است |
PTE Academic | در برخی دانشگاهها پذیرفته میشود | خیر | باید در فهرست آزمونهای مورد قبول Program باشد |
Duolingo English Test | در برخی دانشگاهها و برنامهها | خیر | پذیرش آن عمومی و یکسان نیست |
آزمونهای زبان فرانسه | بسته به دانشگاه و Program | خیر | ممکن است برای برنامههای فرانسویزبان یا برخی دانشگاهها پذیرفته شود |
حداقل IELTS Academic
در بسیاری از برنامههای تحصیلات تکمیلی، IELTS Academic با حداقل نمره کلی حدود 6.5 دیده میشود، اما برخی رشتهها یا دانشگاهها حداقل بالاتری تعیین میکنند و ممکن است برای هر مهارت نیز حداقل جداگانه داشته باشند.
TOEFL iBT
TOEFL iBT نیز توسط بسیاری از دانشگاههای کانادا پذیرفته میشود، اما حداقل نمره موردنیاز به Program بستگی دارد و ممکن است حدود 80 تا 100 یا بالاتر باشد.
PTE Academic
برخی دانشگاهها PTE Academic را بهعنوان مدرک زبان میپذیرند، اما پذیرش آن به سیاست دانشگاه و Program بستگی دارد.
Duolingo English Test
Duolingo English Test (DET) در برخی دانشگاهها یا برنامهها قابل قبول است، اما نمیتوان آن را آزمون مورد پذیرش تمام دانشگاههای کانادا دانست.
آزمونهای زبان فرانسه
برای برنامههای فرانسویزبان یا دانشگاههایی که شرایط مشخصی برای زبان فرانسه دارند، ممکن است آزمونهایی مانند TEF Canada یا TCF Canada یا آزمونهای مورد تأیید خود دانشگاه پذیرفته شوند.
تفاوت Minimum University Requirement با Requirement رشته
ممکن است یک دانشگاه حداقل عمومی برای زبان اعلام کند، اما Program موردنظر نمره بالاتری درخواست کند. بنابراین معیار نهایی، شرایط رسمی همان رشته و برنامه است.
آیا برای پذیرش Master و PhD همیشه IELTS لازم است؟
خیر. IELTS تنها یکی از آزمونهای زبان است و بسیاری از دانشگاهها گزینههای دیگری مانند TOEFL را نیز میپذیرند. همچنین در برخی شرایط ممکن است متقاضی از ارائه مدرک زبان معاف شود؛ برای مثال، بسته به مقررات دانشگاه، سابقه تحصیل قبلی به زبان انگلیسی ممکن است در ارزیابی شرط زبان مؤثر باشد.
آیا امکان دریافت Admission مشروط به زبان وجود دارد؟
در برخی دانشگاهها و برنامهها امکان Conditional Admission یا پذیرش مشروط وجود دارد، اما این گزینه عمومی نیست و شرایط آن توسط دانشگاه تعیین میشود. بنابراین متقاضی باید Program موردنظر را از نظر امکان پذیرش مشروط بررسی کند.
نکته مهم: اعداد زبان در این بخش صرفاً برای نشان دادن دامنه رایج هستند و نباید بهعنوان «حداقل نمره زبان برای تحصیل Post Graduate در کانادا» معرفی شوند؛ زیرا هیچ حداقل واحد و سراسری برای تمام دانشگاهها و رشتههای کانادا وجود ندارد.
بهترین رشتهها برای تحصیل Post Graduate در کانادا
انتخاب «بهترین رشته» برای تحصیل Post Graduate در کانادا به شرایط هر متقاضی، بازار کار، سابقه تحصیلی، هدف شغلی و مسیر مهاجرتی او بستگی دارد. بنابراین بهجای رتبهبندی قطعی رشتهها، بهتر است گزینهها را بر اساس فرصتهای آموزشی، پژوهشی و شغلی بررسی کرد.
رشتههای مرتبط با فناوری و IT
رشتههایی مانند Computer Science، Software Engineering، Cybersecurity، Cloud Computing و Information Technology از گزینههای پرطرفدار در مقطع تحصیلات تکمیلی هستند و در بسیاری از دانشگاههای کانادا برنامههای تخصصی متنوعی دارند.
مهندسی
رشتههای Engineering از جمله مهندسی برق، مکانیک، عمران، صنایع، شیمی و کامپیوتر در بسیاری از دانشگاههای کانادا در مقاطع Master’s و PhD ارائه میشوند و برای مسیرهای پژوهشی و حرفهای گزینههای متنوعی دارند.
علوم داده و Artificial Intelligence
Data Science، Artificial Intelligence، Machine Learning و Analytics از حوزههای رو به توسعه در آموزش عالی و پژوهش کانادا هستند و در برخی دانشگاهها بهصورت برنامههای تخصصی یا گرایشهای بینرشتهای ارائه میشوند.
مدیریت و Business
برنامههایی مانند MBA، Finance، Accounting، Marketing، Business Analytics و Management بیشتر برای افرادی مناسب هستند که به دنبال توسعه مهارتهای مدیریتی و حرفهای یا ادامه فعالیت در حوزه کسبوکار هستند. شرایط پذیرش، از جمله سابقه کار یا GMAT، بسته به Program متفاوت است.
Health Sciences
حوزه Health Sciences شامل طیف گستردهای از برنامههای تحصیلات تکمیلی در زمینههایی مانند Public Health، Biomedical Sciences، Health Administration و علوم زیستی است و بسیاری از برنامهها ماهیت پژوهشی دارند.
Nursing
Nursing و حوزههای مرتبط با سلامت نیز در مقاطع تحصیلات تکمیلی برنامههای تخصصی مختلفی دارند. شرایط پذیرش این رشتهها ممکن است علاوه بر الزامات دانشگاهی، به مجوزهای حرفهای یا پیشنیازهای مشخص وابسته باشد.
Education
رشته Education شامل برنامههایی مانند Educational Leadership، Curriculum Studies، Educational Psychology و سایر حوزههای تخصصی است و برای معلمان، پژوهشگران و متخصصان حوزه آموزش میتواند مناسب باشد.
Environmental Sciences
رشتههای Environmental Science، Sustainability، Environmental Engineering و Climate Studies از حوزههای میانرشتهای مهم در دانشگاههای کانادا هستند و در بسیاری از موارد فرصتهای پژوهشی قابل توجهی دارند.
علوم اجتماعی و Humanities
حوزههایی مانند Psychology، Sociology، Economics، Political Science، Communication، History و Literature نیز در مقاطع Master’s و PhD ارائه میشوند و برای افرادی که هدف پژوهشی، دانشگاهی یا تخصصی دارند گزینههای متنوعی فراهم میکنند.
رشتههای Research-Based
اگر هدف اصلی متقاضی ادامه تحصیل در PhD، فعالیت دانشگاهی یا پژوهش تخصصی باشد، برنامههای Research-Based میتوانند گزینه مناسبی باشند. در این برنامهها عواملی مانند حوزه پژوهشی، Supervisor، سابقه تحقیقاتی، مقالات و Funding اهمیت بیشتری پیدا میکنند.
بهترین دانشگاههای کانادا برای تحصیل Post Graduate
انتخاب بهترین دانشگاه برای تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا فقط بر اساس رتبه جهانی دانشگاه انجام نمیشود. رشته، نوع برنامه، اهداف پژوهشی، بودجه و چشمانداز شغلی متقاضی همگی در این انتخاب نقش دارند. به همین دلیل، یک دانشگاه ممکن است برای یک متقاضی Master’s انتخاب مناسبی باشد، اما برای متقاضی PhD یا یک برنامه حرفهای گزینه ایدهآلی نباشد.
دانشگاههای تحقیقاتی برتر کانادا
کانادا دارای دانشگاههای تحقیقاتی شناختهشدهای مانند University of Toronto، McGill University، University of British Columbia، University of Alberta، McMaster University، Université de Montréal، University of Waterloo و Western University است. این دانشگاهها طیف گستردهای از برنامههای Master’s و PhD و امکانات پژوهشی ارائه میکنند.
با این حال، رتبه دانشگاه بهتنهایی معیار کافی نیست و اعتبار همان Program و قدرت گروه آموزشی مربوطه نیز باید بررسی شود.
دانشگاههای مناسب برای Master’s
برای انتخاب دانشگاه در مقطع Master’s، علاوه بر رتبه کلی، باید به ساختار برنامه توجه کرد. برخی دانشگاهها در Course-Based Master’s و برنامههای حرفهای قویتر هستند، در حالی که برخی دیگر برای Thesis-Based و Research Master’s امکانات پژوهشی و Funding بیشتری دارند.
دانشگاههای مناسب برای PhD
در انتخاب دانشگاه برای PhD، Research Fit اهمیت بسیار زیادی دارد. حوزه پژوهشی استادان، امکانات آزمایشگاهی، سابقه انتشار مقالات، پروژههای فعال و امکان دریافت Funding معمولاً از رتبه کلی دانشگاه مهمتر هستند.
دانشگاههای مناسب برای Professional Programs
برای برنامههای حرفهای مانند MBA، Management، Finance، Public Health و برخی رشتههای مهندسی و فناوری، عواملی مانند ارتباط برنامه با صنعت، شبکه فارغالتحصیلان، فرصتهای Internship و ارتباط با کارفرمایان میتواند اهمیت ویژهای داشته باشد.
دانشگاههای مناسب برای Graduate Certificate/Diploma
این برنامهها در برخی Universities و Colleges ارائه میشوند. برای انتخاب آنها باید علاوه بر اعتبار مؤسسه، عنوان دقیق برنامه، سطح مدرک، مدت دوره و وضعیت PGWP همان برنامه بررسی شود؛ زیرا DLI بودن مؤسسه بهتنهایی به معنای واجد شرایط بودن همه برنامههای آن برای PGWP نیست.
جدول معیارهای انتخاب دانشگاه
معیار | اهمیت |
Ranking | برای ارزیابی جایگاه کلی دانشگاه |
Program Reputation | اعتبار و کیفیت رشته موردنظر |
Research Facilities | اهمیت ویژه برای Master’s پژوهشمحور و PhD |
Supervisor | بهخصوص برای برنامههای Thesis-Based و PhD |
Funding | مهم برای کاهش هزینههای تحصیل و زندگی |
Tuition | مقایسه هزینه واقعی برنامه |
Location | هزینه زندگی و شرایط منطقه |
Employment Opportunities | دسترسی به بازار کار مرتبط با رشته |
PGWP Eligibility | بررسی واجد شرایط بودن Program برای PGWP |
Immigration Considerations | بررسی مسیرهای احتمالی پس از تحصیل |
در نهایت، بهترین دانشگاه کانادا برای همه متقاضیان یکسان نیست. انتخاب منطقی باید بر اساس ترکیبی از کیفیت Program، شرایط پذیرش، هزینه، فرصتهای پژوهشی یا شغلی، Funding و وضعیت مهاجرتی برنامه انجام شود؛ نه صرفاً رتبه کلی دانشگاه.
تحصیل Post Graduate در کانادا در کدام استان بهتر است؟
استان مناسب برای تحصیل Post Graduate در کانادا به رشته، بودجه، بازار کار و هدف متقاضی بستگی دارد. هیچ استانی را نمیتوان بهعنوان بهترین گزینه برای همه دانشجویان معرفی کرد و شرایط برنامههای استانی مهاجرتی نیز ممکن است تغییر کند.
استان | دانشگاههای مهم | هزینه تقریبی | بازار کار | مزیت احتمالی مهاجرتی |
Toronto, Waterloo, McMaster | بالا | بسیار گسترده | فرصتهای متنوع شغلی و استانی | |
UBC, SFU, UVic | بالا | قوی، بهویژه فناوری | مسیرهای استانی و بازار کار متنوع | |
Alberta, Calgary | متوسط تا بالا | قوی در انرژی، فناوری و سلامت | فرصتهای استانی و بازار کار | |
McGill, Montréal, Laval | متوسط تا بالا | متنوع | مسیرهای مهاجرتی مستقل استان | |
Saskatchewan, Regina | متوسط | کوچکتر اما تخصصی | فرصتهای استانی | |
Manitoba, Winnipeg | متوسط | متوسط | مسیرهای استانی برای برخی فارغالتحصیلان | |
Dalhousie, Saint Mary’s | متوسط | متوسط | مسیرهای Atlantic و استانی | |
New Brunswick, Moncton | متوسط | متوسط | فرصتهای Atlantic | |
Memorial University | متوسط | محدودتر اما تخصصی | مسیرهای استانی | |
UPEI | متوسط | کوچکتر | فرصتهای استانی و Atlantic |
تحصیل Post Graduate در Ontario
Ontario از نظر تعداد دانشگاهها، تنوع رشتهها و اندازه بازار کار یکی از مهمترین گزینهها برای دانشجویان Post Graduate است؛ اما هزینه تحصیل و زندگی در شهرهایی مانند Toronto معمولاً بالاتر است.
تحصیل Post Graduate در British Columbia
British Columbia بهویژه برای رشتههای Technology، Business، Engineering و Environmental Studies گزینهای جذاب است. Vancouver بازار کار گستردهای دارد، اما هزینه مسکن و زندگی در آن بالاست.
تحصیل Post Graduate در Alberta
Alberta برای حوزههایی مانند Engineering، Energy، Technology، Business و Health Sciences فرصتهای مناسبی دارد و در برخی شهرها هزینه زندگی میتواند نسبت به Vancouver و Toronto پایینتر باشد.
تحصیل Post Graduate در Quebec
Quebec دارای دانشگاههای معتبر و بازار کار متنوع است، اما سیستم مهاجرتی و الزامات تحصیلی آن در برخی موارد با سایر استانها تفاوت دارد. زبان فرانسه نیز در بسیاری از مسیرهای تحصیلی و شغلی استان اهمیت ویژهای دارد.
تحصیل Post Graduate در Manitoba و Saskatchewan
این دو استان معمولاً گزینههایی با هزینه زندگی پایینتر از بزرگترین مراکز شهری کانادا و بازار کار کوچکتر ارائه میکنند. برنامههای استانی نیز میتوانند برای برخی فارغالتحصیلان واجد شرایط اهمیت داشته باشند.
تحصیل Post Graduate در Atlantic Canada
استانهای Nova Scotia، New Brunswick، Newfoundland and Labrador و Prince Edward Island در مجموع بازارهای کار کوچکتری نسبت به Ontario و British Columbia دارند، اما برای برخی رشتهها و متقاضیان میتوانند فرصتهای مناسبی ایجاد کنند. مسیرهای مهاجرتی Atlantic نیز باید بر اساس شرایط و قوانین جاری بررسی شوند.
نکته: هزینهها و مزیتهای مهاجرتی در این جدول تقریبی و کلی هستند؛ شهریه بر اساس دانشگاه و Program و شرایط مهاجرتی بر اساس برنامه و زمان درخواست تغییر میکند. بنابراین انتخاب استان نباید صرفاً بر اساس ادعای «ارزانتر بودن» یا «آسانتر بودن مهاجرت» انجام شود.
هزینه تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا در سال ۲۰۲۶
هزینه تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا به نوع برنامه، دانشگاه، رشته، استان و وضعیت دانشجو بستگی دارد. آخرین داده رسمی Statistics Canada برای سال تحصیلی 2025/2026 نشان میدهد میانگین شهریه سالانه دانشجویان بینالمللی در مقطع Graduate در کانادا حدود 24,028 دلار کانادا بوده است؛ در مقابل، میانگین شهریه دانشجویان کانادایی حدود 7,978 دلار کانادا بوده است. این ارقام میانگین برنامههای Graduate در مؤسسات دولتی هستند و برای یک Master’s یا PhD مشخص قابل تعمیم نیستند.
شهریه Master’s در کانادا
شهریه Master’s بر اساس رشته و دانشگاه تفاوت زیادی دارد. برنامههای حرفهای مانند MBA معمولاً از میانگین عمومی Graduate بالاتر هستند، در حالی که برخی برنامههای پژوهشمحور میتوانند Funding یا Scholarship داشته باشند. بنابراین برای محاسبه دقیق باید شهریه همان Program در وبسایت دانشگاه بررسی شود.
شهریه PhD در کانادا
شهریه PhD نیز ثابت نیست و به دانشگاه، رشته و ساختار برنامه بستگی دارد. با این حال، دانشجویان دکترا در بسیاری از دانشگاهها میتوانند برای Funding، Scholarship، Research Assistantship یا Teaching Assistantship درخواست دهند که میتواند بخشی از هزینههای تحصیل و زندگی را پوشش دهد.
شهریه Graduate Certificate و Graduate Diploma
برای Graduate Certificate و Graduate Diploma نمیتوان یک میانگین رسمی ملی مشابه برنامههای Graduate دانشگاهی ارائه کرد؛ زیرا این برنامهها در مؤسسات و ساختارهای متنوعی ارائه میشوند. شهریه باید مستقیماً از صفحه رسمی همان Program دریافت شود.
حداقل تمکن مالی موردنیاز برای Study Permit در سال ۲۰۲۶
یک نکته بسیار مهم این است که هزینه واقعی زندگی با مبلغ تمکن مالی موردنیاز IRCC یکسان نیست. برای درخواستهای Study Permit از ۱ سپتامبر ۲۰۲۵ به بعد، متقاضی مجرد در تمام استانها و قلمروها بهجز Quebec باید برای هزینههای زندگی سال اول حداقل 22,895 دلار کانادا نشان دهد؛ این مبلغ شهریه و هزینه رفتوآمد را شامل نمیشود. برای برنامههای بیش از یک سال نیز متقاضی باید نحوه تأمین هزینه کل دوره تحصیل را توضیح دهد.
تعداد اعضای خانواده | حداقل مبلغ سالانه برای هزینه زندگی |
1 نفر | CAN$22,895 |
2 نفر | CAN$28,502 |
3 نفر | CAN$35,040 |
4 نفر | CAN$42,543 |
5 نفر | CAN$48,252 |
6 نفر | CAN$54,420 |
7 نفر | CAN$60,589 |
هر نفر اضافه | CAN$6,170 |
این ارقام برای همه استانها و قلمروها بهجز Quebec هستند. متقاضیان Quebec باید الزامات مالی تعیینشده توسط دولت Quebec را رعایت کنند.
هزینه بیمه درمانی
هزینه و نحوه پوشش بیمه برای دانشجویان بینالمللی در کانادا در سطح استانی یکسان نیست. دولت کانادا تأکید میکند که دولت فدرال هزینههای درمانی دانشجویان خارجی را پرداخت نمیکند و شرایط پوشش بیمه بسته به محل تحصیل متفاوت است؛ بنابراین دانشجو باید شرایط بیمه دانشگاه و استان محل تحصیل خود را بررسی کند.
هزینههای Study Permit و بیومتریک
این هزینهها جزو شهریه دانشگاه نیستند، اما در بودجه مهاجرت تحصیلی باید محاسبه شوند. در حال حاضر هزینه درخواست Study Permit برابر CAN$150 است و در صورت نیاز به بیومتریک، هزینه آن برای متقاضی فردی CAN$85 است.
در نتیجه، بودجه واقعی تحصیل Post Graduate فقط شامل Tuition نیست و باید شهریه + هزینههای دانشگاه + مسکن و زندگی + بیمه + هزینههای مهاجرتی و رفتوآمد را در نظر گرفت. همچنین مبلغ تمکن مالی IRCC صرفاً یک حداقل مهاجرتی برای اثبات توانایی مالی است و الزاماً نشاندهنده هزینه واقعی زندگی هر دانشجو در کانادا نیست.
تفاوت شهریه International و Domestic Students
دانشجویان بینالمللی معمولاً شهریه بیشتری نسبت به دانشجویان کانادایی پرداخت میکنند. طبق دادههای Statistics Canada برای 2025/2026، میانگین Graduate Tuition در سطح کانادا برای دانشجویان بینالمللی 24,028 دلار کانادا و برای دانشجویان کانادایی 7,978 دلار کانادا بوده است.
هزینه Application
Application Fee مبلغی است که دانشگاه برای بررسی درخواست پذیرش دریافت میکند و مقدار آن توسط خود دانشگاه تعیین میشود؛ بنابراین رقم واحدی برای تمام دانشگاههای کانادا وجود ندارد. دولت کانادا نیز تصریح میکند که متقاضی باید هزینه Application، شهریه و سایر هزینهها را مستقیماً از مؤسسه موردنظر بررسی کند.
هزینههای جانبی دانشگاه
علاوه بر Tuition، دانشجو ممکن است با هزینههایی مانند Student Fees، Books، Health Insurance، Recreation Fees، Transit Pass و سایر هزینههای خدمات دانشجویی روبهرو شود. مقدار این هزینهها بسته به دانشگاه و Program متفاوت است.
هزینه | Master’s | PhD | Graduate Certificate/Diploma |
Tuition | متغیر؛ میانگین Graduate برای International در 2025/26: حدود CAN$24,028/سال | متغیر؛ وابسته به دانشگاه و رشته | بسیار متغیر؛ باید از Program بررسی شود |
Application Fee | بسته به دانشگاه | بسته به دانشگاه | بسته به مؤسسه |
Books | بسته به رشته و دروس | بسته به پژوهش و Program | بسته به Program |
Insurance | بسته به استان و دانشگاه | بسته به استان و دانشگاه | بسته به استان و مؤسسه |
Student Fees | بسته به دانشگاه | بسته به دانشگاه | بسته به مؤسسه |
توجه: رقم CAN$24,028 میانگین کل Graduate programs در مؤسسات دولتی کانادا است و نباید بهعنوان شهریه ثابت Master’s یا PhD معرفی شود. همچنین Statistics Canada اعلام کرده دادههای شهریه 2025/2026 بر اساس اطلاعات مؤسسات دولتی و بهصورت میانگین وزنی محاسبه شدهاند.
هزینه زندگی دانشجوی Post Graduate در کانادا
هزینه زندگی به شهر، استان و سبک زندگی بستگی دارد و معمولاً Housing بزرگترین بخش هزینههای ماهانه دانشجو است. برای برآورد دقیق، باید هزینههای زیر را در نظر گرفت:
- Housing: اجاره اتاق، آپارتمان یا Residence
- Food: مواد غذایی و هزینه رستوران
- Transportation: حملونقل عمومی یا هزینه خودرو
- Health Insurance: بیمه درمانی
- Phone/Internet: تلفن همراه و اینترنت
- Personal Expenses: پوشاک، تفریح، لوازم شخصی و هزینههای متفرقه
تمکن مالی برای تحصیل Post Graduate در کانادا در سال ۲۰۲۶
اثبات توانایی مالی یکی از الزامات اصلی Study Permit کانادا است. طبق مقررات فعلی IRCC، متقاضی باید نشان دهد که بدون اتکا به کار کردن در کانادا توانایی پرداخت شهریه، هزینه زندگی خود و اعضای خانواده همراه و هزینه رفتوآمد به کانادا و بازگشت را دارد.
چه مقدار پول باید برای Study Permit نشان داد؟
برای درخواستهایی که از ۱ سپتامبر ۲۰۲۵ به بعد ثبت میشوند، حداقل هزینه زندگی موردنیاز برای متقاضیان در تمام استانها و قلمروها بهجز Quebec به شرح زیر است. این ارقام برای سال ۲۰۲۶ نیز مبنای فعلی IRCC هستند و شهریه و هزینه رفتوآمد را شامل نمیشوند.
تعداد اعضای خانواده | حداقل هزینه زندگی سالانه |
۱ نفر | 22,895 دلار کانادا |
۲ نفر | 28,502 دلار کانادا |
۳ نفر | 35,040 دلار کانادا |
۴ نفر | 42,543 دلار کانادا |
۵ نفر | 48,252 دلار کانادا |
۶ نفر | 54,420 دلار کانادا |
۷ نفر | 60,589 دلار کانادا |
هر نفر اضافه | 6,170 دلار کانادا |
بنابراین برای یک دانشجوی مجرد، مبلغ موردنیاز صرفاً 22,895 دلار نیست؛ بلکه باید 22,895 دلار هزینه زندگی + شهریه موردنیاز + هزینه رفتوآمد در نظر گرفته شود.
برای Quebec، الزامات مالی متفاوت است و متقاضی باید شرایط مالی تعیینشده توسط دولت Quebec و فرآیند CAQ را رعایت کند.
شهریه + هزینه زندگی + هزینه رفتوآمد
IRCC منابع مالی موردنیاز را عملاً بر اساس سه بخش اصلی ارزیابی میکند:
هزینه سال اول = Tuition + Living Expenses + Transportation
هزینه زندگی حداقل طبق جدول IRCC محاسبه میشود، اما شهریه باید بر اساس Letter of Acceptance و هزینه واقعی Program در نظر گرفته شود. هزینه رفتوآمد نیز باید جداگانه تأمین شود. این سه مورد باید از منابع مالی قابل اثبات پوشش داده شوند.
برای برنامههایی که بیش از یک سال طول میکشند، نشان دادن منابع کافی برای سال اول بهتنهایی کافی نیست. متقاضی باید همچنین توضیح دهد که چگونه هزینه کل دوره تحصیل را تأمین خواهد کرد.
تمکن مالی برای همراه
اگر همسر یا فرزندان متقاضی نیز همراه او به کانادا میآیند، هزینه زندگی آنها نیز باید در محاسبه منابع مالی لحاظ شود. بنابراین مبلغ موردنیاز بر اساس تعداد کل اعضای خانواده، شامل خود متقاضی افزایش مییابد. برای مثال، متقاضی به همراه همسر باید حداقل 28,502 دلار کانادا برای هزینه زندگی سالانه نشان دهد؛ این مبلغ همچنان جدا از شهریه و هزینه رفتوآمد است.
مدارک قابل قبول برای اثبات منابع مالی
IRCC نمونههایی از مدارکی را که میتوان برای اثبات توانایی مالی ارائه کرد، مشخص کرده است. از جمله:
- حساب بانکی در کانادا به نام متقاضی
- GIC (Guaranteed Investment Certificate)
- وام یا Loan تحصیلی از بانک
- صورتحساب بانکی مربوط به ۴ ماه گذشته
- Bank Draft قابل تبدیل به دلار کانادا
- مدارک پرداخت شهریه و هزینه مسکن، در صورت اقامت در Campus
- نامه از شخص یا مؤسسهای که هزینههای متقاضی را تأمین میکند، همراه با مدارک اثبات وجود منابع مالی
- مدارک Scholarship یا Funding پرداختشده از داخل کانادا
- مدارک حمایت مالی در چارچوب برنامههای مورد تأیید، در صورت applicable بودن
IRCC همچنین میتواند بر اساس کشور محل درخواست، مدارک اضافی یا الزامات محلی دفتر ویزا را مطالبه کند.
Bank Statement
Bank Statement یکی از رایجترین مدارک اثبات منابع مالی است. IRCC در فهرست مدارک خود به صورتحساب بانکی ۴ ماه گذشته اشاره میکند. ارائه گردش حساب منظم و قابل توضیح اهمیت دارد؛ بهخصوص زمانی که مبلغ قابل توجهی بهتازگی وارد حساب شده باشد، متقاضی باید بتواند منبع و منطق دسترسی به آن پول را مستند کند.
در پروندههای مالی، صرف نشان دادن یک موجودی بالا بدون توضیح درباره منشأ و دسترسی واقعی به وجوه، لزوماً به معنای اثبات توانایی مالی نیست. مدارک باید تصویری روشن و قابلبررسی از منابع مالی در اختیار متقاضی ارائه دهند.
GIC
GIC یا Guaranteed Investment Certificate یکی از انواع مدارکی است که IRCC میتواند بهعنوان مدرک منابع مالی بپذیرد. با این حال، GIC نباید با SDS قدیمی اشتباه گرفته شود؛ Student Direct Stream در ۸ نوامبر ۲۰۲۴ پایان یافت و درخواستهای Study Permit اکنون تحت فرآیند عمومی بررسی میشوند.
بنابراین داشتن GIC بهتنهایی به معنای تأمین تمام الزامات مالی Study Permit نیست و متقاضی همچنان باید نشان دهد که توانایی پرداخت شهریه، هزینه زندگی و رفتوآمد را دارد.
Scholarship / Funding
اگر متقاضی Scholarship، Fellowship، Research Funding، Assistantship یا سایر حمایتهای مالی رسمی دریافت کرده باشد، میتواند مدارک آن را در پرونده ارائه کند. IRCC صراحتاً مدرک حمایت مالی در کانادا را، برای مثال در مورد Scholarship یا برنامه آموزشی دارای Funding کانادایی، بهعنوان یکی از روشهای اثبات منابع مالی میپذیرد.
برای دانشجویان Master’s و PhD، نامه رسمی Funding دانشگاه میتواند بخش مهمی از تصویر مالی پرونده باشد؛ اما باید مشخص باشد چه مبلغی، برای چه مدت و تحت چه شرایطی در اختیار دانشجو قرار میگیرد.
پرداخت شهریه
پرداخت تمام یا بخشی از شهریه میتواند وضعیت مالی پرونده را تقویت کند، زیرا نشان میدهد بخشی از هزینه تحصیل از قبل پرداخت شده است. با این حال، پرداخت شهریه بهتنهایی جایگزین اثبات هزینه زندگی و رفتوآمد نمیشود. IRCC همچنان از متقاضی میخواهد توانایی مالی برای پوشش هزینههای مربوط به زندگی و سفر را نشان دهد.
همچنین در بسیاری از موارد، دانشگاه ممکن است برای صدور برخی مدارک موردنیاز فرآیند Study Permit، از جمله PAL/TAL در مواردی که این مدرک لازم است، درخواست پرداخت بخشی یا تمام شهریه را داشته باشد؛ این موضوع با الزام اثبات تمکن مالی نزد IRCC یکی نیست.
حمایت مالی والدین
والدین میتوانند بخشی یا تمام هزینههای تحصیل فرزند را تأمین کنند. در چنین شرایطی، بهتر است پرونده بهصورت شفاف نشان دهد:
- چه کسی هزینهها را پرداخت میکند؛
- رابطه مالی او با متقاضی چیست؛
- منابع مالی از کجا تأمین شدهاند؛
- چه مقدار از هزینهها را پوشش میدهد؛
- و آیا منابع کافی برای هزینههای موردنیاز وجود دارد.
IRCC امکان ارائه نامه از شخص یا مؤسسه تأمینکننده هزینه را بهعنوان یکی از مدارک اثبات منابع مالی در نظر گرفته است، اما این نامه باید با مدارک دیگری که وجود منابع مالی را ثابت میکنند همراه باشد.
منابع مالی چندساله
برای یک برنامه دو یا چندساله، متقاضی نباید صرفاً به این دلیل که مبلغ سال اول را در حساب دارد، تصور کند که موضوع مالی پرونده کاملاً حل شده است. IRCC صراحتاً میخواهد متقاضی برای سال اول منابع کافی نشان دهد و در برنامههای بیش از یک سال، توضیح دهد که هزینه کل مدت تحصیل چگونه تأمین خواهد شد.
برای مثال، برای یک Master’s دو ساله، ساختار مالی پرونده میتواند ترکیبی از منابع نقدی، شهریه پرداختشده، Scholarship/Funding، حمایت مالی خانواده و منابع قابل دسترس برای سالهای بعد باشد. نکته مهم این است که برنامه مالی باید منطقی، مستند و قابل دسترسی باشد.
نکته مهم درباره تمکن مالی در سال ۲۰۲۶
مبلغ 22,895 دلار کانادا برای یک متقاضی مجرد، «کل تمکن مالی لازم برای تحصیل در کانادا» نیست؛ این رقم فقط حداقل هزینه زندگی یک سال است و Tuition و Transportation به آن اضافه میشوند. همچنین این ارقام حداقلهای اعلامشده توسط IRCC هستند و الزاماً نشاندهنده هزینه واقعی زندگی در شهر محل تحصیل نیستند.
در نتیجه، یک متقاضی Post Graduate در سال ۲۰۲۶ باید بتواند یک تصویر مالی منسجم ارائه کند:
شهریه سال اول + حداقل هزینه زندگی IRCC + هزینه رفتوآمد + منابع مالی قابل اثبات برای ادامه دوره در برنامههای چندساله.
این موضوع بهویژه برای برنامههای Master’s و PhD اهمیت دارد، زیرا ممکن است طول دوره، Funding، شهریه و هزینه زندگی متقاضیان با یکدیگر تفاوت قابلتوجهی داشته باشد.
بورسیه و Funding برای تحصیل Post Graduate در کانادا
دانشجویان بینالمللی در مقاطع Master’s و PhD ممکن است از انواع حمایتهای مالی دانشگاهی برخوردار شوند، اما میزان و شرایط آن به دانشگاه، رشته و Program بستگی دارد.
Scholarship
Scholarship کمکهزینهای است که معمولاً بر اساس شایستگی تحصیلی، پژوهشی یا شرایط مشخص به دانشجو اعطا میشود و ممکن است بخشی یا تمام هزینههای تحصیل را پوشش دهد.
Fellowship
Fellowship نوعی حمایت مالی، معمولاً برای دانشجویان Graduate و بهویژه پژوهشمحور است که میتواند بر اساس شایستگی علمی و پژوهشی اعطا شود.
Research Assistantship
در Research Assistantship (RA) دانشجو در پروژههای پژوهشی استاد یا دانشگاه فعالیت میکند و در مقابل ممکن است دستمزد یا حمایت مالی دریافت کند.
Teaching Assistantship
در Teaching Assistantship (TA) دانشجو در فعالیتهای آموزشی مانند کمک به تدریس، برگزاری جلسات یا تصحیح تکالیف مشارکت میکند و معمولاً در مقابل دستمزد دریافت میکند.
Graduate Funding
Graduate Funding اصطلاحی گسترده برای مجموعه حمایتهای مالی دانشجویان تحصیلات تکمیلی است و میتواند ترکیبی از Scholarship، Fellowship، RA، TA یا حمایت مستقیم Department باشد.
Entrance Scholarship
این بورسیه معمولاً هنگام ورود به برنامه و بر اساس معیارهای تعیینشده توسط دانشگاه یا دانشکده اعطا میشود و ممکن است نیاز به درخواست جداگانه داشته باشد یا بهصورت خودکار بررسی شود.
Fully Funded PhD
در برخی برنامههای PhD، دانشگاه یا Department میتواند بستهای از Funding ارائه کند که بخشی یا تمام شهریه و هزینههای زندگی را پوشش دهد. با این حال، Fully Funded بودن برای تمام PhDهای کانادا تضمینشده نیست و شرایط هر Program باید جداگانه بررسی شود.
Funding در Master’s
Funding در Master’s نیز امکانپذیر است، بهویژه در برنامههای Thesis-Based و Research-Based؛ اما معمولاً میزان و دسترسی به آن نسبت به PhD متفاوت است و نباید هر Master’s را بهعنوان برنامه Fully Funded معرفی کرد.
شرایط دریافت پذیرش از دانشگاه کانادا برای Post Graduate
فرآیند دریافت پذیرش در مقطع Post Graduate از یک دانشگاه کانادایی به نوع برنامه، رشته و دانشگاه بستگی دارد. برای Master’s و PhD، IRCC نیز تأکید میکند که ابتدا باید از یک Designated Learning Institution (DLI) پذیرش بگیرید و سپس برای Study Permit اقدام کنید.
مرحله اول؛ انتخاب رشته
ابتدا باید Program متناسب با مدرک قبلی، سوابق تحصیلی، اهداف شغلی و در صورت نیاز اهداف پژوهشی انتخاب شود. در Master’s باید مشخص شود برنامه Course-Based، Thesis-Based یا Professional است و برای PhD نیز حوزه تحقیقاتی و استادان مرتبط اهمیت زیادی دارد. علاوه بر محتوا و اعتبار Program، باید شهریه، مدت دوره، شرایط پذیرش، فرصتهای Funding، محل دانشگاه و وضعیت PGWP eligibility نیز بررسی شود. انتخاب صرفاً بر اساس نام دانشگاه کافی نیست؛ زیرا شرایط و ساختار برنامهها حتی در یک دانشگاه نیز میتواند متفاوت باشد.
مرحله دوم؛ بررسی Requirements
پس از انتخاب Program، باید صفحه رسمی همان رشته بررسی شود. شرایطی مانند مدرک تحصیلی، GPA، دروس پیشنیاز، زبان انگلیسی یا فرانسه، سابقه کار، CV، SOP، توصیهنامه، Portfolio، GRE/GMAT و Research Proposal ممکن است در برنامههای مختلف متفاوت باشند. حتی حداقلهای اعلامشده در سطح دانشگاه لزوماً آخرین معیار یک Department نیستند؛ برای مثال University of Toronto تصریح میکند که برخی Graduate Unitها شرایط بالاتری از حداقل دانشگاه دارند.
مرحله سوم؛ آمادهسازی مدارک
مدارک باید دقیقاً مطابق Checklist همان Program آماده شوند. معمولاً مدرک و ریزنمرات تحصیلی، مدرک زبان، CV/Resume، SOP یا Letter of Intent، توصیهنامه و مدارک هویتی از مهمترین موارد هستند. برای برنامههای پژوهشمحور ممکن است Research Proposal، نمونه کار پژوهشی یا اطلاعات مربوط به Supervisor نیز درخواست شود. مدارک ترجمهشده باید مطابق دستورالعمل دانشگاه باشند و در صورت نیاز، مدارک اصلی نیز ارائه شوند.
مرحله چهارم؛ پیدا کردن Supervisor
برای Thesis-Based Master’s و PhD، بررسی استادان مرتبط با حوزه پژوهشی اهمیت ویژهای دارد. باید Research Interests استاد، مقالات و پروژههای اخیر، ظرفیت پذیرش دانشجو و شرایط Program بررسی شود. در برخی دانشگاهها تماس با Supervisor پیش از Application توصیه یا لازم است، در حالی که برخی برنامهها انتخاب استاد را پس از پذیرش انجام میدهند. بنابراین متقاضی نباید بدون بررسی دستورالعمل Program، ارتباط با استاد را شرط قطعی همه برنامهها در نظر بگیرد.
مرحله پنجم؛ آمادهسازی SOP
در Statement of Purpose (SOP) باید بهصورت منسجم توضیح داده شود که سوابق تحصیلی و حرفهای متقاضی چگونه به Program انتخابی مرتبط هستند، چرا این رشته و دانشگاه انتخاب شده و اهداف تحصیلی و شغلی آینده چیست. برای برنامههای Research-Based، ارتباط میان سابقه پژوهشی متقاضی و حوزه تحقیقاتی Program اهمیت بیشتری دارد. SOP باید مطابق دستورالعمل همان دانشگاه نوشته شود و از اطلاعات نادرست یا ادعاهای غیرقابل اثبات پرهیز شود.
مرحله ششم؛ ارسال Application
پس از تکمیل مدارک، Application معمولاً از طریق سامانه آنلاین دانشگاه ارسال میشود. پیش از Submit باید اطمینان حاصل شود که تمام مدارک، فرمها، اطلاعات مربوط به Refereeها و در صورت نیاز مدارک زبان و Portfolio تکمیل شدهاند. رعایت دقیق Deadline بسیار مهم است؛ برخی Programها برای دانشجویان بینالمللی مهلتهای متفاوتی دارند و بعضی نیز پس از رسیدن به ظرفیت پذیرش، درخواست جدید نمیپذیرند.
مرحله هفتم؛ پرداخت Application Fee
در بسیاری از دانشگاهها، Application Fee هنگام ارسال درخواست دریافت میشود و مقدار آن توسط دانشگاه یا Program تعیین میشود. پرداخت این هزینه به معنی پذیرش قطعی نیست و معمولاً پس از پرداخت و تکمیل Application، پرونده وارد فرآیند بررسی میشود. برخی دانشگاهها یا برنامهها ممکن است برای گروههای خاصی معافیت یا شرایط متفاوتی داشته باشند؛ بنابراین مبلغ و قوانین باید از صفحه رسمی همان Program بررسی شود.
مرحله هشتم؛ دریافت Admission Decision
پس از ارسال کامل Application، پرونده توسط Department، Graduate School یا کمیته پذیرش بررسی میشود. نتیجه میتواند شامل Admission، Conditional Admission، Waitlist یا Refusal باشد. داشتن حداقل شرایط اعلامشده نیز الزاماً به معنی پذیرش نیست؛ برای نمونه، University of Toronto صراحتاً اعلام میکند که برآورده کردن حداقل شرایط پذیرش، پذیرش را تضمین نمیکند.
مرحله نهم؛ دریافت Letter of Acceptance
در صورت پذیرش، دانشگاه Letter of Acceptance (LOA) صادر میکند که اطلاعاتی مانند نام Program، تاریخ شروع و شرایط پذیرش را مشخص میکند. برای درخواست Study Permit، متقاضی باید LOA یک DLI را ارائه کند. از سال ۲۰۲۶، دانشجویان بینالمللی پذیرفتهشده در Master’s یا Doctoral degree در یک مؤسسه دولتی از الزام PAL/TAL فدرال معاف هستند؛ با این حال، دانشجویان Quebec همچنان باید الزامات استانی مربوط به آن استان را رعایت کنند.
همچنین از سال ۲۰۲۶، مؤسسات آموزشی تعیینشده باید Letter of Acceptance مربوط به درخواستهای پس از دوره متوسطه را در سامانه IRCC تأیید کنند؛ بنابراین LOA باید معتبر و مستقیماً از Program و DLI مربوطه صادر شده باشد.
پس از دریافت LOA، مرحله پذیرش دانشگاهی به پایان میرسد و متقاضی میتواند در صورت واجد شرایط بودن، فرآیند درخواست Study Permit را آغاز کند. دریافت LOA بهخودیخود به معنی تأیید Study Permit نیست؛ تصمیم نهایی درباره مجوز تحصیل توسط IRCC اتخاذ میشود.
مدارک لازم برای تحصیل Post Graduate در کانادا
مدارک موردنیاز برای پذیرش در برنامههای Post Graduate یکسان نیست و هر دانشگاه و Program میتواند مدارک متفاوتی درخواست کند. حتی در یک دانشگاه نیز شرایط Master’s، PhD و Graduate Certificate ممکن است متفاوت باشد. بنابراین جدول زیر یک چارچوب کلی است و Checklist رسمی همان Program مرجع نهایی محسوب میشود. برای مثال، University of Toronto برای برخی برنامههای Graduate مدارکی مانند Transcript، Recommendation، CV و در صورت لزوم مدرک زبان را درخواست میکند، در حالی که سایر مدارک به رشته وابستهاند.
مدرک | Master’s | PhD | Graduate Certificate / Diploma |
Passport | ✓ برای مراحل مهاجرتی | ✓ برای مراحل مهاجرتی | ✓ برای مراحل مهاجرتی |
Degree / مدرک تحصیلی | ✓ | ✓ | ✓، بسته به Program |
Transcript / ریزنمرات | ✓ | ✓ | ✓ |
IELTS / Language Test | بسته به دانشگاه و Program | بسته به دانشگاه و Program | بسته به مؤسسه و Program |
CV / Resume | معمولاً | معمولاً بسیار مهم | بسته به Program |
SOP / Statement of Purpose | معمولاً در بسیاری از برنامهها | معمولاً | بسته به Program |
Recommendation Letters | بسته به Program | معمولاً مهم | بسته به Program |
Research Proposal | برخی برنامههای پژوهشمحور | برخی برنامهها و معمولاً مهم | معمولاً خیر |
Portfolio / Writing Sample | برخی رشتهها | بسته به رشته | برخی رشتهها |
Passport
برای Application دانشگاهی ممکن است Passport در همه Programها در مرحله اول الزامی نباشد، اما برای درخواست Study Permit، ارائه مدرک هویتی معتبر از جمله Passport یا Travel Document الزامی است. IRCC از متقاضی میخواهد صفحه اطلاعات Passport را ارائه کند.
Degree و Transcript
مدرک تحصیلی قبلی و ریزنمرات رسمی از مهمترین مدارک پذیرش Graduate هستند. برای Master’s معمولاً مدرک کارشناسی و برای بسیاری از PhDها مدرک Master’s یا مدرک تحصیلی مورد قبول Program موردنیاز است؛ اما شرایط دقیق میتواند متفاوت باشد. Graduate Certificate و Diploma نیز ممکن است بر اساس سطح برنامه، مدرک کارشناسی، Diploma یا پیشنیاز تحصیلی دیگری درخواست کنند.
IELTS و سایر مدارک زبان
ارائه مدرک زبان به سیاست همان دانشگاه و Program بستگی دارد. بعضی برنامهها ممکن است متقاضی را بر اساس سابقه تحصیل قبلی از ارائه آزمون زبان معاف کنند یا آزمونهای مختلفی را بپذیرند. بنابراین IELTS را نباید شرط قطعی تمام برنامههای Post Graduate دانست.
CV / Resume
CV برای بسیاری از برنامههای Graduate، بهخصوص Research-Based Master’s و PhD، اهمیت زیادی دارد و باید سوابق تحصیلی، پژوهشی، کاری، مقالات، پروژهها و مهارتهای مرتبط را نشان دهد. در برخی برنامههای حرفهای نیز Resume ممکن است بهجای CV درخواست شود.
SOP / Statement of Purpose
SOP یا Statement of Purpose در بسیاری از برنامههای Master’s و PhD برای ارزیابی انگیزه، سوابق و اهداف متقاضی استفاده میشود، اما الزام آن عمومی نیست. برای نمونه، برخی Programهای University of Toronto صراحتاً Statement of Purpose را در فهرست مدارک خود قرار دادهاند.
Recommendation Letters
توصیهنامه بسته به Program ممکن است از استاد دانشگاه، پژوهشگر یا در برخی برنامههای حرفهای از کارفرما درخواست شود. در برنامههای PhD و Research-Based Master’s معمولاً اهمیت بیشتری دارد و ممکن است تعداد مشخصی توصیهنامه لازم باشد.
Research Proposal
Research Proposal بیشتر در برنامههای پژوهشمحور مطرح است و میتواند برای PhD و برخی Thesis-Based Master’s اهمیت داشته باشد. با این حال، الزام آن در تمام برنامههای پژوهشی یکسان نیست و گاهی Program فقط یک توضیح کوتاه درباره حوزه تحقیقاتی یا Research Interest درخواست میکند.
Portfolio
در رشتههایی مانند Architecture، Design، Fine Arts، Media و برخی برنامههای خلاقانه ممکن است Portfolio یا نمونهکار درخواست شود. در برخی رشتههای Humanities نیز ممکن است بهجای Portfolio، Writing Sample موردنیاز باشد. نوع و فرمت فایل باید مطابق دستورالعمل Program باشد.
مدارک مالی و مهاجرتی پس از Admission
مدارک پذیرش دانشگاه با مدارک Study Permit یکسان نیستند. پس از دریافت Letter of Acceptance (LOA) از یک DLI، متقاضی برای Study Permit باید مدارک مهاجرتی لازم را نیز ارائه کند. IRCC در حال حاضر مدارکی مانند LOA، مدرک هویتی و Proof of Financial Support را در فرآیند Study Permit تعیین کرده و بسته به شرایط فرد، مدارکی مانند PAL/TAL، CAQ برای Quebec، معاینه پزشکی یا Police Certificate نیز ممکن است لازم باشد.
برای دانشجویان Master’s و Doctoral در برنامههای degree-granting در مؤسسات دولتی، از ۱ ژانویه ۲۰۲۶ الزام PAL/TAL فدرال وجود ندارد؛ با این حال، متقاضیان تحصیل در Quebec همچنان باید الزامات استانی آن استان، از جمله CAQ در موارد لازم، را رعایت کنند.
در نهایت، مهمترین اصل این است که مدارک پذیرش را از صفحه رسمی همان Program استخراج کنید، نه از یک فهرست عمومی برای کل کانادا؛ زیرا حتی دو برنامه در یک دانشگاه میتوانند مدارک و شرایط متفاوتی داشته باشند.
مهمترین تغییر Study Permit در سال ۲۰۲۶ برای دانشجویان Post Graduate
یکی از مهمترین تغییرات سیاست مهاجرت تحصیلی کانادا در سال ۲۰۲۶ مربوط به دانشجویان Master’s و Doctoral است. از ابتدای سال ۲۰۲۶، این گروه در شرایط مشخصی از ارائه Provincial Attestation Letter (PAL) یا Territorial Attestation Letter (TAL) معاف شدهاند. با این حال، این تغییر به معنی معافیت تمام برنامههای Post Graduate یا تضمین صدور Study Permit نیست.
معافیت Master’s و PhD از PAL/TAL از ۱ ژانویه ۲۰۲۶
از ۱ ژانویه ۲۰۲۶، متقاضیانی که قصد تحصیل در یک degree-granting Master’s یا Doctoral program در یک public Designated Learning Institution (DLI) را دارند، هنگام درخواست Study Permit به PAL/TAL فدرال نیاز ندارند. این معافیت برای جذب استعدادهای پژوهشی و تقویت ظرفیت علمی و نوآوری کانادا در نظر گرفته شده است.
شرایط اصلی این معافیت را میتوان چنین خلاصه کرد:
- مقطع باید Master’s یا Doctoral باشد؛
- برنامه باید به یک degree منتهی شود؛
- مؤسسه باید Public DLI باشد؛
- شروع این معافیت از ۱ ژانویه ۲۰۲۶ است.
بنابراین، صرف استفاده از عنوانهایی مانند Graduate یا Postgraduate برای برخورداری از این معافیت کافی نیست.
نکته مهم درباره Quebec: این معافیت فدرال، متقاضیان Quebec را از الزامات استانی معاف نمیکند. دانشجویانی که قصد تحصیل در Quebec را دارند همچنان باید الزامات دولت این استان، از جمله CAQ در موارد لازم، را رعایت کنند.
همچنین معافیت از PAL/TAL فقط یکی از الزامات Study Permit را حذف میکند. متقاضی همچنان باید Letter of Acceptance، مدارک مالی، مدارک هویتی و سایر مدارک موردنیاز IRCC را ارائه کند و واجد شرایط دریافت Study Permit باشد.
هدف ۴۹٬۰۰۰ مجوز تحصیل برای Master’s و PhD در ۲۰۲۶
IRCC در برنامه سال ۲۰۲۶، برای دانشجویان Master’s و Doctoral در Public DLI یک National Target برابر با 49,000 Study Permit تعیین کرده است. این عدد بخشی از هدف کلی 408,000 Study Permit در سال ۲۰۲۶ است که شامل دانشجویان جدید و تمدیدهای داخل کانادا میشود.
گروه متقاضی | هدف ملی Study Permit در ۲۰۲۶ |
Master’s و Doctoral در Public DLI | 49,000 |
Primary & Secondary | 115,000 |
سایر گروههای معاف از PAL/TAL | 64,000 |
متقاضیان مشمول PAL/TAL | 180,000 |
مجموع | 408,000 |
عدد 49,000 یک National Target است، نه سهمیه پذیرش دانشگاهها. همچنین این عدد به معنی آن نیست که هر دانشگاه سهم مشخصی از 49,000 مجوز دارد یا هر دانشجوی Master’s و PhD که شرایط دانشگاه را داشته باشد، حتماً Study Permit دریافت خواهد کرد. IRCC همچنان پروندهها را بر اساس الزامات مهاجرتی بررسی میکند.
در واقع، IRCC این اعداد را در چارچوب مدیریت تعداد Study Permitها و سیاست کنترل حجم دانشجویان بینالمللی تعیین کرده است. بنابراین معافیت PAL/TAL و قرار گرفتن در گروه 49,000 نفری، هیچکدام تضمین صدور ویزا یا Study Permit نیستند.
آیا Graduate Certificate و Graduate Diploma نیز از PAL/TAL معاف هستند؟
خیر، نباید معافیت Master’s و Doctoral را به Graduate Certificate یا Graduate Diploma تعمیم داد.
معافیت سال ۲۰۲۶ بهطور مشخص برای degree-granting graduate programs at the master’s or doctoral level at public DLIs تعریف شده است. بنابراین صرف اینکه یک برنامه عنوان Graduate، Postgraduate یا Graduate Certificate/Diploma دارد، آن را مشمول معافیت نمیکند.
بهعنوان مثال، یک Graduate Certificate در یک Public College یا DLI، صرفاً به دلیل اینکه تحصیلات تکمیلی محسوب میشود، از PAL/TAL معاف نمیشود. اگر برنامه یا متقاضی در یکی از سایر گروههای معافیت قرار نگیرد، باید الزامات PAL/TAL مربوط به Study Permit را رعایت کند.
این تفاوت از نظر مهاجرتی بسیار مهم است، زیرا Post Graduate یک عنوان کلی آموزشی است، اما معافیت PAL/TAL در سال ۲۰۲۶ بر اساس نوع دقیق مدرک و نوع مؤسسه تعریف شده است.
جدول جمعبندی تغییرات PAL/TAL در سال ۲۰۲۶
نوع برنامه | Public DLI | وضعیت PAL/TAL فدرال |
Master’s Degree | بله | معاف از ۱ ژانویه ۲۰۲۶ |
Doctoral / PhD Degree | بله | معاف از ۱ ژانویه ۲۰۲۶ |
Graduate Certificate | بله | معمولاً مشمول PAL/TAL، مگر وجود معافیت دیگر |
Graduate Diploma | بله | معمولاً مشمول PAL/TAL، مگر وجود معافیت دیگر |
Master’s/PhD در Private DLI | بسته به شرایط | معافیت عمومی Public DLI اعمال نمیشود |
تحصیل در Quebec | — | الزامات استانی Quebec همچنان برقرار است |
بنابراین در سال ۲۰۲۶، هنگام بررسی تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا باید میان Master’s/Doctoral degree و non-degree programs مانند Graduate Certificate و Graduate Diploma تفاوت قائل شد. این تفکیک علاوه بر PAL/TAL، در برخی مقررات PGWP نیز اهمیت دارد؛ برای نمونه، IRCC شرط Field of Study را برای برخی برنامههای non-degree اعمال میکند، در حالی که Bachelor’s، Master’s و Doctoral degree مشمول این شرط نیستند.
مدت زمان تحصیل Post Graduate در کانادا
مدت تحصیل به نوع Program و دانشگاه بستگی دارد و زمانهای زیر تقریبی هستند:
برنامه | مدت معمول | نتیجه |
Graduate Certificate | حدود ۸ ماه تا ۱ سال | Certificate |
Graduate Diploma | حدود ۱ تا ۲ سال | Diploma |
Master’s | معمولاً ۱ تا ۲ سال | Master’s Degree |
PhD | معمولاً ۳ تا ۵ سال یا بیشتر | Doctoral Degree |
Master’s یکساله معمولاً برنامهای فشرده و حرفهای یا Course-Based است، در حالی که Master’s دوساله ممکن است فرصت بیشتری برای دروس تخصصی، Internship یا پژوهش فراهم کند. Master’s Research نیز بسته به رشته و پروژه معمولاً حدود ۱.۵ تا ۲ سال یا بیشتر طول میکشد. PhD معمولاً طولانیترین مسیر است و مدت آن به رشته، مرحله پژوهش، Dissertation و پیشرفت دانشجو بستگی دارد.
کار کردن هنگام تحصیل Post Graduate در کانادا
دانشجویان بینالمللی واجد شرایط، از جمله دانشجویان Master’s، میتوانند تحت شرایط تعیینشده توسط IRCC هنگام تحصیل کار کنند.
آیا دانشجوی Master میتواند کار کند؟
بله، دانشجویی که شرایط کار خارج از دانشگاه را داشته باشد، میتواند بدون دریافت Work Permit جداگانه در طول تحصیل کار کند؛ البته باید شرایط Study Permit و IRCC را رعایت کند.
محدودیت ساعات کار
در طول Regular Academic Sessions، دانشجوی واجد شرایط میتواند حداکثر ۲۴ ساعت در هفته Off-Campus کار کند. در Scheduled Breakهای واجد شرایط، امکان کار تماموقت و بدون محدودیت ۲۴ ساعت وجود دارد.
کار Off-Campus
کار خارج از Campus تا سقف ۲۴ ساعت در هفته در دوره تحصیلی مجاز است، مشروط بر اینکه دانشجو تمام شرایط تعیینشده توسط IRCC را داشته باشد.
کار On-Campus
برای On-Campus Work محدودیت ۲۴ ساعت در هفته اعمال نمیشود؛ دانشجو میتواند در صورت واجد شرایط بودن، بدون محدودیت تعداد ساعات مشخصشده برای Off-Campus کار کند.
کار در تعطیلات رسمی دانشگاه
در Scheduled Breakهای واجد شرایط مانند تعطیلات تابستانی یا زمستانی، دانشجو میتواند Off-Campus بهصورت تماموقت کار کند، مشروط به اینکه قبل و بعد از تعطیلات شرایط لازم برای کار دانشجویی را داشته باشد.
SIN
برای کار قانونی در کانادا، دانشجوی بینالمللی به Social Insurance Number (SIN) نیاز دارد. اگر Study Permit شرایط لازم برای کار را داشته باشد، دانشجو میتواند برای SIN اقدام کند.
آیا درآمد کار دانشجویی برای تمکن مالی کافی است؟
خیر. متقاضی Study Permit باید بتواند پیش از شروع تحصیل نشان دهد که منابع مالی کافی برای هزینههای تحصیل و زندگی را دارد و نباید برنامه مالی خود را بر درآمد آینده از کار دانشجویی بنا کند. IRCC همچنین تصریح میکند دانشجو نمیتواند پیش از شروع برنامه تحصیلی خود کار کند. بنابراین درآمد کار دانشجویی جایگزین Proof of Financial Support موردنیاز Study Permit نیست.
همراهی همسر و فرزندان دانشجوی Post Graduate در کانادا
امکان همراهی خانواده به وضعیت دانشجو و نوع و مدت برنامه تحصیلی بستگی دارد و قوانین Spousal Open Work Permit (SOWP) از سال ۲۰۲۵ محدودتر شده است.
آیا همسر دانشجو میتواند همراه شود؟
همسر دانشجوی بینالمللی میتواند در شرایط مشخصی برای ورود یا اقامت در کانادا اقدام کند، اما همراهی همسر بهمعنای خودکار بودن اجازه کار نیست و باید شرایط Immigration, Refugees and Citizenship Canada (IRCC) بررسی شود.
Open Work Permit همسر
از ۲۱ ژانویه ۲۰۲۵، eligibility برای Spousal Open Work Permit محدود شده است. در مورد دانشجویان Post Graduate، همسر دانشجو در صورت تحصیل در Master’s با مدت حداقل ۱۶ ماه یا Doctoral Degree میتواند در صورت برآورده کردن سایر شرایط، واجد شرایط SOWP باشد. برخی برنامههای حرفهای مشخص نیز در فهرست استثناهای IRCC قرار دارند.
شرایط فعلی برای Master’s
همسر دانشجوی Master’s در صورتی میتواند واجد شرایط SOWP باشد که Program دانشجو حداقل ۱۶ ماه طول داشته باشد و سایر شرایط IRCC نیز رعایت شود. بنابراین همسر دانشجوی هر Master’s یکساله الزاماً واجد شرایط این Open Work Permit نیست.
شرایط PhD
همسر دانشجوی Doctoral Degree / PhD در صورت برآورده کردن الزامات IRCC میتواند برای Spousal Open Work Permit واجد شرایط باشد.
همراهی فرزندان
فرزندان وابسته دانشجوی بینالمللی میتوانند در شرایط مشخص برای همراهی والد خود اقدام کنند. وضعیت مهاجرتی مناسب فرزند به سن، هدف اقامت و شرایط خانواده بستگی دارد.
Study Permit برای فرزند
اگر فرزند قصد تحصیل در کانادا داشته باشد، بسته به شرایط و محل تحصیل ممکن است به Study Permit نیاز داشته باشد. در برخی شرایط، کودکان خردسال همراه والد دارای Study Permit میتوانند بدون Study Permit در مدرسه تحصیل کنند؛ بنابراین وضعیت هر کودک باید جداگانه بررسی شود.
Visitor Status
فرزند یا همسر در برخی شرایط میتواند بهعنوان Visitor وارد کانادا شود، اما Visitor Status بهخودیخود حق تحصیل یا کار ایجاد نمیکند. برای هر فعالیت باید شرایط و مجوز مربوطه رعایت شود.
نکته مهم: عبارت «همسر دانشجوی Post Graduate اجازه کار دارد» از نظر قوانین ۲۰۲۶ دقیق نیست. eligibility برای SOWP به نوع و مدت Program و سایر شرایط IRCC بستگی دارد؛ بهویژه برای Master’s، حداقل ۱۶ ماه بودن برنامه اهمیت دارد.
PGWP بعد از تحصیل Post Graduate در کانادا
Post-Graduation Work Permit (PGWP) یک مجوز کار پس از تحصیل است که به فارغالتحصیلان برخی برنامههای واجد شرایط در کانادا اجازه میدهد پس از پایان تحصیل، در کانادا کار کنند. نکته مهم این است که داشتن پذیرش از یک DLI یا حتی تحصیل در یک برنامه Post Graduate، بهتنهایی PGWP را تضمین نمیکند؛ هم مؤسسه و هم Program باید شرایط IRCC را داشته باشند.
PGWP چیست؟
PGWP یک Open Work Permit برای فارغالتحصیلان واجد شرایط است و مدت آن بر اساس نوع و طول برنامه تحصیلی تعیین میشود. برای مثال، فارغالتحصیل Master’s واجد شرایط میتواند حتی در صورت کوتاهتر بودن برنامه از دو سال، در شرایط مشخص PGWP سهساله دریافت کند؛ برنامه Master’s باید حداقل ۸ ماه باشد و سایر شرایط نیز رعایت شوند.
آیا هر مدرک Post Graduate به PGWP منتهی میشود؟
خیر. برای دریافت PGWP باید Program در PGWP-eligible DLI ارائه شده باشد، حداقل شرایط طول دوره و تحصیل تماموقت رعایت شود و بسته به نوع برنامه، شرایط زبان و Field of Study نیز اعمال شود. بنابراین عنوانهایی مانند Postgraduate یا Graduate بهتنهایی نشاندهنده PGWP eligibility نیستند.
تفاوت DLI و PGWP-eligible Program
DLI (Designated Learning Institution) مؤسسهای است که برای پذیرش دانشجوی بینالمللی مجاز شناخته شده است؛ اما این موضوع الزاماً به معنی واجد شرایط بودن تمام Programهای آن برای PGWP نیست. IRCC صراحتاً توصیه میکند پیش از انتخاب Program، وضعیت PGWP eligibility همان برنامه بررسی شود.
شرط حداقل طول دوره
در حالت عمومی، Program باید حداقل ۸ ماه طول داشته باشد؛ برای برخی مدارک Quebec معیار ۹۰۰ ساعت است. برای برنامههای کوتاهتر از این حد، معمولاً PGWP صادر نمیشود.
برای Master’s، از ۱۵ فوریه ۲۰۲۴ امکان دریافت PGWP سهساله حتی برای برنامههای کمتر از دو سال وجود دارد، مشروط بر اینکه برنامه حداقل ۸ ماه باشد و سایر الزامات رعایت شوند. این قاعده برای Certificate و Diploma اعمال نمیشود.
شرط Full-Time Study
متقاضی معمولاً باید در طول هر ترم Full-Time Student بوده باشد. تنها استثنای عمومی مهم، امکان تحصیل Part-Time در ترم پایانی است. همچنین مقررات مربوط به آموزش آنلاین و حضور فیزیکی باید رعایت شود؛ برای Study Permit applicationهای دارای Lock-in Date از ۱ سپتامبر ۲۰۲۴ به بعد، حداقل ۵۰٪ برنامه باید بهصورت حضوری در کانادا تکمیل شود.
مهلت درخواست PGWP
متقاضی حداکثر ۱۸۰ روز پس از تأیید تکمیل Program فرصت دارد برای PGWP درخواست دهد. همچنین Study Permit باید در مقطعی طی این بازه ۱۸۰روزه معتبر بوده باشد.
شرط زبان
برای درخواستهای PGWP از ۱ نوامبر ۲۰۲۴ به بعد، فارغالتحصیلان Bachelor’s، Master’s و Doctoral باید در هر چهار مهارت زبان حداقل CLB 7 در انگلیسی یا NCLC 7 در فرانسه داشته باشند. این الزام با مدرک زبان مورد استفاده برای Admission دانشگاه متفاوت است.
Field of Study Requirement
یکی از مهمترین تفاوتها میان Degree و Non-Degree Programs همین شرط است.
برای فارغالتحصیلان Bachelor’s، Master’s و Doctoral Degree، هیچ Field of Study Requirement وجود ندارد. اما برای برخی برنامههای دانشگاهی غیرمدرکی و برنامههای College/Polytechnic، اگر Study Permit application از ۱ نوامبر ۲۰۲۴ به بعد ارائه شده باشد، Program باید در یک CIP Code واجد شرایط قرار داشته باشد.
در سال ۲۰۲۶ نیز IRCC اعلام کرده است که فهرست واجد شرایط CIP برای این شرط اضافه یا حذف نمیشود؛ با این حال، متقاضیان برنامههای مشمول باید همچنان CIP برنامه خود را بررسی کنند.
مسیر تحصیل Post Graduate تا اقامت دائم کانادا
تحصیل در مقطع Post Graduate میتواند زمینه ورود به برخی مسیرهای اقامت دائم کانادا را فراهم کند، اما تحصیل، دریافت PGWP یا داشتن مدرک Master’s بهتنهایی به معنی دریافت PR نیست. معمولاً باید پس از تحصیل، شرایط یکی از برنامههای اقتصادی فدرال یا استانی را بهطور مستقل احراز کرد. در این مسیر، عواملی مانند زبان، سابقه کار تخصصی، سن، تحصیلات و در برخی موارد نامزدی استانی اهمیت دارند.
Canadian Experience Class (CEC)
CEC یکی از مهمترین مسیرهای احتمالی برای فارغالتحصیلان بینالمللی است. متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کار تخصصی در کانادا در سه سال گذشته داشته باشد و شغل او در گروههای واجد شرایط NOC/TEER قرار بگیرد. برای مشاغل TEER 0 و 1 حداقل CLB 7 و برای TEER 2 و 3 حداقل CLB 5 لازم است. CEC شرط تحصیلات ندارد، اما تحصیلات کانادایی میتواند امتیاز CRS را افزایش دهد.
Federal Skilled Worker Program (FSWP)
FSWP برای نیروی کار ماهر با سابقه کار واجد شرایط در کانادا یا خارج از کانادا طراحی شده است. متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کار مستمر واجد شرایط در ۱۰ سال گذشته و حداقل CLB 7 داشته باشد و شرایط مربوط به تحصیلات و سایر فاکتورهای برنامه را نیز احراز کند. بنابراین برای فارغالتحصیلی که سابقه کار حرفهای خارج از کانادا دارد، این مسیر میتواند در کنار CEC مطرح باشد.
Provincial Nominee Programs (PNP)
استانها و مناطق کانادا برنامههای PNP خود را با شرایط متفاوت اداره میکنند. برخی مسیرها برای فارغالتحصیلان بینالمللی، نیروی کار ماهر یا افراد دارای Job Offer طراحی شدهاند. دریافت Provincial Nomination در Express Entry در حال حاضر ۶۰۰ امتیاز CRS اضافی دارد؛ بااینحال، شرایط و ظرفیت هر برنامه استانی جداگانه تعیین میشود.
Express Entry
Express Entry یک برنامه مهاجرتی مستقل نیست؛ بلکه سیستم مدیریت درخواست برای چند برنامه اقتصادی فدرال، از جمله CEC و FSWP است. متقاضی واجد شرایط وارد Pool میشود و بر اساس CRS رتبهبندی میشود. IRCC سپس در Roundهای مختلف، بر اساس نوع Draw، از افراد دارای امتیاز کافی دعوت میکند. حداقل CRS ثابت نیست و میتواند از یک Draw به Draw دیگر تغییر کند.
نقش زبان انگلیسی و فرانسه
زبان یکی از مهمترین عوامل در Express Entry است و میتواند هم برای Eligibility برنامه و هم برای CRS اهمیت داشته باشد. علاوه بر انگلیسی، مهارت قوی در زبان فرانسه میتواند امتیاز اضافی قابل توجهی ایجاد کند؛ در حال حاضر، داشتن NCLC 7 در هر چهار مهارت فرانسه میتواند تا ۵۰ امتیاز اضافی CRS ایجاد کند، در صورتی که شرایط مربوط به زبان انگلیسی نیز رعایت شود.
نقش سابقه کار کانادایی
سابقه کار تخصصی کانادایی میتواند هم برای واجد شرایط شدن در CEC و هم برای افزایش برخی امتیازات CRS اهمیت داشته باشد. البته هر نوع کار دانشجویی یا هر نوع سابقه کاری الزاماً برای CEC قابل محاسبه نیست و باید شرایط مربوط به نوع شغل، مدت و نحوه کسب سابقه کار رعایت شود.
نقش سن و سابقه کار
سن، سابقه کار، تحصیلات و زبان از عوامل اصلی CRS هستند. در FSWP نیز سن و سابقه کار در سیستم امتیازبندی اولیه اهمیت دارند. بنابراین افزایش سن یا تغییر سابقه کاری میتواند نتیجه نهایی پروفایل را تغییر دهد.
دلایل ریجکتی Study Permit برای دانشجویان Post Graduate
رد شدن Study Permit معمولاً به یک عامل واحد محدود نمیشود و افسر مهاجرت مجموعهای از عوامل مانند هدف تحصیل، سوابق متقاضی، منابع مالی و منطق برنامه انتخابی را بررسی میکند. برای دانشجویان Post Graduate، هماهنگی منطقی میان تحصیلات و سوابق قبلی با برنامه جدید اهمیت ویژهای دارد.
ضعف Study Plan
اگر برنامه تحصیلی متقاضی بهروشنی توضیح ندهد که چرا این Program انتخاب شده، چه ارتباطی با سوابق قبلی دارد و چگونه به اهداف آینده کمک میکند، میتواند باعث ایجاد تردید درباره هدف واقعی تحصیل شود.
عدم اثبات هدف تحصیلی
متقاضی باید هدف تحصیل خود را بهصورت منطقی و مستند توضیح دهد. صرفاً داشتن Admission یا بیان علاقه به کانادا کافی نیست و باید مشخص باشد چرا این Program و این مؤسسه برای مسیر تحصیلی و حرفهای متقاضی مناسب هستند.
عدم تناسب رشته جدید با سوابق قبلی
تغییر رشته بهخودیخود ممنوع نیست، اما تغییر ناگهانی و بدون توضیح منطقی، بهخصوص در مقاطع Graduate، میتواند سؤال ایجاد کند. متقاضی باید ارتباط میان تحصیلات، تجربه کاری و Program جدید یا دلیل منطقی تغییر مسیر را توضیح دهد.
تمکن مالی ناکافی
متقاضی باید نشان دهد منابع مالی کافی برای شهریه، هزینه زندگی خود و اعضای خانواده همراه و هزینه رفتوآمد را دارد. منابع مالی باید برای شرایط واقعی پرونده کافی و قابل دسترس باشند.
مدارک مالی نامعتبر
صورتحسابهای بانکی، مدارک درآمد، اسناد مالی یا مدارکی که منشأ پول را بهدرستی نشان نمیدهند، میتوانند اعتبار پرونده را تضعیف کنند. مدرک مالی صرفاً به دلیل وجود موجودی بالا، الزاماً اثباتکننده توانایی مالی واقعی نیست.
گپ تحصیلی یا کاری بدون توضیح
Study Gap یا Employment Gap بهتنهایی به معنی ریجکتی نیست؛ اما اگر فاصله قابلتوجهی در سوابق وجود داشته باشد و متقاضی نتواند فعالیتهای خود در آن دوره و ارتباط آن با مسیر فعلی را توضیح دهد، ممکن است افسر درباره منطق تحصیل جدید سؤال داشته باشد.
برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.
ضعف زبان
ضعف زبان میتواند در ارزیابی آمادگی متقاضی برای موفقیت تحصیلی اهمیت داشته باشد، بهخصوص اگر سطح زبان با نیازهای Program همخوانی نداشته باشد. البته حداقل زبان دانشگاه و ارزیابی مهاجرتی Study Permit دو موضوع متفاوت هستند.
ابهام در مسیر شغلی
برای یک دانشجوی Post Graduate، بهتر است مسیر تحصیل → مهارت تخصصی → اهداف شغلی قابلفهم و منطقی باشد. انتخاب Program بدون توضیح اینکه چگونه دانش و مهارت جدید در آینده مورد استفاده قرار خواهد گرفت، میتواند پرونده را ضعیف کند.
تناقض مدارک
تناقض میان اطلاعات موجود در Application، فرمها، CV، Study Plan، مدارک تحصیلی، سوابق کاری یا اطلاعات مالی میتواند اعتبار پرونده را تحت تأثیر قرار دهد. تمام اطلاعات باید دقیق، سازگار و قابل اثبات باشند.
عدم اثبات هدف موقت مطابق الزامات
متقاضی Study Permit باید افسر را قانع کند که شرایط قانونی ورود موقت بهعنوان دانشجو را دارد و در پایان دوره یا پایان مجوز، مطابق الزامات مهاجرتی کانادا عمل خواهد کرد. داشتن برنامه آینده برای استفاده از مسیرهای قانونی مانند PGWP یا PR، بهخودیخود به معنی عدم قصد خروج نیست؛ اما متقاضی همچنان باید شرایط Study Permit را اثبات کند
تحصیل Post Graduate در کانادا در سال ۲۰۲۶؛ آخرین تغییرات مهم
قوانین تحصیل و مهاجرت دانشجویان بینالمللی کانادا طی سالهای ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶ تغییرات قابلتوجهی داشته است. مهمترین تغییرات برای متقاضیان Post Graduate به PGWP، الزامات زبان، Field of Study، همراهی همسر، PAL/TAL، Co-op و مدیریت تعداد Study Permitها مربوط میشود. بنابراین شرایطی که برای یک متقاضی در سال ۲۰۲۴ وجود داشته، الزاماً برای متقاضی سال ۲۰۲۶ قابل تعمیم نیست.
Timeline تغییرات ۲۰۲۴ تا ۲۰۲۶
سال | مهمترین تغییر |
۲۰۲۴ | تغییرات PGWP، الزامات زبان و Field of Study برای برخی برنامههای Non-Degree |
۲۰۲۵ | محدود شدن Spousal OWP و ادامه اصلاحات International Student Program |
۲۰۲۶ | معافیت Master’s و PhD از PAL/TAL در Public DLI، هدف ۴۹٬۰۰۰ Study Permit برای این گروه و حذف نیاز به Co-op Work Permit جداگانه برای برخی Placementهای اجباری |
تغییرات مهم سال ۲۰۲۴
سال ۲۰۲۴ نقطه عطف مهمی در قوانین PGWP بود. از ۱ نوامبر ۲۰۲۴، متقاضیان PGWP مشمول الزامات جدید زبان شدند و برای برخی Non-Degree Programs، شرط Field of Study نیز اعمال شد. این تغییرات برای متقاضیانی که Study Permit خود را از این تاریخ به بعد درخواست کردهاند اهمیت ویژهای دارد. در مقابل، فارغالتحصیلان Bachelor’s، Master’s و Doctoral Degree مشمول Field of Study Requirement نیستند.
همچنین اصلاحات PGWP در سال ۲۰۲۴ باعث شد زبان مورد نیاز برای PGWP از الزامات پذیرش دانشگاه جدا شود؛ بنابراین دانشجو باید در زمان برنامهریزی تحصیل، هم شرایط زبان دانشگاه و هم الزامات بعدی IRCC برای PGWP را بررسی کند.
تغییرات مهم سال ۲۰۲۵
از ۲۱ ژانویه ۲۰۲۵، شرایط دریافت Spousal Open Work Permit برای خانواده دانشجویان بینالمللی محدود شد. بر اساس مقررات فعلی، همسر دانشجو در صورت تحصیل در Master’s با حداقل ۱۶ ماه یا Doctoral Program و با رعایت سایر شرایط میتواند واجد شرایط OWP باشد. بنابراین این مزیت دیگر بهصورت عمومی برای تمام دانشجویان Post Graduate وجود ندارد.
همچنین IRCC در سال ۲۰۲۵ محدودیتهای برنامه دانشجویان بینالمللی را ادامه داد. برای سال ۲۰۲۵، هدف صدور Study Permit به ۴۳۷٬۰۰۰ مورد کاهش یافت که ۱۰٪ کمتر از هدف سال ۲۰۲۴ بود و بسیاری از متقاضیان همچنان به PAL/TAL نیاز داشتند.
یکی از مهمترین تغییرات مرتبط با PGWP نیز در سال ۲۰۲۵ مربوط به CIP Codes بود. IRCC در ۲۵ ژوئن ۲۰۲۵ فهرست رشتههای واجد شرایط را بهروزرسانی کرد؛ ۱۱۹ رشته جدید اضافه و ۱۷۸ رشته حذف شدند. سپس در ۴ ژوئیه ۲۰۲۵ بخشی از رشتههای حذفشده مجدداً به فهرست بازگشتند. IRCC تصریح کرده است که این فهرست میتواند متناسب با نیازهای بازار کار کانادا تغییر کند.
بنابراین برای Graduate Certificate و Graduate Diploma، صرفاً بررسی نام Program کافی نیست و در صورت مشمول بودن Field of Study Requirement، باید CIP Code همان Program در زمان مربوطه بررسی شود.
تغییرات مهم سال ۲۰۲۶
مهمترین تغییر برای دانشجویان Graduate از ۱ ژانویه ۲۰۲۶ اجرایی شد. دانشجویانی که در Master’s یا Doctoral Degree در یک Public DLI تحصیل میکنند، برای درخواست Study Permit دیگر نیازی به ارائه PAL/TAL ندارند. این معافیت به Degree-granting Master’s و Doctoral Programs در مؤسسات عمومی واجد شرایط مربوط است و نباید آن را به تمام برنامههای Postgraduate، بهویژه Graduate Certificate یا Graduate Diploma، تعمیم داد. Quebec نیز همچنان الزامات استانی خاص خود را دارد.
برای سال ۲۰۲۶، IRCC برای دانشجویان Master’s و Doctoral در Public DLI یک National Target برابر با ۴۹٬۰۰۰ Study Permit تعیین کرده است. این عدد هدف ملی صدور مجوز تحصیل است، نه سهمیه پذیرش دانشگاه، تعداد صندلیهای دانشگاه یا تضمین صدور ویزا برای متقاضی. مجموع هدف Study Permit در تمام گروهها برای سال ۲۰۲۶، ۴۰۸٬۰۰۰ مورد تعیین شده که شامل ۱۵۵٬۰۰۰ دانشجوی جدید و ۲۵۳٬۰۰۰ تمدید برای دانشجویان فعلی و بازگشتی است.
در سال ۲۰۲۶، Co-op Work Permit نیز برای دانشجویان بینالمللی Post-Secondary واجد شرایط تغییر کرد. از ۱ آوریل ۲۰۲۶، دانشجویانی که برای تکمیل الزامات Program خود باید در Student Work Placementهایی مانند Co-op یا Internship شرکت کنند، دیگر به Co-op Work Permit جداگانه نیاز ندارند. این تغییر صرفاً یک مرحله اداری را حذف کرده و به معنی افزایش ساعات یا دامنه عمومی مجاز کار دانشجویی نیست.
از نظر کلی سیاست مهاجرتی نیز سال ۲۰۲۶ با رویکرد کنترل بیشتر تعداد دانشجویان بینالمللی همراه است. در 2026–2028 Immigration Levels Plan، هدف ورود دانشجویان جدید برای سال ۲۰۲۶ ۱۵۵٬۰۰۰ نفر تعیین شده و هدف کلی ورود Temporary Residents نیز ۳۸۵٬۰۰۰ نفر است. این سیاست نشان میدهد که کانادا همچنان به جذب دانشجویان و استعدادهای موردنیاز ادامه میدهد، اما در چارچوب حجم کنترلشدهتر و متناسب با ظرفیت کشور.
وضعیت PGWP در سال ۲۰۲۶
در سال ۲۰۲۶، چارچوب اصلی PGWP همچنان بر DLI و Program واجد شرایط، مدت و نحوه تحصیل، زبان و در برخی Non-Degree Programs، Field of Study استوار است. برای Bachelor’s، Master’s و Doctoral Degrees، شرط Field of Study وجود ندارد؛ اما برای برخی برنامههای غیرمدرکی، متقاضیانی که Study Permit خود را از ۱ نوامبر ۲۰۲۴ به بعد درخواست کردهاند، باید Program آنها در Field of Study واجد شرایط قرار داشته باشد.
بنابراین در سال ۲۰۲۶ همچنان نمیتوان عبارت Post Graduate را بهتنهایی معادل PGWP eligibility دانست. بهخصوص در مورد Graduate Certificate و Graduate Diploma، باید وضعیت دقیق Program و در صورت لزوم CIP Code آن بررسی شود.
وضعیت Express Entry و PNP در سال ۲۰۲۶
در سال ۲۰۲۶، مسیر تحصیل تا اقامت دائم نیز بهشکل ثابت و تضمینشده تعریف نشده است. Express Entry، Category-Based Selection و PNP بر اساس سیاستها، نیازهای بازار کار، ظرفیتها و شرایط متقاضیان عمل میکنند و Drawها و حداقل امتیازات میتوانند تغییر کنند.
در برنامه 2026–2028 Immigration Levels Plan، دولت کانادا برای سال ۲۰۲۶ تعداد ۳۸۰٬۰۰۰ پذیرش Permanent Residence را هدفگذاری کرده و همچنان بر مهاجرت اقتصادی و جذب نیروی دارای مهارتهای موردنیاز تأکید دارد. همچنین هدف پذیرش افراد فرانسویزبان خارج از Quebec برای سال ۲۰۲۶ معادل ۹٪ یا حدود ۳۰٬۲۶۷ نفر تعیین شده است.
در نتیجه، برای دانشجوی Post Graduate، داشتن Master’s، PGWP یا Canadian Work Experience میتواند در برخی مسیرهای مهاجرتی مفید باشد، اما هیچکدام بهتنهایی دریافت PR را تضمین نمیکند و شرایط Express Entry و PNP باید در زمان اقدام مجدداً از منابع رسمی بررسی شود.
منابع:
- IRCC – Study in Canada as an international student
- IRCC – Apply for a study permit as a graduate student
- IRCC – 2026 International Student Cap and Provincial/Territorial Allocations
- IRCC – Designated Learning Institutions (DLI)
- IRCC – PGWP: About the Program
- IRCC – PGWP Eligibility
- IRCC – Proof of Financial Support
- IRCC – Work Off Campus as an International Student
- IRCC – Spousal Open Work Permit for International Students
- IRCC – Co-op Work Permit Changes, 2026
- EduCanada – Graduate Studies in Canada
جدول مقایسه نهایی مسیرهای Post Graduate در کانادا
جدول زیر تفاوتهای اصلی Graduate Certificate، Graduate Diploma، Master’s و PhD را از نظر تحصیلی و مهاجرتی در سال ۲۰۲۶ نشان میدهد. با توجه به اینکه شرایط PGWP به نوع Program و زمان درخواست Study Permit بستگی دارد، نباید صرفاً بر اساس عنوان مدرک درباره واجد شرایط بودن برای PGWP تصمیم گرفت.
معیار | Graduate Certificate | Graduate Diploma | Master’s | PhD |
نوع مدرک | Credential غیرمدرکی | Credential غیرمدرکی | Degree | Doctoral Degree |
مدت معمول | معمولاً حدود ۱ سال | معمولاً حدود ۱ تا ۲ سال | معمولاً ۱ تا ۲ سال | معمولاً ۳ تا ۵ سال یا بیشتر |
شهریه | معمولاً کمتر از Master’s؛ وابسته به مؤسسه و Program | متغیر و وابسته به Program | معمولاً بالاتر؛ بسیار متغیر | متغیر؛ Funding میتواند بخش قابلتوجهی از هزینه را پوشش دهد |
پذیرش | معمولاً سادهتر از Master’s؛ Requirements برنامهمحور | برنامهمحور | رقابتیتر و معمولاً نیازمند مدرک کارشناسی مرتبط | بسیار رقابتی؛ معمولاً نیازمند سابقه پژوهشی و تناسب علمی |
Research | معمولاً محدود | معمولاً محدود تا متوسط | بسته به Course-Based یا Thesis-Based | بسیار بالا و محور اصلی Program |
Funding | محدودتر | محدودتر | بهویژه در Research Master’s امکان Funding وجود دارد | معمولاً فرصتهای Funding، Scholarship و Assistantship بیشتر است |
PGWP | ممکن است واجد شرایط باشد؛ برای برخی Non-Degreeها Field of Study مهم است | ممکن است واجد شرایط باشد؛ Field of Study در موارد مشمول اهمیت دارد | در صورت احراز شرایط IRCC، واجد شرایط PGWP؛ Field of Study ندارد | در صورت احراز شرایط IRCC، واجد شرایط PGWP؛ Field of Study ندارد |
Language for PGWP | معمولاً CLB 5 برای برخی Non-Degreeهای College/Polytechnic؛ بسته به نوع Program | بسته به نوع و سطح Program؛ برای برخی University Non-Degreeها CLB 7 | CLB 7 یا NCLC 7 در هر ۴ مهارت | CLB 7 یا NCLC 7 در هر ۴ مهارت |
Field of Study | در صورت درخواست Study Permit از ۱ نوامبر ۲۰۲۴ به بعد، در برنامههای مشمول باید CIP واجد شرایط باشد | همان | ندارد | ندارد |
Spousal OWP | بهطور معمول تحت قاعده Master’s/PhD واجد شرایط نیست | بهطور معمول واجد شرایط نیست | برای Master’s حداقل ۱۶ ماه و با رعایت سایر شرایط | در صورت رعایت سایر شرایط، واجد شرایط |
مناسب PR | ممکن است، بسته به کار، زبان و مسیر مهاجرتی | ممکن است، بسته به شرایط | گزینه قویتری برای برخی مسیرها، اما PR تضمین نمیشود | میتواند برای مسیرهای اقتصادی و تخصصی مناسب باشد، اما PR تضمین نمیشود |
مناسب PhD بعدی | معمولاً محدود | محدود تا متوسط | بهویژه Thesis/Research-Based مناسبتر | بالاترین سطح تحصیلی؛ معمولاً مقصد نهایی تحصیلات پژوهشی |
چند نکته مهم درباره جدول
PGWP: فارغالتحصیلان Bachelor’s، Master’s و Doctoral در صورت رعایت سایر شرایط، Field of Study Requirement ندارند؛ اما برخی برنامههای غیرمدرکی مشمول این شرط هستند. در سال ۲۰۲۶ نیز IRCC اعلام کرده فهرست CIPهای واجد شرایط برای این دسته در طول سال اضافه یا حذف نمیشود.
زبان PGWP: برای Master’s و PhD، حداقل CLB 7 در انگلیسی یا NCLC 7 در فرانسه در هر چهار مهارت لازم است. برای برخی برنامههای غیرمدرکی، سطح موردنیاز پایینتر و وابسته به نوع Program است.
همسر: از ۲۱ ژانویه ۲۰۲۵، Spousal Open Work Permit برای همسر دانشجویان بینالمللی محدود شده و در میان برنامههای Graduate، مهمترین موارد شامل Master’s با حداقل ۱۶ ماه و Doctoral Programs است؛ سایر شرایط IRCC نیز باید رعایت شود.
PR: هیچیک از این مدارک بهتنهایی اقامت دائم کانادا را تضمین نمیکند. مسیر نهایی میتواند به عواملی مانند سابقه کار، زبان، سن، CRS، شرایط استانی و برنامه مهاجرتی قابلدسترسی در زمان درخواست بستگی داشته باشد.
نکته بسیار مهم: برای تصمیمگیری درباره PGWP، نباید فقط نام مؤسسه یا Credential را بررسی کرد. IRCC تأکید دارد که DLI بودن بهتنهایی به معنی PGWP eligibility نیست و باید وضعیت دقیق Program در زمان درخواست Study Permit بررسی شود.
جمعبندی
تحصیل در مقطع Post Graduate در کانادا میتواند برای افرادی که به دنبال ارتقای تحصیلات، توسعه تخصص، تجربه پژوهشی یا ورود به بازار کار کانادا هستند، گزینهای مناسب باشد؛ اما Post Graduate صرفاً به معنای Master’s نیست و انتخاب میان Graduate Certificate، Graduate Diploma، Master’s و PhD باید بر اساس سابقه تحصیلی، اهداف شغلی، بودجه و برنامه آینده متقاضی انجام شود.
در سال ۲۰۲۶، تغییراتی مانند معافیت Master’s و PhDهای واجد شرایط از PAL/TAL، قوانین PGWP، محدودیتهای Spousal Open Work Permit و تغییرات Co-op اهمیت بررسی دقیق قوانین پیش از اقدام را بیشتر کردهاند. همچنین DLI بودن مؤسسه بهتنهایی به معنای واجد شرایط بودن Program برای PGWP نیست و وضعیت دقیق برنامه باید از منابع رسمی بررسی شود.
در ویکی ویزا کانادا، هدف ما ارائه اطلاعات دقیق و بهروز بر اساس قوانین رسمی کانادا است تا متقاضیان بتوانند انتخاب رشته، دانشگاه و مسیر تحصیلی خود را آگاهانهتر انجام دهند. در نهایت، تحصیل در کانادا، دریافت PGWP یا کسب سابقه کار کانادایی بهتنهایی اقامت دائم را تضمین نمیکند و مسیر PR به شرایط فرد و قوانین مهاجرتی در زمان درخواست بستگی دارد.
سوالات متداول درباره تحصیل Post Graduate در کانادا
Post Graduate در کانادا یعنی چه؟
Post Graduate اصطلاحی کلی برای تحصیلات پس از کارشناسی است و میتواند شامل Master’s، PhD، Graduate Certificate و Graduate Diploma باشد. بنابراین این اصطلاح الزاماً به معنی Master’s نیست.
آیا Postgraduate همان Master’s است؟
خیر. Master’s یک نوع Degree در مقطع Graduate است، درحالیکه Graduate Certificate و Graduate Diploma معمولاً Credentialهای غیرمدرکی هستند و از نظر سطح تحصیلی، ساختار و مقررات مهاجرتی با Master’s یکسان نیستند.
آیا برای Master در کانادا به PAL نیاز است؟
از ۱ ژانویه ۲۰۲۶، دانشجویانی که برای Degree-granting Master’s یا Doctoral Program در Public DLI درخواست Study Permit میدهند، از ارائه PAL/TAL معاف هستند. Quebec همچنان الزامات استانی خود را دارد
آیا در سال ۲۰۲۶ Master’s از PAL/TAL معاف است؟
بله، در صورتی که برنامه Degree-granting Master’s در یک Public DLI باشد. این معافیت را نباید به تمام برنامههایی که عنوان Postgraduate دارند تعمیم داد.
آیا Graduate Certificate از PAL/TAL معاف است؟
بهطور کلی معافیت Master’s و PhD به Graduate Certificate تعمیم پیدا نمیکند. اگر برنامه در دستههای معافیت قرار نگیرد، متقاضی باید PAL/TAL را مطابق مقررات مربوط به Study Permit ارائه کند. شرایط Quebec نیز جداگانه است.
حداقل معدل برای Master کانادا چقدر است؟
یک حداقل معدل واحد برای تمام Master’sهای کانادا وجود ندارد. هر دانشگاه و حتی هر Program میتواند حداقل GPA متفاوتی تعیین کند؛ بنابراین معیار معتبر، Requirement رسمی همان Program است.
آیا با معدل پایین میتوان برای Post Graduate اقدام کرد؟
ممکن است، اما به Program و سایر سوابق بستگی دارد. برخی مؤسسات ممکن است انعطاف بیشتری داشته باشند، درحالیکه برنامههای رقابتی Master’s و PhD معمولاً معیارهای تحصیلی بالاتری دارند. معدل پایین باید در کنار سابقه کار، تجربه پژوهشی، نمرات مرتبط و سایر مدارک ارزیابی شود.
آیا گپ تحصیلی برای Master کانادا مشکلساز است؟
گپ تحصیلی بهخودیخود ممنوع نیست، اما باید قابل توضیح و مستند باشد. سابقه کار، تحصیل، آموزش حرفهای یا سایر فعالیتهای قابل اثبات میتواند به توضیح این فاصله کمک کند. در Study Permit نیز منطق انتخاب برنامه باید با سوابق و اهداف متقاضی سازگار باشد.
آیا برای Master کانادا IELTS لازم است؟
همه دانشگاهها الزاماً IELTS را بهعنوان تنها گزینه نمیپذیرند. Requirement زبان به دانشگاه و Program بستگی دارد و ممکن است آزمونهایی مانند IELTS Academic، TOEFL iBT، PTE Academic یا Duolingo English Test پذیرفته شوند. باید صفحه رسمی همان Program بررسی شود.
آیا امکان تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؟
تحصیل کاملاً رایگان برای دانشجویان بینالمللی حالت معمول ندارد، اما Scholarship، Fellowship، Assistantship و Funding میتوانند بخشی یا در برخی موارد بخش عمده هزینهها را پوشش دهند. این فرصتها به Program، دانشگاه، مقطع و سوابق علمی متقاضی بستگی دارند.
آیا Master یکساله کانادا PGWP سهساله دارد؟
لزوماً نه. برای Master’s، از ۱ فوریه ۲۰۲۴ به بعد، فارغالتحصیلان واجد شرایط Master’s حتی اگر برنامه کمتر از دو سال باشد، میتوانند در صورت رعایت سایر الزامات، برای PGWP سهساله واجد شرایط باشند. بنابراین مدت یکساله Master بهتنهایی مانع PGWP سهساله نیست.
آیا Graduate Certificate PGWP دارد؟
ممکن است، اما بهصورت خودکار خیر. باید DLI و Program واجد شرایط باشند و متقاضی سایر الزامات PGWP را رعایت کند. برای برخی برنامههای Non-Degree، Field of Study Requirement نیز مطرح است.
آیا همسر دانشجوی Master میتواند Open Work Permit بگیرد؟
ممکن است. از ۲۱ ژانویه ۲۰۲۵، همسر دانشجوی Master در صورتی میتواند واجد شرایط باشد که دانشجو در یک Master’s Program با حداقل ۱۶ ماه مدت تحصیل کند و سایر شرایط IRCC نیز رعایت شود. این حق به همه دانشجویان Post Graduate تعمیم داده نمیشود.
آیا دانشجوی Post Graduate میتواند کار کند؟
دانشجوی بینالمللی واجد شرایط میتواند در طول تحصیل طبق شرایط Study Permit کار کند. کار باید مطابق مقررات IRCC باشد و دانشجو نباید صرفاً بر اساس داشتن Study Permit فرض کند که حق کار دارد.
آیا بعد از Post Graduate میتوان PR گرفت؟
ممکن است، اما تحصیل یا PGWP بهتنهایی PR را تضمین نمیکند. بسته به شرایط فرد، مسیرهایی مانند CEC، FSWP، Express Entry و PNP ممکن است مطرح باشند. عواملی مانند زبان، سابقه کار، سن، تحصیلات و شرایط برنامه مهاجرتی در زمان درخواست اهمیت دارند.