ویزای کار کانادا – انواع آن و شرایط اقدام

زمان تخمینی مطالعه: 10 دقیقه

ویزای کار کانادا مجوزی هست موقت و دارای مدت زمان مشخص که به شما اجازه می‌دهد وارد کانادا شده، داخل کانادا کار کرده و درآمدزایی داشته باشید. اصولا افرادی اجازه کار کردن داخل کانادا را دارند که دارای این مجوز بوده و یا اینکه شهروند کانادا بوده یا اقامت دائم این کشور را داشته باشند. دقت کنید که بین ویزای کار و مجوز کار تفاوت‌هایی وجود دارد. همچنین گروه‌های دیگری نیز اجازه کار داخل کانادا را دارند که به آن‌ها نیز اشاره خواهیم کرد. در این مقاله که توسط امیر پوراسماعیل مشاور رسمی مهاجرت کانادا در کانادا تهیه شده است به طور کامل درباره تمام این موارد توضیح داده‌ایم.

خبر مهم در مورد امکانات ویژه کانادا برای ایرانی‌ها: در حال حاضر طبق شرایط ویژه‌ای که اداره مهاجرت کانادا در نظر گرفته است، افرادی که پاسپورت ایرانی داشته و داخل کانادا زندگی می‌کنند (به عنوان توریست، دانشجو و یا دارای مجوز کار) می‌توانند تا پایان روز 28 فوریه 2024 درخواست یک اجازه کار جدید 3 ساله را بدهند.

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع، شرایط، مدارک، نحوه و هزینه اقدام برای ويزای کار كانادا آشنا کنیم. همچنین قدم به قدم از ابتدا تا زمان دریافت ویزا را نیز به شما آموزش خواهیم داد.

فهرست مطالب این صفحه

مهاجرت کاری به کانادا

اصطلاح مهاجرت کاری به کانادا ممکن است دو مفهوم متفاوت را برای افرادی که قصد مهاجرت به کانادا دارند را داشته باشد. در ابتدا لازم است به این نکته دقت کنید که ویزای کار کانادا با اقامت دائم کانادا فرق اساسی دارد. تنها شباهت این دو در این است که دارنده هر کدام از این دو مورد اجازه کار داخل کانادا دارد و در سایر موارد و همچنین راه‌های اخذ هر کدام از این‌ها فرق اساسی وجود دارد.

شما با کسب اقامت دائم کانادا هم می‌توانید نوعی مهاجرت کاری به کانادا را انجام داده باشید. در حالی که بعضی از روش‌های اقامت دائم کانادا نیازی به مهارت‌های شغلی ندارند. اما وقتی از عبارت مهاجرت کاری به کانادا استفاده می‌کنیم منظور این است که با ویزای کار کانادا وارد این کشور شده‌ایم و تا مدتی معین اجازه کار در این کشور را داریم و معمولا هم هدف ما این است که بعد از مدت بتوانیم اقامت دائم این کشور را به دست بیاریم.

انواع ویزای کاری کانادا

ویزای کار کانادا یک ویزای موقت با تاریخ انقضای مشخص است و در بعضی موارد این اجازه کار قابل تمدید کردن نیز است. ویزای کار کانادا عموما به دو صورت Open و Employer-Specific صادر می‌شود. در نوع Open اجازه کار در اکثر مشاغل را دارید. و در نوع Employer-Specific صرفا در یک شغل و مکان مشخص شده اجازه کار دارید.

ویزای کاری کانادا از روش‌های مختلفی به دست می‌آید. در زیر به طور اجمالی به انواع ویزای کاری کانادا اشاره کرده‌ایم. اولین قدم برای شما این است که ببینید کدام روش برای شما مناسب‌تر است و شرایط لازم برای اقدام از کدام روش را دارید که در ادامه این مقاله به آن‌ها نیز اشاره خواهیم کرد.

برنامه PGWP

این برنامه برای افرادی است که داخل کانادا تحصیل کرده‌اند و بعد از اتمام دوره‌های آموزشی بالاتر از دیپلم می‌توانند بین 1 تا 3 سال تحت شرایطی درخواست اجازه کار Post-Graduation Work Permit (PGWP) کنند. این اجازه کار این امکان را به آن‌ها می‌دهد که سابقه کار کانادایی کسب کرده و مسیر خود را برای دریافت اقامت دائم کانادا هموار کنند.

برنامه OWP-Iranian

این برنامه که درحال حاضر تا 28 فوریه 2025 اعتبار دارد. این برنامه به شهروندان ایرانی که داخل کانادا هستند این اجازه را می‌دهد که درخواست اجازه کار 3 ساله دهند. این امتیاز ویژه برای اولین بار است که به ایرانی‌ها تعلق گرفته است. هدف از این برنامه حمایت از ایرانیانی است که بازگشت به ایران ممکن است خطراتی برای آن‌ها داشته باشد.

برنامه IMP

این برنامه که مخفف International Mobility Program است به کارفرمای کانادایی اجازه می‌دهد که بدون داشتن LMIA مثبت اقدام به استخدام افراد کند. این برنامه در حال حاضر به دلیل پروسه سخت اخذ LMIA، یکی از محبوب‌ترین روش‌های اخذ ویزای کار کانادا است که البته شاخه‌های زیادی دارد.

برنامه ICT

این برنامه که مخفف Intra‑Company Transferees است زیرمجوعه‌ای از برنامه IMP نیز می‌باشد که بر اساس ایجاد یک شعبه داخل کانادا برای یک شرکت فعال است. در این روش مدیر شعبه ایجاد شده می‌تواند درخواست اجازه کار داده و همچنین از امتیاز آن برای کسب اقامت دائم نیز استفاده کند.

برنامه TFWP

این برنامه که مخفف Temporary Foreign Worker Program است نیازمند LMIA مثبت برای دریافت مجوز کار کانادا برای شخص مورد نظر است. در واقع کارفرمای کانادایی باید ثابت کند که شخص مورد نظر خود را نتوانسته از داخل کانادا (از بین شهروندان و افراد دارای اقامت دائم و یا دارای مجوز کار) پیدا کند. بنابراین مجبور است فردی که مجوز کار ندارد را استخدام کند.

برنامه Caregiver

این برنامه برای افرادی هست که قصد مراقبت و پرستاری از فرزندان یا افراد یک خانواده در کانادا را دارند. با استفاده از این برنامه می‌توان ابتدا مجوز کار و سپس اقامت دائم کانادا را دریافت کرد. البته که شرایط خاصی هم دارد که به تفصیل در مقاله‌ای جداگانه در مورد آن توضیح داده‌ایم.

اجازه کار همسر

این برنامه به همسر افرادی که در کانادا مشغول به تحصیل یا کار هستند مجوز کار می‌دهد. برای این برنامه هم شرایط خاصی وجود دارد که جزئیات آن را در مقاله‌ای جداگانه توضیح داده‌ایم.

سایر اجازه کارها

برنامه‌های دیگری هم برای دریافت اجازه و ویزای کار کانادا وجود دارد که برای اطلاع از شرایط آن‌ها می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

کدام روش اخذ ویزای کار کانادا مناسب‌تر است؟

اولین و شاید مهم‌ترین سوالی که در ذهن متقاضی ویزای کار کانادا می‌آید این است که کدام نوع ویزا برای او مناسب‌تر است. همچنین اینکه آیا این نوع ویزای کار در نهایت او را به اقامت دائم کانادا خواهد رساند یا خیر. پاسخ به این سوال در یک یا چند خط امکان‌پذیر نیست. به دلیل این‌که راه‌های زیادی برای دریافت اجازه کار و همچنین اقامت دائم کانادا وجود دارد. همچنین شرایط هر شخص هم ممکن است متفاوت از اشخاص دیگر باشد. بنابراین نیاز است که شرایط هر شخص به طور اختصاصی بررسی و بهترین پیشنهادها به او ارائه شود. اما می‌توان به صورت کلی بر اساس اطلاعاتی که در ادامه برای شما فراهم کرده‌ایم، بهترین روش دریافت اجازه کار در کانادا را برای خود انتخاب کنید.

روش‌های مختلف دریافت اجازه کار کانادا

  • در صورتی که همسر شما در کانادا تحصیل می‌کند یا در حال کار است، می‌توانید درخواست مجوز کار دهید.
  • اگر در یک شرکت فعال و بزرگ مشغول به کار هستید و آن شرکت قصد ایجاد شعبه‌ای در کشور کانادا دارد و شما را به عنوان کارمند آن شعبه معرفی کند از روش ICT می‌توانید اقدام کنید.
  • در صورتی که در کانادا در مقاطع بعد از دیپلم تحصیل کرده‌اید و موسسه‌ای که در آن تحصیل کرده‌اید دارای مجوزهای لازم است، می‌توانید بعد از اتمام تحصیل خود درخواست اجازه کار نهایتاً سه ساله بدهید.
  • با داشتن پاسپورت ایرانی و حضور فیزیکی داخل کانادا می‌توانید بر اساس قانون موقتی که فعلا تا 28 فوریه 2025 اعتبار دارد درخواست مجوز کار سه ساله دهید یا اینکه مجوز کار فعلی خود را تا سه سال آینده تمدید کنید.
  • اگر تجربه مدیریتی بالا و سرمایه لازم برای ثبت و راه‌اندازی یک شرکت جدید در کانادا را دارید، برنامه IMP شاخه C11 برای شما مناسب است.
  • اگر پرستار کودک یا افراد سالمند هستید و در این زمینه تجربه لازم و مجوزهای مربوطه را دارید و یک خانواده داخل کانادا حاضر به دادن پیشنهاد شغلی به شما باشد، برنامه Caregiver می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشید.

در بالا ما به مهم‌ترین روش‌های دریافت مجوز کار در کانادا اشاره کردیم. اما روش‌های دیگری هم وجود دارد مانند برنامه‌های استانی، کارآفرینی و استارت آپ ویزا که می‌توان از طریق آن‌ها نیز مجوز کار دریافت کرد.

شرایط لازم برای اخذ ویزای کاری کانادا

شرایط دریافت ویزای کاری کانادا بستگی خیلی زیادی به برنامه‌ای دارد که قصد دارید از آن اقدام کنید. تفاوت‌های زیادی بین این برنامه‌ها وجود دارد و هر کدام پیش شرط‌های مربوط به خود را دارند. به صورت مثال بعضی از برنامه‌ها نیاز به نمره زبان و بعضی دیگر نیازی ندارند. بعضی از برنامه‌ها نیازمند داشتن تمکن مالی بالا هستند در حالی که بعضی برنامه‌های دیگر تمکن مالی پایینی نیاز دارند.

توصیه می‌کنیم که ابتدا برنامه‌ای که قصد اقدام از طریق آن را دارید را با مشورت مشاوران رسمی مهاجرت کانادا انتخاب کنید. سپس از شرایط لازم برای دریافت آن نوع ویزا مطلع شوید و از مسیر درست برای آن برنامه اقدام کنید.

مدت زمان اعتبار ویزای کار کانادا

مدت اعتبار ویزای کاری کانادا بستگی به چند عامل دارد. اول اینکه از چه روشی قصد اقدام دارید و دوم اینکه پاسپورت شما چقدر اعتبار دارد. اما معمولا میزان اعتبار ویزای کار کانادا بین 1 تا 3 سال است.

تمدید ویزای کاری کانادا

یکی از مهم‌ترین دغدغه افرادی که ویزای کار کانادا دریافت می‌کنند این است که آیا این نوع ویزا قابل تمدید است یا خیر. جواب این سوال این است که بستگی به برنامه‌ای که از طریق آن اجازه کار را دریافت کرده‌اید و همچنین شرایط فعلی شما دارد. به طور مثال اجازه کاری که از طریق برنامه PGWP دریافت می‌شود به هیچ عنوان قابل تمدید نیست. زیر این نوع اجازه کار فقط یک بار به هر شخص داده می‌شود. اما اجازه کاری که از طریق برنامه IMP یا ICT دریافت می‌شود تحت شرایطی قابل تمدید است.

سوالات متداول

در این بخش به سوالات متداول شما در مورد ویزای کار کانادا پاسخ می‌دهیم.

دریافت ویزای کار کانادا از داخل ایران هم امکان پذیر است؟

بله. بعضی از برنامه‌هایی که اداره مهاجرت کانادا برای صدور ویزای کار در نظر گرفته است وابسته به حضور شما در داخل کانادا نیست.

با دریافت اجازه کار داخل کانادا می‌توانم به اقامت دائم کانادا هم برسم؟
در حال ارسال
نظرات کاربر
5 (1 رای)